Zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 4a ustawy.

Zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 4a ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 17.03.2011 r. (data wpływu 21.03.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 4a ustawy - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 21.03.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 4a ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 19 stycznia 2007 r. Wnioskodawczyni otrzymała od swoich rodziców darowiznę, przedmiotem, której był lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość wraz z prawami związanymi. W akcie notarialnym zostało zawarte oświadczenie obdarowanej, iż spełnia przesłanki z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Notariusz sporządzający akt ustalił, iż przedmiotowa darowizna, zgodnie z art. 9, art. 15, art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od darowizny, a uwagi na fakt, iż strony czynności prawnej zaliczają się do I grupy podatkowej.

Pomimo, iż w dniu 1 stycznia 2007 r. weszła w życie nowelizacja ww. ustawy, w akcie notarialnym brak jest jakiegokolwiek odniesienia do art. 4a wprowadzającego, przy spełnieniu określonych w nim przesłanek, zwolnienie z podatku od spadku lub darowizny nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku nabycia po dniu 1 stycznia 2007 r., na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego, przez zstępnego darczyńców darowizny, Wnioskodawczyni zwolniona jest z podatku od darowizny na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, niezależnie od tego, czy w akcie notarialnym artykuł ten został wskazany jako podstawa prawna zwolnienia oraz niezależnie od tego, czy Wnioskodawczyni spełniała przesłanki z art. 16 ww. ustawy...

Zdaniem Wnioskodawcy

Artykuł 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn stanowi, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez (?) zstępnych jeżeli w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie rzeczy lub praw majątkowych. Zgodnie z ust. 3 ww. artykułu w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadku, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego (art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy). Artykuł 4a ustawy obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 r.

W ocenie Wnioskodawczyni art. 4a ww. ustawy wprowadza ogólną zasadę zwolnienia z podatku od spadku lub darowizny nabycie rzeczy lub praw majątkowych przez osoby enumeratywnie wyliczone w tym artykule. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest jedynie zgłoszenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie rzeczy lub praw majątkowych w zawitym terminie, chyba że czynność prawna dokonana została w formie aktu notarialnego.

W ocenie Wnioskodawczyni korzysta ona ze zwolnienia z podatku od darowizny na podstawie art. 4a ustawy, który należy uznać za przepis szczególny w stosunku do przywołanego w akcie notarialnym z dnia 19 stycznia 2007 r. art. 16. Tym samym, dla uzyskania przez Wnioskodawczynię zwolnienia z podatku od darowizny, nie ma znaczenia fakt spełnienia przesłanek z art. 16 ustawy o podatku od spadku i darowizn, czy też brak przywołania w treści aktu notarialnego art. 4a jako podstawy zwolnienia z podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

Art. 4a ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, stanowi, iż obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust.

    1 pkt 1 lub
  2. gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wyżej wymienione zwolnienie stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) ? stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa. (art. 4 ust. 4)

Z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie wynikają, dodatkowe warunki do skorzystania ze zwolnienia, w przypadku nabycia w drodze darowizny na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. W tym przypadku nie jest konieczne zgłoszenie przez osoby objęte zwolnieniem właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 19 stycznia 2007 r. Wnioskodawczyni otrzymała od swoich rodziców darowiznę, przedmiotem, której był lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość wraz z prawami związanymi. W akcie notarialnym zostało zawarte oświadczenie obdarowanej, iż spełnia przesłanki z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Notariusz sporządzający akt ustalił, iż przedmiotowa darowizna, zgodnie z art. 9, art. 15, art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od darowizny, a uwagi na fakt, iż strony czynności prawnej zaliczają się do I grupy podatkowej. Pomimo, iż w dniu 1 stycznia 2007 r. weszła w życie nowelizacja ww. ustawy, w akcie notarialnym brak jest jakiegokolwiek odniesienia do art. 4a wprowadzającego, przy spełnieniu określonych w nim przesłanek, zwolnienie z podatku od spadku lub darowizny nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż z tytułu nabycia w drodze darowizny lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z prawami związanymi, na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego, Wnioskodawczyni korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika