Należy stwierdzić, iż dokonanie czynności podziału spółki przez wydzielenie nie będzie podlegało (...)

Należy stwierdzić, iż dokonanie czynności podziału spółki przez wydzielenie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym bezprzedmiotowe jest rozpatrywanie powyższej czynności pod kątem art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21.06.2010 r. (data wpływu 23.06.2010 r.) uzupełnionym pismem na wezwanie z dnia 23.08.2010 r. (data nadania 24.08.2010 r., data doręczenia 26.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podziału Spółki przez wydzielenie - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 23.06.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podziału Spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. prowadzi działalność budowlano ? deweloperską obejmującą realizację kompleksu hotelowo - usługowo - apartamentowego na nieruchomości położonej we W. przy ulicy K.

Inwestycja ta została częściowo zrealizowana tak w wymiarze konstrukcyjnym jak i handlowym: dokonano sprzedaży części apartamentów i miejsc garażowych oraz wszystkich lokali komercyjnych, natomiast parking pod niezakończoną częścią hotelową został wynajęty (zaliczono go także do środków trwałych). Nadal trwa budowa części hotelowej celem dzierżawy operatorowi hotelowemu, któremu dzierżawiony będzie kompletny hotel z wyposażeniem, a pozostałe lokale mieszkalne oraz miejsca garażowe przeznaczone są do sprzedaży oraz pod najem inwestorom krajowym i zagranicznym, ze względu na obecną sytuację rynkową.

Organizacyjnie część ?mieszkaniową? i hotelowo-parkingową obsługują wyspecjalizowane osoby i podmioty zewnętrzne (Spółka zarządzana jest w całości przez wyspecjalizowany podmiot M. Sp. z o.o.), a obie części rozliczane są odrębnie dla celów rachunkowości zarządczej. Ze względu na sytuację na rynku, w tym w szczególności w zakresie pozyskiwania finansowania z instytucji finansowych, które to instytucje skłonne są finansować wyodrębnione spółki celowe o jednorodnym przedmiocie działalności, oraz szukając potencjalnych możliwości sprzedaży i nowych inwestorów, udziałowcy Spółki oraz Zarząd rozważają dokonanie podziału Spółki S. Sp. z o.o. przez wydzielenie.

Przedmiotem wydzielenia do spółki istniejącej lub nowo zawiązanej byłaby część przedsiębiorstwa S. Sp. z o.o. obejmująca wynajęty i generujący dochody parking oraz hotel w budowie, a w najbliższym czasie spodziewane jest zawarcie umowy dzierżawy z operatorem hotelu. Prawa i obowiązki wynikające z umowy z operatorem hotelu zostaną przeniesione na Spółkę przejmującą. Opisane wyżej składniki majątku: hotel w budowie oraz parking, prawa i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych w części dotyczącej hotelu i parkingu, prawa i obowiązki wynikające z umowy z operatorem hotelu, wyposażenie hotelu po zakończeniu budowy, zobowiązania wobec osób trzecich, przejść mają do spółki przejmującej (istniejącej lub nowo zawiązanej).

Część przedsiębiorstwa pozostała w Spółce istniejącej (dzielonej) obejmować będzie działalność związaną ze sprzedażą lokali mieszkalnych i miejsc parkingowych, oraz ich ewentualnym najmem, jak również wykonywanie zobowiązań dewelopera w odniesieniu do lokali i miejsc garażowych już sprzedanych (należności i zobowiązania).

Każda z dwóch wyżej opisanych części przedsiębiorstwa zwana dalej ?częścią hotelową? obejmującą hotel i parking pod hotelem, oraz ?część apartamentowi?, obejmująca również miejsca garażowe, obsługiwana byłaby z odrębnych źródeł finansowania, co do których negocjowane są odrębne umowy z instytucjami finansowymi pod kątem przyszłego wydzielenia, w szczególności co do ustanawiania zabezpieczeń i okresów kredytowych.

Przekazane składniki majątku, należności i zobowiązania, są w obydwu wypadkach wystarczające do samodzielnego prowadzenia działalności tak przez Spółkę S. Sp. z o.o. (zwanej dalej ?Spółką Dzieloną? jak i nowo zawiązaną lub istniejącą spółkę przejmującą zwaną dalej ?Spółką Przejmującą?).

Celem podziału przez wydzielenie są jedynie przyczyny ekonomiczne, to jest stworzenie dwóch spółek o różnym przedmiocie działalności, co umożliwi przede wszystkim łatwiejsze pozyskanie finansowania (instytucje finansowe oferują kredyty dla spółek o jednolitym przedmiocie działalności), dywersyfikację ryzyka lub dalszą łatwiejszą sprzedaż. Spółka przejmująca nie będzie posiadać udziałów w spółce dzielonej.

Wydzielenie części hotelowej wraz z wynajętym parkingiem nie jest planowane dla osiągnięcia zysków, a według projekcji wycen dokonywanych przez zarząd obecna wartość rynkowa opisanych wyżej składników majątkowych i rzeczywiste koszty ich budowy powinny być zbliżone, niezależnie od wartości nakładów, które muszą być poniesione na zakończenie budowy hotelu i jego wyposażenia celem wynajmu operatorowi. Nie jest ponadto planowana wypłata tzw. cichej rezerwy. Planowany podział przez wydzielenie miałby być dokonany na podstawie art. 529 § 1 punkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych. Wydzielenie ma nastąpić do spółki istniejącej, która nie prowadziła do tej pory działalności, lub do spółki nowo zawiązanej, a udziałowcy spółki istniejącej (wnioskodawca) staną się udziałowcami spółki przejmującej. Podsumowując powyższe przesłankami podziału przez wydzielenie są: wymogi instytucji finansowych zainteresowanych udzieleniem kredytów o charakterze inwestycyjnym a nie inwestycyjno operacyjnym, dywersyfikacja ryzyka (nie obciążanie budowy hotelu zobowiązaniami dotyczącymi części apartamentowej, a wreszcie potencjalne wprowadzenie w przyszłości nowych inwestorów zewnętrznych, którym będzie można zaoferować zakup udziałów. Ten ostatni ewentualny etap (pozyskanie nowych inwestorów) nie jest przedmiotem niniejszego wniosku, który to wniosek dotyczy podziału przez wydzielenie.

Zarówno S. Sp. z o.o. jak i spółka przejmująca, obsługiwane są w zakresie księgowości, zarządzania o doradztwa przez wyspecjalizowaną spółkę M. Sp. z o.o. obsługująca także inne przedsięwzięcia w ramach tzw. ?C? to jest spółek, które łączy zaangażowanie tych samych inwestorów oraz personelu zaradzającego i doradczego. Udziałowcami spółki dzielonej są spółki prawa cypryjskiego.

Pismem z dnia 23.08.2010 r. wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Spółka przejmująca ?hotel w budowie? oraz działający i przynoszący dochód parking pod częścią hotelową, w tym prawa autorskie do projektu budowlanego, wyposażenie, środki pieniężne, zobowiązania wynikające z utrzymania budynku, procesu inwestycyjnego, oraz prawa i obowiązki wynikające z ewentualnej umowy zawartej z operatorem hotelu, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy Spółka istniejąca zajmująca się sprzedażą apartamentów i miejsc garażowych oraz ich ewentualnym najmem, w której pozostają zobowiązania wynikające z utrzymania budynku, w tym z tytułu rękojmi i gwarancji, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  3. Czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym w Spółce Dzielonej, w Spółce Przejmującej oraz u wspólników na okoliczność zamierzonego podziału przez wydzielenie...
  4. Czy w związku z podziałem S. Sp. z o.o. (Spółka Dzielona) powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, lub też obowiązek korekty po stronie Spółki Dzielonej lub Spółki Przejmującej...
  5. Czy w związku z podziałem S. Sp. z o.o. (Spółka Dzielona) powstanie obowiązek podatkowy w Spółce Przejmującej w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W opisanym przyszłym stanie faktycznym, czynność podziału przez wydzielenie łącznie z wniesieniem nieruchomości stanowiącej hotelową część budynku wraz z parkingiem, oraz z tytułu przeniesienia prawa i obowiązków jest z tego podatku zwolniona na podstawie art. 2 pkt 6 litera c ustawy o PCC, zgodnie z którym nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych ?umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje: przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części?.

Stanowisko takie zostało potwierdzone m. in. w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2009 r. sygnatura IPPB2/436-66/09-7/AF.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej ? wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej ? podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    a) rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    b) siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
    - także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. ? Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że udziałowcy Spółki oraz Zarząd rozważają dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie. Przedmiotem wydzielenia do spółki istniejącej lub nowo zawiązanej byłaby część przedsiębiorstwa S. Sp. z o.o. obejmująca wynajęty i generujący dochody parking oraz hotel w budowie, a w najbliższym czasie spodziewane jest zawarcie umowy dzierżawy z operatorem hotelu. Prawa i obowiązki wynikające z umowy z operatorem hotelu zostaną przeniesione na Spółkę przejmującą.

Jak już wcześniej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Reasumując, należy stwierdzić, iż dokonanie czynności podziału spółki przez wydzielenie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym bezprzedmiotowe jest rozpatrywanie powyższej czynności pod kątem art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanej interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż interpretacja ta co do zasady wiąże w sprawie, w której została wydana i nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB5/423-384/10-4/MB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika