Skutki podatkowe powstałych po stronie Wnioskodawcy będącego wspólnikiem spółki przejmującej, (...)

Skutki podatkowe powstałych po stronie Wnioskodawcy będącego wspólnikiem spółki przejmującej, z tytułu przejęcia przez spółkę przejmującą majątku spółki przejmowanej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12.10.2010 r. (data wpływu 03.11.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawcy będącego wspólnikiem spółki przejmującej, z tytułu przejęcia przez spółkę przejmującą majątku spółki przejmowanej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 03.11.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawcy będącego wspólnikiem spółki przejmującej, z tytułu przejęcia przez spółkę przejmującą majątku spółki przejmowanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki ?C.? Sp. z o.o. z siedzibą w B. (?Spółka przejmująca?), która jest jedynym udziałowcem spółki I. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (?Spółka przejmowana?). Spółka przejmująca przed kilku laty wniosła do Spółki przejmowanej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład której wchodziło prawo wieczystego użytkowania działki gruntu oraz prawo własności ruchomości, na pokrycie kapitału zakładowego tworzonej Spółki przejmowanej. Prawo wieczystego użytkowania wyceniono przy wnoszeniu do Spółki przejmowanej po cenie rynkowej, ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego na 12.088.400 złotych. Na majątek Spółki przejmowanej składa się obecnie przedsiębiorstwo obejmujące m. in. wspomniane prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz krótkoterminowe aktywa finansowe.

Prawo wieczystego użytkowania gruntu było w momencie nabycia przez Spółkę przejmowaną użytkowane na własne cele i zakwalifikowano je do środków trwałych, natomiast w chwili obecnej służy osiąganiu korzyści ekonomicznych z najmu. Działalność gospodarcza Spółki przejmowanej pokrywa się w znacznej mierze z działalnością gospodarczą Spółki przejmującej, zaś w następstwie wystąpienia kryzysu gospodarczego i zmniejszenia skali prowadzonej działalności przez Spółkę przejmowaną, ich odrębne funkcjonowanie straciło podstawy ekonomiczne. Spółka przejmowana przez cały okres działalności nie osiągnęła zysku, zaś łączne przewidywane straty Spółki przejmowanej na dzień 31 sierpnia 2010 r. wyniosą 1.220.000 zł. W Spółce przejmowanej nie ma kapitału zapasowego.

Obecnie Spółka przejmująca rozważa połączenie ze Spółką przejmowaną w celu uproszczenia struktury organizacyjnej i obniżenia kosztów prowadzonej działalności. Połączenie nastąpi przez przeniesienie całego majątku Spółki przejmowanej na Spółkę przejmującą. Udziały Spółki przejmującej obejmują cały kapitał zakładowy Spółki przejmowanej, dlatego połączenie nastąpi w trybie określonym w art. 516 § 6 Kodeksu spółek handlowych, przewidzianym dla przejęcia przez spółkę przejmującą swojej spółki jednoosobowej. W wyniku połączenia Spółki przejmującej ze Spółką przejmowaną wartość nominalna udziałów Wnioskodawcy w Spółce przejmującej nie zwiększy się.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca w konsekwencji przejęcia przez Spółkę przejmującą majątku Spółki przejmowanej osiągnie dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegający podatkowi dochodowemu od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W przypadku przejęcia przez Spółkę przejmującą majątku Spółki przejmowanej, Wnioskodawca nie uzyska dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, podlegającego podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 492 § 1 i 2 Kodeksu spółek handlowych, połączenie spółek może być dokonane:

  1. przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie),
  2. przez zawiązanie nowej spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

W przypadku, o którym mowa w art. 516 § 6 Kodeksu spółek handlowych, przejęcia przez spółkę przejmującą swojej spółki jednoosobowej, przepis art. 516 § 1 Kodeksu spółek handlowych stosuje się odpowiednio. Przepis ten wskazuje, że w odniesieniu do spółki przejmującej połączenie może być przeprowadzone bez powzięcia uchwały, o której mowa w art. 506 Kodeksu spółek handlowych. Wynika z tego, że przejęcie jednoosobowej spółki przez wspólnika następuje bez podwyższania kapitału zakładowego, dlatego wartość nominalna udziałów spółki przejmującej nie wzrasta.

W art. 17 ust. 1 Ustawy o PIT nie wskazano jako źródła przychodów z kapitałów pieniężnych przejęcia majątku spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą, jeżeli podatnikiem jest wspólnik spółki przejmującej.

Z kolei w art. 24 ust. 5 pkt 6 Ustawy o PIT wskazano, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych.

Przepis ten ogranicza przypadek powstania dochodu (przychodu) opodatkowanego do sytuacji, w której wspólnikom spółki przejmowanej są wypłacane dopłaty, zaś nie obejmuje tym samym jako przychodu (dochodu) sytuacji wspólników spółki przejmującej, którzy nie dostają dopłat, ani dodatkowych udziałów lub których udziały nie zwiększają swojej wartości nominalnej.

Wprawdzie katalog zawarty w art. 24 ust. 5 Ustawy o PIT ma charakter jedynie przykładowy, jednak nie umniejsza to roli początkowego fragmentu tego przepisu, który wskazuje na dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Dochód (przychód) faktycznie uzyskany to dochód, który się dodatkowo otrzymało i który powiększył w sposób bezpośredni dotychczasową wartość majątku podatnika, a także umożliwia dysponowanie tą zwiększoną wartością. W przypadku połączenia Spółki przejmującej z jednoosobową Spółką przejmowaną, udziałowcy Spółki przejmującej - w tym Wnioskodawca, nie otrzymują faktycznie żadnego dochodu (przychodu), ponieważ nowe udziały w Spółce przejmującej nie są wydawane, ani wartość dotychczasowych udziałów się nie zwiększa.

Treść art. 24 ust. 8 Ustawy o PIT wskazuje, że w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 7, dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek.

W ocenie Wnioskodawcy również ten przepis ogranicza powstanie dochodu (przychodu) w następstwie połączenia spółek przez przejęcie do udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, którzy otrzymują udziały (akcje) spółki przejmującej. Przepis ten również prowadzi do wniosku, że w konsekwencji przejęcia przez Spółkę przejmującą majątku Spółki przejmowanej, po stronie Wnioskodawcy będącego wspólnikiem Spółki przejmującej nie powstanie dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu według Ustawy o PIT.

Podsumowując, Wnioskodawca będący wspólnikiem Spółki przejmującej nie osiągnie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych podlegającego opodatkowaniu zgodnie z Ustawą o PIT, w następstwie połączenia Spółki przejmującej z jednoosobową Spółka przejmowaną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto organ podatkowy wskazuje, że jeżeli jednak przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różnić się od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika