W przypadku, gdy planowana sprzedaż budynków i budowli wraz z prawem wieczystego użytkowania będzie (...)

W przypadku, gdy planowana sprzedaż budynków i budowli wraz z prawem wieczystego użytkowania będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast w przypadku, gdy powyższa transakcja zostanie objęta zakresem podatku od towarów i usług, ale będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku, czynność ta będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.05.2010 r. (data wpływu 25.05.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie transakcji sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkami i budowlami znajdującymi się na tym gruncie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.05.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie transakcji sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkami i budowlami znajdującymi się na tym gruncie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

P. Sp. z o. o. (dalej: P. lub Wnioskodawca) jest wieczystym użytkownikiem działki gruntu położonej w W. przy ulicy M. i ulicy O., oznaczonej numerem ewidencyjnym, na której znajdują się: budynek biurowy o 7 kondygnacjach z podpiwniczeniem o powierzchni użytkowej 4.900 m2 (Budynek Nr 1), 2 kondygnacyjny pawilon o powierzchni użytkowej 761 m2 (Budynek Nr 2) wraz z 2 kondygnacyjnym garażo - parkingiem (Parking) w podziemiu o powierzchni użytkowej 2093 m2 stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności.

W dniu 5 lipca 2002 r. na mocy aktu notarialnego Spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z przedmiotowymi budynkami i budowlami. Zgodnie z aktem notarialnym od sprzedaży jednego z budynków (Budynek Nr 1) nie był należny podatek VAT, ponieważ sprzedający z tytułu dokonania tej czynności był zwolniony od tego podatku na mocy obowiązujących przepisów, natomiast w stosunku do drugiego budynku (Budynek Nr 2) wraz z parkingiem zastosowano stawkę podatku VAT w wysokości 22%.

Nabyte budynki i budowle stanowiły uprzednio przedmiot najmu, a sprzedający przekazał Wnioskodawcy oryginały podpisanych umów najmu. Wnioskodawca kontynuuje najem przedmiotowych budynków i budowli, jako wynajmujący, od momentu ich nabycia, również na podstawie umów najmu zawartych po nabyciu tych budynków i budowli przez Wnioskodawcę.

W latach 2002 - 2010 Wnioskodawca dokonał ulepszeń, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym., w nabytych budynkach/budowlach, jednak nakłady na ulepszenia te nie przekroczyły 30% wartości początkowej tych obiektów.

Obecnie Spółka planuje dokonać sprzedaży nabytych w 2002 roku budynków i budowli wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu oraz ruchomości związanych z przedmiotowymi budynkami/budowlami. Z mocy prawa w wyniku planowanej sprzedaży na przyszłego nabywcę przejdą umowy najmu związane z budynkami/budowlami, których strona jest Wnioskodawca. P. zamierza również przelać na kupującego prawa wynikające z gwarancji wystawionych w celu zabezpieczenia zobowiązań najemców z tytułu umów najmu.

Wnioskodawca nie zamierza dokonywać cesji praw i obowiązków wynikających z jakichkolwiek innych umów, np. umów pożyczek, których stroną jest P. W związku z planowaną transakcją na nabywcę nie zostaną przeniesione m.in. następujące składniki majątkowe P:

  • firma P. ani nazwa przedsiębiorstwa;
  • zobowiązania inwestycyjne związane z zaciągnięciem pożyczki na nabycie przedmiotowych budynków/budowli;
  • wszelkie inne prawa i zobowiązania majątkowe (inne niż wynikające z umów najmu);
  • umowy rachunków bankowych oraz środki pieniężne należące do P;
  • umowy o zarządzanie budynkami i dostawę mediów;
  • księgi handlowe;
  • dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa w zakresie obsługi administracyjnej i prawnej.

Zarówno Wnioskodawca (zbywający) jak i nabywający są czynnymi podatnikami VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy sprzedaż budynków i budowli wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu stanowić będzie sprzedaż składników majątkowych, a nie zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w konsekwencji transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
  2. Czy zbycie budynków i budowli wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym się znajdują przedmiotowe budynki/budowle będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT...
  3. Czy transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkami i budowlami znajdującymi się na tym gruncie nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy PCC w przypadku rezygnacji przez Spółkę ze zwolnienia określonego w pytaniu nr 2 i wyboru możliwości opodatkowania planowanej sprzedaży stawką VAT 22% na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy VAT...

Odpowiedź w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualne. Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W przypadku rezygnacji przez P.

ze zwolnienia będącego przedmiotem pytania nr 2 (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT) i wyboru możliwości opodatkowania planowanej sprzedaży stawką VAT 22% na mocy art. 43 ust. 10 ustawy VAT po spełnieniu ustawowych warunków planowana transakcja sprzedaży budynków i budowli wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem PCC na mocy art. 2 pkt 4 ustawy PCC.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 a ustawy PCC podatkowi podlegają:

  1. następujące czynności cywilnoprawne:
  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, (?)

Na mocy art. 2 pkt 4 ustawy PCC nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    - umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    - umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, że umowa sprzedaży budynków i budowli wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajdują się przedmiotowe budynki/budowle nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części. Stosownie do treści art. 43 ust. 11 ustawy VAT, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:
  3. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  4. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  5. adres budynku, budowli lub ich części.

Zakładając, że stanowisko Wnioskodawcy zawarte w pytaniu nr 2 jest prawidłowe, P. na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy VAT może zrezygnować ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT i wybrać opodatkowanie dostawy budynków i prawa wieczystego użytkowania gruntu stawką VAT 22%, ponieważ P. oraz nabywający są zarejestrowani, jako podatnicy VAT czynni oraz podmioty te złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części zgodnie z wymogami art. 43 ust. 11 ustawy VAT. W konsekwencji planowana sprzedaż budynków i budowli wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu będzie opodatkowana stawką VAT w wysokości 22% tym samym nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy PCC.

Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie stanowiska przedstawionego we wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • (uchylone),
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że umowa zobowiązująca do przeniesienia nieruchomości będzie miała formę umowy sprzedaży. Stosownie do postanowień art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m. in. umowy sprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, może więc co do zasady podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka planuje dokonać sprzedaży nabytych w 2002 roku budynków i budowli wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu oraz ruchomości związanych z przedmiotowymi budynkami/budowlami. Spółka z tytułu powyższej transakcji może zrezygnować ze zwolnienia z podatku od towarów i usług i wybrać możliwość opodatkowania transakcji stawką VAT 22%.

A zatem, w przypadku, gdy planowana sprzedaż budynków i budowli wraz z prawem wieczystego użytkowania będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast w przypadku, gdy powyższa transakcja zostanie objęta zakresem podatku od towarów i usług, ale będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku, czynność ta będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Referencje

IPPP1-443-536/10-2/PR, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika