przychód, który Wnioskodawczyni uzyska ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny w 2003 (...)

przychód, który Wnioskodawczyni uzyska ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny w 2003 roku korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r. Wnioskodawczyni nie jest także zobowiązana do złożenia deklaracji PIT-23, ponieważ w myśl zapisu art. 28 ust. 4 ww. ustawy obowiązek ten ciąży na podatnikach zobowiązanych do zapłaty podatku

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 06.06.2008 r. (data wpływu 10.06.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10.06.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni dnia 31.07.2003 roku otrzymała w formie darowizny od mamy mieszkanie o pow. 57 m2. W tym roku Wnioskodawczyni chciałaby je sprzedać, a całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na zapłatę 12 grudnia 2008 roku deweloperowi jednej z transz należności za zakup domu. Dnia 7 kwietnia 2008 roku Wnioskodawczyni podpisała w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę kupna domu. Inwestycja jest finansowana w części z kredytu, a w części zostanie sfinansowana ze środków ze sprzedaży mieszkania. Inwestycja jest w trakcie realizacji i zostanie oddana w okresie pomiędzy 31 sierpnia a 30 września 2009 roku i po przekazaniu inwestycji zostanie podpisany ostateczny akt notarialny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po sprzedaży mieszkania otrzymanego w 2003 roku jako darowiznę od mamy Wnioskodawczyni musi zapłacić podatek skoro kwotę uzyskaną ze sprzedaży tego mieszkania wpłaci do 12 grudnia 2008 roku (a więc przed upływem 6 miesięcy od dnia zbycia) na konto dewelopera na zakup domu (potwierdzone spisaną w formie aktu notarialnego umową przedwstępną z dnia 7 kwietnia 2008 roku). Jakie oświadczenia (deklaracje) i w jakim terminie Wnioskodawczyni powinna złożyć w urzędzie skarbowym...

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Zgodnie z art. 10 pkt 1 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie nieruchomości stanowi źródło przychodów, jeżeli zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Podatek ten należy zapłacić w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, w terminie płatności podatku podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji PIT-23. Jednak jeżeli podatnik w terminie 14 dni od daty dokonania sprzedaży złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, nie musi opłacać podatku od tej części przychodu, której przeznaczenie określił w oświadczeniu. Zwolnienie to ważne jest tylko w okresie 2 lat od dnia sprzedaży (art. 21 ust. 1 pkt 32). Jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia lokalu mieszkalnego w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej lokalu, o ile spełnione są warunki art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn zbycie lokalu mieszkalnego nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego nastąpiło w całości w okresie sześciu miesięcy od dnia zbycia. W związku z powyższymi regulacjami prawnymi sprzedając mieszkanie uzyskane w drodze darowizny i przeznaczając całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży tego mieszkania na zakup domu (potwierdzone w formie aktu notarialnego umową przedwstępną z dnia 7 kwietnia 2008 roku), Wnioskodawczyni nie ma obowiązku uiszczania podatku wynikającego z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani podatku od spadków i darowizn, ponieważ sprzedając mieszkanie, uzyskane środki Wnioskodawczyni wpłaci do 12 grudnia 2008 roku na konto dewelopera, a więc przed upływem 6 miesięcy od dnia zbycia.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od spadków i darowizn zostanie wydana odrębna interpretacja.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie a w przypadku innych rzeczy pół roku licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych od 1 stycznia 2007 roku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że lokal mieszkalny nabyła Pani w formie darowizny 31 lipca 2003 roku.

W związku z powyższym do ustalenia skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a - w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Reasumując należy stwierdzić, iż przychód, który Wnioskodawczyni uzyska ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny w 2003 roku korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r. Wnioskodawczyni nie jest także zobowiązana do złożenia deklaracji PIT-23, ponieważ w myśl zapisu art. 28 ust. 4 ww. ustawy obowiązek ten ciąży na podatnikach zobowiązanych do zapłaty podatku.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uznaje się za prawidłowe, mimo przytoczenia błędnej podstawy prawnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika