Przy podziale spółki X podstawę podatkowania stanowi wartość majątku wniesionego do spółki albo (...)

Przy podziale spółki X podstawę podatkowania stanowi wartość majątku wniesionego do spółki albo wartość kapitału zakładowego spółki, od której odlicza się wartość kapitału zakładowego wynikającą z umowy spółki lub jej zmiany związanej z podziałem spółki, która była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych przed dokonaniem tych czynności

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 23.07.2007 r. (data wpływu 26.07.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podstawy opodatkowania w ww. podatku - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 26.07.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podstawy opodatkowania w ww. podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka posiada nieprzerwanie od 2001 r. akcje spółki G. S. A. z siedzibą w P. V. 100% akcji objęła w G. E. S.A. w połowie roku 2005 r. Obecnie planowana jest restrukturyzacja Grupy V. w Polsce. Wskutek czego powstanie w Polsce spółka holdingowa, która będzie posiadać udziały lub akcje w pozostałych spółkach Grupy V. siedzibą w Polsce, prowadzących działalność operacyjną. Obszarem działania spółki G. G. E. S.A. jest przede wszystkim dystrybucja energii. Spółka G. G. E. S.A. posiada udziały w spółkach: N. N. E. Sp. z o.o., G. T. Sp. z o.o., G. B. Sp. z o.o., N. Sp. z o.o. W pierwszym etapie restrukturyzacji planowany jest podział spółki G. G. E. S.A. (podział przez wydzielenie). W wyniku podziału ze spółki G. G. E. S.A. zostaną wydzielone składniki majątkowe, które stanowią udziały w spółkach: N. N. E. Sp. z o.o., G. T. Sp. z o.o., G. B. Sp. z o.o., N. Sp. z o.o. Podzielona spółka G. G. E. S.A. będzie kontynuować działalność w obszarze dystrybucji energii. Wspomniane wyżej wydzielone składniki majątkowe (udziały) te zostaną w wyniku podziału przeniesione na nowo powstałą spółkę V P. Sp. z o.o., która w 100% będzie należeć do spółki V E. G P. Sp. z o.o. ma docelowo pełnić rolę spółki holdingowej. Ze względu na ograniczenie funkcji V P. Sp. z o.o. do nadzoru nad spółkami z polskiej grupy V, spółka nie będzie wykazywała znaczącego zapotrzebowania na kapitał. Przewiduje się, że wartość nominalna kapitału zakładowego nowo powstałej spółki V P. Sp. z o.o., będzie niższa niż wartość rynkowa przeniesionych na nią w wyniku podziału udziałów w spółkach N. N. E. Sp. z o.o., G. T. Sp. z o.o., G. B. Sp. z o.o. i N. Sp.z o.o. Nadwyżka wartości rynkowej udziałów w spółkach N. N. E. Sp. z o.o. , G. T. Sp. z o.o., G. B. Sp. z o.o., N. Sp. z o.o. nad wartością kapitału zakładowego spółki V P. będzie ujęta w spółce V P. Sp. z o.o. jako kapitał zapasowy.

W drugim etapie restrukturyzacji, mającym na celu podporządkowanie spółce V P. Sp. z o.o. spółki G. G. E. S.A. w strukturze holdingowej, kapitał V P. Sp. z o.o. ulegnie podwyższeniu. Nowe udziały w spółce V P. Sp. z o.o. zostaną w 100% objęte przez spółkę V E. G. w zamian za wkład niepieniężny w formie akcji spółki G.

G. E. S.A. (tzw. ?wymiana udziałów?). Wartość udziałów w spółce V P. Sp. z o.o. objętych w zamian za wkład niepieniężny w formie akcji w spółce G. G. E. S.A. będzie niższa niż wartość rynkowa akcji spółki G. G. E. S.A. Powstałe agio zostanie ujęte w V P. Sp. z o.o. jako kapitał zapasowy. Celem powyższego modelu restrukturyzacji jest założenie wyspecjalizowanej spółki holdingowej, która będzie spółką dominującą dla pozostałych spółek G. V w Polsce. Spółki prowadzące działalność operacyjną zostaną podporządkowane spółce holdingowej wskutek podziału a następnie wymiany udziałów, ponieważ oba etapy nie wymagają nakładu środków pieniężnych ze strony V P. Sp. z o.o. i V E. G., z wyjątkiem kapitału zakładowego spółki V P. Sp. z o.o. oraz opłat i podatków związanych z restrukturyzacją. Spółka V P. Sp. z o.o. będzie podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Będzie posiadać w Polsce siedzibę i zarząd oraz będzie prowadzić w Polsce działalność gospodarczą. Spółka V E. G. podlega w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Jaka wartość stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z podziałem spółki G. G. E. S.A....
  2. Jaka wartość stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy podwyższeniu kapitału V P. Sp. z o.o., objętego w zamian za wkład niepieniężny w formie akcji w spółce G. G. E. S.A. w ramach wymiany udziałów...

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad.1. Podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy podziale spółki G. G. E. S.A. jest kapitał zakładowy spółki V P. Sp. z o.o., co wynika z art. 6 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Od podstawy opodatkowania odejmuje się wydatki określone w art. 6 ust. 9 ww. ustawy, w tym wartość kapitału zakładowego (akcyjnego) G. G. E., który został unicestwiony w wyniku podziału, a był wcześniej opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Bez znaczenia dla wysokości podstawy opodatkowania jest powstanie agio, niezależnie od jego wysokości, ponieważ nie stanowi ono kapitału zakładowego.

Ad.2. Podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z podwyższeniem kapitału spółki V P. Sp. z o.o. jest wartość, o jaką kapitał zakładowy uległ podwyższeniu na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Agio, czyli nadwyżka wartości rynkowej akcji G. G. E. S.A. nad wartością udziałów wydanych przez V P. Sp. z o.o. w zamian za ten wkład niepieniężny, nie powiększa podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od jego wysokości, ponieważ nie stanowi ono kapitału zakładowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) określa czynności cywilnoprawne stanowiące przedmiot opodatkowania tym podatkiem. Należą do nich między innymi umowy spółki (akty założycielskie) oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. w przypadku spółki osobowej ? siedziba tej spółki;
  2. w przypadku spółki kapitałowej:
  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki ? jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 wymienionej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych za zmianę umowy spółki uważa się przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) ww. ustawy podstawę opodatkowania przy przekształceniu, podziale lub łączeniu spółek stanowi wartość majątku wniesionego do spółki albo wartość kapitału zakładowego.

Na podstawie art. 6 ust. 9 pkt 5 ustawy od podstawy opodatkowania odlicza się wartość wkładów do spółki albo wartość kapitału zakładowego wynikającą z umowy spółki lub jej zmiany, związanej z przekształceniem, podziałem lub łączeniem spółek, która była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych przed dokonaniem tych czynności.

Na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 42) przepis art. 6 ust. 9 pkt 5 ustawy ma zastosowanie w przypadku podziału spółek wyłącznie do wartości majątku spółki lub kapitału zakładowego wniesionego od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się: przy spółce kapitałowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty.

Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z podwyższeniem kapitału spółki jest wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega zatem podniesienie kapitału zakładowego, natomiast nie jest opodatkowane podniesienie kapitału zapasowego.

Reasumując należy stwierdzić iż, przy podziale spółki G.. G. z E. S.A. podstawę podatkowania stanowi wartość majątku wniesionego do spółki albo wartość kapitału zakładowego spółki, od której odlicza się wartość kapitału zakładowego wynikającą z umowy spółki lub jej zmiany związanej z podziałem spółki, która była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych przed dokonaniem tych czynności.

Odliczanie od podstawy opodatkowania wartości wkładów wynikających ze zmiany umowy spółki, związanej z podziałem spółki ma zastosowanie wyłącznie do wartości majątku spółki lub kapitału zakładowego wniesionego od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Natomiast przy podwyższeniu kapitału V P. Sp. z o.o., objętego w zamian za wkład niepieniężny w formie akcji w spółce G. G. E. S.A. w ramach wymiany udziałów podstawę opodatkowania stanowi wartość o jaką będzie podwyższony kapitał zakładowy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB2/436-32/10-2/AF, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika