1.Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i postanowień art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy PCC w związku (...)

1.Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i postanowień art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy PCC w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy VAT usługi depozytu nieprawidłowego jakie zamierza świadczyć Podatnik nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?2.Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i postanowień art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy VAT ? usługi depozytu nieprawidłowego jakie zamierza świadczyć Podatnik są zwolnione od podatku od towarów usług?3.Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego podatnik nie będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w związku z otrzymaniem do depozytu nieprawidłowego określonej kwoty pieniędzy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 10.04.2008 r. (data wpływu 17.04.2008 r.) oraz piśmie z dnia 29.05.2008 r. (data wpływu 02.06.2008 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/436-129/08-2/AS z dnia 14.05.2008 r. (data nadania 14.05.2008 r., data doręczenia 23.05.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania depozytu nieprawidłowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.04.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania depozytu nieprawidłowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

B? Sp. z o. o. tworzy ogólnopolską sieć sklepów wielkopowierzchniowych z asortymentem budowlanym. Zamierza zorganizować system, który umożliwi pracownikom klientów nabywanie towarów dostępnych w sklepach Podatnika bez konieczności zapłaty przez pracowników każdorazowo kwot odpowiadających cenom produktów. W tym celu Podatnik zamierza zawierać z klientami umowy współpracy i depozytu nieprawidłowego. W ramach takiej umowy klient zobowiąże się przekazać umówioną kwotę (dalej: ?kwotę depozytu?) na rachunek bankowy Podatnika. Kwota ta będzie przez Podatnika przechowywana jako kwota depozytu nieprawidłowego, gdyż podatnik będzie mógł nią rozporządzać wyłącznie w imieniu klienta i w chwili, gdy upoważniona przez klienta osoba dokona zakupów określonych towarów Podatnika w sklepie. Zapłata za ten towar będzie pokrywana z kwoty depozytu.

W związku z tym, że Podatnik będzie dysponował kwotą depozytu wyłącznie w imieniu klienta, Podatnik nie będzie osiągał z tytułu umowy depozytu przychodu. Z tej przyczyny klient nie będzie pobierał od Podatnika wynagrodzenia za umożliwienie dysponowania kwotą depozytu. Będzie to zatem umowa współpracy wraz z umową depozytu nieprawidłowego, wzajemna, nieodpłatna. W umowie z klientem Podatnik ustali, że strony wzajemnie potrącają swoje wierzytelności z tytułu świadczenia usługi depozytu nieprawidłowego (wierzytelność Podatnika) i z tytułu możliwości dysponowania przez Podatnika przez krótki czas (do momentu dokonania zakupu towarów przez osobę upoważnioną przez klienta) z kwoty przekazanej do depozytu (wierzytelność klienta) w związku z tym, że ich wartość jest znikoma.

Pismem z dnia 14 maja 2008 r. Nr IPPB2/436-129/08-2/AS wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w zakresie przesłania aktualnego pełnomocnictwa lub innego dokumentu poświadczonego za zgodność z oryginałem, z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego przez Pana M.T.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i postanowień art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy PCC w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy VAT usługi depozytu nieprawidłowego jakie zamierza świadczyć Podatnik nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych...
  2. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i postanowień art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy VAT ? usługi depozytu nieprawidłowego jakie zamierza świadczyć Podatnik są zwolnione od podatku od towarów usług...
  3. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego podatnik nie będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w związku z otrzymaniem do depozytu nieprawidłowego określonej kwoty pieniędzy...

Odpowiedź odnośnie pytania 1 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek odnośnie pytania 2 i 3 zostanie rozpatrzony w odrębnej interpretacji.

Zdaniem wnioskodawcy:

W ocenie Podatnika, usługi jakie zamierza on świadczyć w ramach wyżej przedstawionej umowy współpracy i umowy depozytu nieprawidłowego, t. j. usługa depozytu nieprawidłowego nie będą podlegać w przedmiotowej sytuacji ani podatkowi od towarów i usług ani podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b) tej ustawy, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności wymienione w ustawie, jeżeli jedna ze stron podlega zwolnieniu z podatku VAT (z określonymi wyłączeniami, które nie mają zastosowania do przedmiotowego stanu faktycznego). Podatnik klasyfikuje usługę depozytu nieprawidłowego jako ?usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej niesklasyfikowane? o symbolu PKWiU 65.23.10-00.00, które to usługi figurują w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Usługi wymienione w tym załączniku są zwolnione od podatku. Przedmiotem umowy depozytu nieprawidłowego jest w ocenie Podatnika, usługa depozytu nieprawidłowego jako świadczona przez podatnika podatku VAT podlegającego zwolnieniu nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stanowisko Podatnika na tle podobnych stanów faktycznych podzielają organy podatkowe (postanowienie z 22.02.2007 ? ZP/443-255/06 Pierwszy wielkopolski Urząd Skarbowy w poznaniu; postanowienie 11.06.2007 ? DWUS DP-436/03/07 Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu; decyzja z 09.12.2005 ? 1401/PD-4230Z-85/05/EP Izba Skarbowa w warszawie 08.11.2004 ? PO 436/2/2004 Urząd skarbowy w Elblągu; 11.10.2004 ? US 72/ROP1-196/ID/04 ? Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

  1. następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny ? w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowa dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności ? w części dotyczącej spłat i dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki (akty założycielskie);
  12. zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
  13. orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przedmiotem opodatkowania są umowy depozytu nieprawidłowego.

Umowa depozytu nieprawidłowego także podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Depozyt nieprawidłowy został uregulowany w art. 845 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Uznawany jest albo za odmianę zwykłej umowy przechowania, instytucję odrębną od umowy pożyczki, albo odrębny typ umowy nazwanej. Uznaje się również, że depozyt nieprawidłowy (przechowanie nieprawidłowe) jest umową szczególnego rodzaju, zawierającą elementy przechowania i pożyczki. Przedmiotem depozytu nieprawidłowego mogą być wyłącznie pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku. Osoba biorąca pieniądze (rzecz) do depozytu nieprawidłowego ma obowiązek oddać taką samą ilość pieniędzy (rzeczy), ale niekoniecznie tą samą. Przyjmuje się, że dopuszczalne jest zawieranie umowy depozytu nieprawidłowego, gdy jej przedmiotem mają być papiery wartościowe.

Depozyt nieprawidłowy ma miejsce wtedy, gdy z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku. Do przyjęcia depozytu nieprawidłowego nie jest konieczne wyraźne zastrzeżenie tego w umowie, niemniej dla zastosowania art. 845 k.c. konieczne jest ustalenie, że przechowawca uprawniony został do rozporządzania oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub rzeczami oznaczonymi co do gatunku. Upoważnienie do rozporządzania oddanymi na przechowanie pieniędzmi jest dla bytu umowy depozytu nieprawidłowego konieczne - sam fakt oddania na przechowanie pieniędzy nie tworzy bowiem jeszcze stosunku depozytu nieprawidłowego z prawem rozporządzania nimi.

Przechowawca ?nieprawidłowy? nabywa na własność przedmiot depozytu i może nim rozporządzać tak, jak w umowie pożyczki. Depozyt nieprawidłowy różni się jednak od pożyczki tym, że jest zawierany w interesie składającego. Nie można utożsamiać depozytu nieprawidłowego z pożyczką. Pogląd taki jest błędny i nie znajduje uzasadnienia w obowiązującym ustawodawstwie. Depozyt nieprawidłowy może być odpłatny lub nieodpłatny.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają czynności, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium RP lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umowy spółki i jej zmiany,
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Przepis ten ustanawia zasadę, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne podejmowane w ramach obrotu nieprofesjonalnego, natomiast obrót zawodowy (profesjonalny) objęty został podatkiem od towarów i usług. Zatem nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności cywilnoprawne, których dokonanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Przy czym należy zaznaczyć, że o wyłączeniu czynności z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

Zgodnie z treścią art. 1a pkt 7 ww. ustawy użyte w tej ustawie określenia oznaczają podatek od towarów i usług ? podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 maja 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umowy depozytu nieprawidłowego podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług lub podatkowi od wartości dodanej, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując, należy stwierdzić, iż jeżeli umowa depozytu nieprawidłowego będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona zastosowanie znajdzie wyłączenie określone w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przeciwnym wypadku umowa taka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika