Ustanowienie użytkowania wieczystego (udziału) na rzecz wnioskodawcy ,na podstawie aktu notarialnego (...)

Ustanowienie użytkowania wieczystego (udziału) na rzecz wnioskodawcy ,na podstawie aktu notarialnego w przedstawionym stanie faktycznym, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, nie wymaga złożenia zeznania podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 02.08.2007 r. (data wpływu 06.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nieopodatkowania ww. podatkiem - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 06.08.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nieopodatkowania ww. podatkiem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 03 lipca 2007 r. na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego (Rep A Nr /2007) ustanowiono na rzecz wnioskodawcy udział w użytkowaniu wieczystym nieruchomości położonej w W. przy ul. C. nr . Ustanowienie udziału w użytkowaniu wieczystym nastąpiło odpłatnie w wykonaniu decyzji P. M. S. W. z dnia r. (Nr ) bezpośrednio na rzecz wnioskodawcy, jako następcy prawnego A. G.. Decyzja została wydana na podstawie wniosku złożonego na podstawie przepisów art. 7 ust. 1 i 2 Dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na terenie X (Dz. U. Nr 50, poz. 729).

Pismem z dnia 31 października 2007 r. Nr IPPB2/436-16/07-2/MZ wezwano wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku w zakresie wskazania daty śmierci A. G. oraz stopnia pokrewieństwa łączącego wnioskodawcę z osobą zmarłą. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ustanowienie udziału w użytkowaniu wieczystym na podstawie aktu notarialnego, w przedstawionym stanie faktycznym podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, a tym samym czy wymaga złożenia zeznania podatkowego...

Zdaniem wnioskodawcy katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn określony w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest katalogiem zamkniętym. Wobec tego wymienione w nim tytuły nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych stanowią jedyne przypadki podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Tym samym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych z innych tytułów, jak w przedmiotowym przypadku, t. j. w drodze ustanowienia użytkowania wieczystego na podstawie umowy (aktu notarialnego) w wykonaniu decyzji administracyjnej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W przypadku przedstawionym w stanie faktycznym mamy do czynienia z ustanowieniem użytkowania wieczystego (udziału) gruntu, które ma charakter nabycia pierwotnego i tym samym nie mogło wcześniej należeć do innej osoby, a tym samym nie mogło wejść w skład spadku.

W związku z tym, że ustanowienie użytkowania wieczystego (udziału) na rzecz wnioskodawcy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, nie wymaga złożenia zeznania podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika