Czy podział Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie (...)

Czy podział Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie procedury art. 529 § 1 pkt 4 następnych Kodeksu spółek handlowych związany ze zmianą umowy spółki Wnioskodawcy i podwyższeniem jego kapitału zakładowego będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1, art. 1 ust. 3 Ustawy PCC)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2014 r. (data wpływu 15 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego związanego z przejęciem majątku w ramach podziału przez wydzielenie ? jest prawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 15 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego związanego z przejęciem majątku w ramach podziału przez wydzielenie.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


  1. Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej również zwaną ?TH?), której wszystkie udziały należą do jednego udziałowca. Jej kapitał zakładowy wynosi 5.000 złotych i dzieli się na 100 udziałów, o wartości 50 złotych każdy. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie budowy i eksploatacji sieci telekomunikacyjnych na terenie całej Polski.
  2. W chwili obecnej planowany jest podział spółki Przedsiębiorstwo S.A z siedzibą w W., wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (?O.P ? lub ?Spółka Dzielona?), w ramach którego TH przejmie część majątku Spółki Dzielonej.
  3. Akcje O.P należą do jednego akcjonariusza. Jej kapitał zakładowy wynosi 1.000.000 złotych i dzieli się na 10.000 akcji na okaziciela o wartości 100 złotych każda. O.P prowadzi działalność w zakresie budowy i eksploatacji sieci telekomunikacyjnych na terenie całej Polski.
  4. W ramach swej działalności O.P posiada i użytkuje na terenie Gminy Miejskie K. sieć telekomunikacyjną, w skład której wchodzą przewody światłowodowe udostępniane obecnie na rzecz różnych podmiotów w zamian za uzgodnione umownie wynagrodzenie. Ponadto, O.P świadczy na rzecz tych podmiotów usługi polegające na konserwacji i utrzymaniu udostępnionych tym podmiotom włókien. Działalność ta skoncentrowana została oddziale pod firmą Przedsiębiorstwo O.P S.A Drugi Oddział w K, z siedzibą w K, przy ul. X.(?Oddział?).
  5. W styczniu 2014 roku zarząd O.P oraz zarząd Wnioskodawcy, podpiszą plan podziału O.P przyjmując następujące założenia podziału (?Plan Podziału?). Planowany podział jest podziałem przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, który zostanie zrealizowany poprzez przeniesienie części majątku O.P w postaci Oddziału, na istniejącą Spółkę - Wnioskodawcę TH. W wyniku podziału nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego TH, a O.P nie zostanie wykreślony z rejestru przedsiębiorców KRS lecz podział będzie dokonany z obniżeniem jego kapitału zakładowego.
  6. Do podziału, a zatem do przeniesienia Oddziału na rzecz TH wszystkich składników majątkowych, praw, zobowiązań, decyzji, umów o pracę wymienionych powyżej dojdzie z chwilą wpisu podziału w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez sąd rejestrowy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Czy podział Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie procedury art. 529 § 1 pkt 4 następnych Kodeksu spółek handlowych związany ze zmianą umowy spółki Wnioskodawcy i podwyższeniem jego kapitału zakładowego będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1, art. 1 ust. 3 Ustawy PCC)?


Zdaniem Wnioskodawcy,


  1. Stanowisko Wnioskodawcy.

1.1. Zdaniem Wnioskodawcy podział Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie art. 529 § 1 pkt i nast. Kodeksu spółek handlowych skutkujący zmianą umowy spółki Wnioskodawcy w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

  1. Uzasadnienie.

2.1. Zgodnie z treścią art. 529 § 1 kodeksu spółek handlowych podział może być dokonany:

  1. przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);
  2. przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej z udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek);
  3. przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);
  4. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

2.2. Podział przez wydzielenie polega na przeniesieniu tylko części majątku spółki dzielonej na już istniejącą lub na nowo zawiązaną spółkę kapitałową (art. 528 § 1 pkt 4 ksh), zwaną spółką wydzielaną, za udziały lub akcje, które spółka wydzielana (przejmująca lub spółka nowozawiązana) wydaje wszystkim bądź niektórym wspólnikom (akcjonariuszom) spółki dzielonej, przy założeniu, że spółka dzielona nie traci swej podmiotowości prawnej a jedynie zmniejsza swój majątek o część przeniesioną do spółki wydzielanej. (zob. Sołtysiński, Szajkowski, Szumański, Szwaja, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, t. IV, 2009, s. 790)

2.3. Zgodnie z art. 1 ust. I lit. k) Ustawy PCC w zw. z art. 1 ust. 2 Ustawy PCC podatkowi podlega zamiana umowy spółki. Zgodnie z obecną treścią art. 1 ust. 3 pkt 3 PCC w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego.

2.4. Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 PCC w brzmieniu do dnia 31 grudnia 2008 r. W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważało się: przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Należy więc uznać, iż do dnia 1 stycznia 2009 r., czynność podziału spółki kapitałowej skutkująca podwyższeniem kapitału zakładowego spółki przejmującej podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych

2.5. Ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. treść art. 1 ust. 3 pkt 3 PCC uległa nowelizacji poprzez zniesienie opodatkowania podziału spółek. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej:

?w zakresie opodatkowania spółek kapitałowych wprowadzono zmiany dotyczące katalogu czynności uznawanych za zmianę umowy spółki kapitałowej dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w tym zniesienie opodatkowania podziału spółek jako czynności restrukturyzacyjnych w świetle dyrektywy.? - uzasadnienie projektu ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. O zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych druk nr 748 sejmu RP VI kadencji.

2.6. W związku z powyższym ustawodawca w projekcie ustawy nowelizującej wyraźnie wskazał, że czynność zwiększenia kapitału zakładowego spółki przejmującej majątek w wyniku podziału nie może podlegać opodatkowaniu z uwagi, że naruszałoby to zasadę jednokrotnego pobierania podatku od czynności cywilnoprawnych od transakcji kapitałowych oraz naruszałoby to wprost określoną w dyrektywie 2006/7/WE zasadę braku opodatkowania transakcji podziału spółek kapitałowych

2.7. Tym samym analizując brzmienie definicji zarówno przed, jak i po nowelizacji, z uwagi na skreślenie słowa ?podział? oraz mając na uwadze uzasadnienie nowelizacji należy dojść do wniosku, że w chwili obecnej, podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

2.8. Neutralność podatkowa czynności podwyższenia kapitału zakładowego spółki opisana niniejszym stanie faktycznym jest powszechnie przyjmowana przez organy skarbowe (zob. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 stycznia 2011 r., znak: ILPB2/436-225/10-3/MK; Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej Warszawie z dnia 6 grudnia 2010 r., znak IPPB2/436-357/10-2/AF; Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2010 r., znak IPPB2/436-32/10-2/AF, Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 października 2012 r., znak: IPPB2/436-398/12-2/AF). Zostało to stwierdzone m.in. w treści Interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 stycznia 2011 r., znak: ILPB2/436-225/10-3/MK. Dyrektor Izby Skarbowej w Pozwaniu wyraźnie stwierdził:

?Reasumując, należy stwierdzić, iż czynność podziału spółki przez wydzielenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym podwyższenie kapitału zakładowego wnioskodawcy, będące skutkiem ww. działania nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

? (Powyższa linia jest powszechnie uznawana też w nowszym orzecznictwie: zob. interpretacje: IPTPB2/436-52/13-4/KK z dnia 8 sierpnia 2013 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, IPPB2/436-598/12-2/AF z dnia 4 lutego 2013 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, ILPB2/436-275/12-4/MK z dnia 25 stycznia 2013 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, ILPB2/436-258/12-3/MK z dnia 17 grudnia 2012 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, IPPB2/436-256/12-2/AF z dnia 30 lipca 2012 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie).

2.9. Konkludując, podział Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie procedury przewidzianej przepisami art. 529 § 1 pkt 4 ksh skutkujący zmianą umowy spółki Wnioskodawcy i podwyższeniem jego kapitału zakładowego nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej ? wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej ? podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. ? Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Jak już wcześniej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej również zwaną ?TH?), której wszystkie udziały należą do jednego udziałowca. Jej kapitał zakładowy wynosi 5.000 złotych i dzieli się na 100 udziałów, o wartości 50 złotych każdy. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie budowy i eksploatacji sieci telekomunikacyjnych na terenie całej Polski. W chwili obecnej planowany jest podział spółki Przedsiębiorstw O.P S.A z siedzibą w W., wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (?O.P ? lub ?Spółka Dzielona?), w ramach którego TH przejmie część majątku Spółki Dzielonej. Akcje O.P należą do jednego akcjonariusza. Jej kapitał zakładowy wynosi 1.000.000 złotych i dzieli się na 10.000 akcji na okaziciela o wartości 100 złotych każda. O.P prowadzi działalność w zakresie budowy i eksploatacji sieci telekomunikacyjnych na terenie całej Polski. W ramach swej działalności O.P posiada i użytkuje na terenie Gminy Miejskie K.sieć telekomunikacyjną, w skład której wchodzą przewody światłowodowe udostępniane obecnie na rzecz różnych podmiotów w zamian za uzgodnione umownie wynagrodzenie. Ponadto, O.P świadczy na rzecz tych podmiotów usługi polegające na konserwacji i utrzymaniu udostępnionych tym podmiotom włókien. Działalność ta skoncentrowana została oddziale pod firmą Przedsiębiorstwo O.P S.A Drugi Oddział w K. z siedzibą w K. przy ul. X.(?Oddział?). W styczniu 2014 roku zarząd O.P oraz zarząd Wnioskodawcy, podpiszą plan podziału O.P przyjmując następujące założenia podziału (?Plan Podziału?). Planowany podział jest podziałem przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, który zostanie zrealizowany poprzez przeniesienie części majątku O.P w postaci Oddziału, na istniejącą Wnioskodawcę TH. W wyniku podziału nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego TH, a O.P nie zostanie wykreślony z rejestru przedsiębiorców KRS lecz podział będzie dokonany z obniżeniem jego kapitału zakładowego. Do podziału, a zatem do przeniesienia Oddziału na rzecz TH wszystkich składników majątkowych, praw, zobowiązań, decyzji, umów o pracę wymienionych powyżej dojdzie z chwile wpisu podziału w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez sąd rejestrowy.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że czynność podziału przez wydzielenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym podwyższenie kapitału zakładowego w związku z przejęciem majątku w ramach podziału przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż co do zasady wiążą one w sprawach, w których zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52  §  3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54  §  1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika