Przekazanie Wspólnikowi przedsiębiorstwa w toku likwidacji Spółki, nie zostało wymienione w art. (...)

Przekazanie Wspólnikowi przedsiębiorstwa w toku likwidacji Spółki, nie zostało wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.07.2011 r. (data wpływu 22.07.2011 r.) uzupełnionym pismem na wezwanie z dnia 21.09.2011 r. Nr IPPB3/423-623/11-2/JG, Nr IPPB2/436-265/11-2/MZ oraz Nr IPPP2/443 -885/11-2/JW. (data nadania 21.09.2011 r., data doręczenia 27.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekazania Wspólnikowi przedsiębiorstwa w toku likwidacji Spółki - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 22.07.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekazania Wspólnikowi przedsiębiorstwa w toku likwidacji Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W analizowanej sytuacji:

  1. Jedynym wspólnikiem H. Sp. z o.o. (?Spółka?), posiadającym bezpośrednio 100% udziałów w Spółce jest P. Sp. z o.o. (?Wspólnik?). Spółka oraz Wspólnik są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług (?VAT?), mają siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
  2. Planowana jest likwidacja Spółki, w wyniku której ? w ramach przekazywanego majątku polikwidacyjnego ? Wspólnik przejmie istniejące przedsiębiorstwo Spółki (w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej ?KC?), stanowiące zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczy do prowadzenia działalności gospodarczej wraz z wszystkimi długami funkcjonalnie związanymi z działalnością Spółki (?Przedsiębiorstwo?). W szczególności majątek polikwidacyjny przejmowany przez Wspólnika w wyniku likwidacji Spółki, będzie obejmował m.in.: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa); własność nieruchomości i ruchomości (w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości); prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, licencje i inne prawa własności intelektualnej; majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; znaki towarowe, tajemnice przedsiębiorstwa; księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  3. Po przejęciu Przedsiębiorstwa Spółki w postaci majątku polikwidacyjnego, Wspólnik będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o Przedsiębiorstwo w takim samym zakresie jak Spółka, wobec czego nie jest planowana jakakolwiek przerwa w działalności Przedsiębiorstwa w związku z likwidacją Spółki; do momentu przekazania majątku polikwidacyjnego Przedsiębiorstwo będzie prowadzone przez Spółkę, natomiast od momentu tego przekazania ? przez Wspólnika.
  4. Jednym z długów funkcjonalnie związanych z działalnością Spółki i wchodzących w chwili obecnej w skład Przedsiębiorstwa jest zobowiązanie z tytułu kredytu związanego z nabyciem i wytworzeniem nieruchomości wchodzących w skład przedsiębiorstwa Spółki i zabezpieczonego na tych nieruchomościach (?Kredyt?). Z uwagi na wymogi banku, który udzielił Kredytu, w odniesieniu do tego Kredytu, rozważane są trzy scenariusze prawne w związku z przejęciem Przedsiębiorstwa w postaci majątku polikwidacyjnego:
    1. przystąpienie Wspólnika do zobowiązania Spółki z tytułu Kredytu w momencie przejęcia przez Wspólnika Przedsiębiorstwa w postaci majątku polikwidacyjnego, skutkujące spłatą rat kredytowych i odsetek od Kredytu przez Wspólnika w ramach kontynuacji prowadzenia działalności gospodarczej Spółki w oparciu o Przedsiębiorstwo, i przeprowadzenie likwidacji Spółki z tytułu Kredytu (?Scenariusz 1?); należy podkreślić, że w związku z likwidacją Spółki nie dojdzie na żadnym etapie do jakiegokolwiek umorzenia zobowiązań Spółki z tytułu Kredytu ? w Scenariuszu 1 zobowiązanie Wspólnika wobec banku z tytułu Kredytu będzie składnikiem Przedsiębiorstwa, natomiast zobowiązanie Spółki wobec banku wygaśnie z mocy prawa z chwilą zakończenia likwidacji i wykreślenia Spółki;
    2. przejecie przez Wspólnika długu z tytułu Kredytu w zamian za zobowiązanie Spółki do spłaty na rzecz Wspólnika kwoty odpowiadającej przejętemu Kredytowi i przeprowadzenie spłaty na rzecz Wspólnika kwoty odpowiadającej przejętemu Kredytowi i przeprowadzenie likwidacji Spółki z istniejącym zobowiązaniem Spółki wobec Wspólnika (?Scenariusz 2?); należy podkreślić, że w związku z likwidacją Spółki nie dojdzie na żadnym etapie do jakiegokolwiek umorzenia zobowiązań Spółki ? z prawnego punktu widzenia zobowiązanie z tytułu Kredytu zostanie przejęte przez Wspólnika w trybie art. 519 KC w zamian za nowe zobowiązanie Spółki wobec Wspólnika, które będzie składnikiem Przedsiębiorstwa nabywanego przez Wspólnika i wygaśnie w drodze konfuzji w momencie przejęcia Przedsiębiorstwa;
    3. przejęcie przez Wspólnika długu z tytułu Kredytu w zamian za zobowiązanie Spółki do spłaty na rzecz Wspólnika kwoty odpowiadającej przejętemu Kredytowi, podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w drodze wkładu pieniężnego (przy czym część tego wkładu może być przekazana na kapitał zapasowy ? może wystąpić tzw. agio) i kompensata wzajemnych wierzytelności Spółki i Wspólnika z powyższych tytułów (tzw. ?konwersja? wierzytelności Spółki wobec Wspólnika na kapitał Spółki) a następnie zakończenie likwidacji Spółki (?Scenariusz 3?); należy podkreślić, że w związku z likwidacją Spółki nie dojdzie na żadnym etapie do jakiegokolwiek umorzenia zobowiązań Spółki - z prawnego punktu widzenia zobowiązanie z tytułu Kredytu zostanie przejęte przez Wspólnika w trybie art. 519 KC w zamian za nowe zobowiązanie Spółki wobec Wspólnika, które następnie zostanie uregulowane w drodze kompensaty w wyniku ?konwersji? tej wierzytelności na kapitał Spółki.
  5. Niektóre ze składników Przedsiębiorstwa Spółki, które w wyniku likwidacji zostanie przekazane do Wspólnika, zostały w 2007 roku wniesione przez Spółkę w postaci wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do swojej 100% spółki zależnej (?Spółka Zależna?). W dniu 28 lutego 2011 roku Spółka przejęła Spółkę Zależną w trybie art. 492 paragraf 1 pkt 1 bez podwyższenia kapitału zakładowego na mocy art. 515 paragraf 1 ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz.

    U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej ?KSH?).

  6. Wspólnik nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
  7. Na dzień przekazania majątku polikwidacyjnego Wspólnik będzie posiadał bezpośrednio 100% udziałów w Spółce nieprzerwanie przez okres ponad 2 lat.
  8. Spółka wykorzystuje składniki Przedsiębiorstwa do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (w niematerialnym zakresie ? także do czynności zwolnionych). Po likwidacji Spółki przeznaczenie składników Przedsiębiorstwa nie ulegnie zmianie ? Wspólnik będzie wykorzystywał składniki Przedsiębiorstwa przejęte w wyniku likwidacji do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT (w niematerialnym zakresie ? także do czynności zwolnionych).

Pismem z dnia 21.09.2011 r. Nr IPPB3/423-623/11-2/JG, Nr IPPB2/436-265/11-2/MZ oraz Nr IPPP2/443-885/11-2/JW wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  1. przedłożenie dokumentu potwierdzającego upoważnienie dla Pani Agnieszki Pyry, która podpisała przedmiotowy wniosek ORD-IN z dnia 19.07.2011 r., do reprezentowania Spółki w zakresie wydania przez organ podatkowy pisemnej interpretacji na podstawie art. 14b ustawy ? Ordynacja podatkowa, tj. prawidłowo udzielonego pełnomocnictwa przez osoby działające w imieniu Spółki albo innego dokumentu z którego wynika umocowanie do działania Pani A.P. w powyższym zakresie;
  2. dokładne opisanie zdarzenia przyszłego poprzez doprecyzowanie, jakiego konkretnie zdarzenia przyszłego (którego scenariusza) dotyczy przedmiotowy wniosek mającego zastosowanie w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy (zainteresowanego);
  3. ponowne sformułowanie pytań na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego (scenariusza) oraz przedstawienie własnego stanowiska w sprawie, adekwatnego do zadanych pytań.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie poprzez:

  1. Przedłożenie pełnomocnictwa dla Pani A.P. do reprezentowania Spółki w zakresie wydania przez organ podatkowy pisemnej interpretacji.
  2. Spółka wnosi o wydanie interpretacji przy założeniu, że w zdarzeniu przyszłym zastosowanie znajdzie Scenariusz 1.
  3. Ponowne sformułowanie pytań na tle zdarzenia przyszłego, w którym zastosowanie znajdzie Scenariusz 1, oraz przedstawienie własnego stanowiska w sprawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w przypadku zastosowania Scenariusza 1, przekazanie Wspólnikowi Przedsiębiorstwa w toku likwidacji Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT i czy Spółka będzie zobowiązana do wykazania podatku należnego VAT z tego tytułu...
  2. Czy w przypadku zastosowania Scenariusza 1, przekazanie Wspólnikowi Przedsiębiorstwa w toku likwidacji Spółki spowoduje obowiązek dokonania przez Spółkę korekty odliczonego podatku VAT...
  3. Czy w przypadku zastosowania Scenariusza 1, przekazanie Wspólnikowi Przedsiębiorstwa w toku likwidacji Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...
  4. Czy w przypadku zastosowania Scenariusza 1, w związku z przekazaniem Wspólnikowi Przedsiębiorstwa w toku likwidacji Spółki, Spółka będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych...
  5. Czy w przypadku zastosowania Scenariusza 1, w związku z przekazaniem Wspólnikowi Przedsiębiorstwa w toku likwidacji Spółki, Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania jakiegokolwiek przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (przy czym pytanie to nie obejmuje konsekwencji podatkowych specyficznych rozliczeń związanych z Kredytem, o które Spółka pyta odrębnie w pytaniu 6 w niniejszym wniosku)...
  6. Czy w przypadku zastosowania ? w związku z likwidacją Spółki ? Scenariusza 1, Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania z tego tytułu jakiegokolwiek przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy

W przypadku zastosowania Scenariusza 1 przekazanie Wspólnikowi Przedsiębiorstwa w toku likwidacji Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W szczególności, zdaniem Spółki:

  1. Z literalnej treści przepisu art. 1 ust. 1 UPodCC wynika, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wymienione w tej ustawie.
  2. W powyższym zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie ma przekazania majątku polikwidacyjnego w przypadku likwidacji spółki kapitałowej.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, w przypadku zastosowania Scenariusza 1, przekazanie Wspólnikowi Przedsiębiorstwa w toku likwidacji Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko Spółki znajduje pełne potwierdzenie w aktualnej praktyce organów podatkowych, w tym m.in.:

  1. W interpretacjach Dyrektora IS w Warszawie z 24 września 2010 roku, znak IPPB2/436 -255/10-4/MZ oraz z 3 września 2010 roku, znak IPPB2/436-125/10-9/MZ, zgodnie z którymi ?przekazanie przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy składników majątku (nieruchomości) w ramach podziału nieupłynnionego majątku likwidowanej Spółki, nie zostało wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?.
  2. W interpretacji Dyrektora IS w Poznaniu z 29 kwietnia 2009 roku, znak ILPB2/436 -16/09-4/MK, zgodnie z którą ?podział majątku likwidowanej spółki w sposób opisany we wniosku nie podlega opodatkowaniu, ponieważ planowana cesja wierzytelności nie nastąpi w wykonaniu jednej z umów wskazanych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny ? w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności ? w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki;

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Szczegółowe określenie zakresu przedmiotowego ma określone konsekwencje. Ustawodawca, wprowadzając zasadę numerus clausus czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu, nawet gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż jedynym wspólnikiem H. Sp. z o.o., posiadającym bezpośrednio 100% udziałów w Spółce jest P. Sp. z o.o. Spółka oraz Wspólnik są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, mają siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Planowana jest likwidacja Spółki, w wyniku której ? w ramach przekazywanego majątku polikwidacyjnego ? Wspólnik przejmie istniejące przedsiębiorstwo Spółki (w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej ?KC?), stanowiące zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczy do prowadzenia działalności gospodarczej wraz z wszystkimi długami funkcjonalnie związanymi z działalnością Spółki (?Przedsiębiorstwo?). W szczególności majątek polikwidacyjny przejmowany przez Wspólnika w wyniku likwidacji Spółki, będzie obejmował m.in.: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa); własność nieruchomości i ruchomości (w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości); prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, licencje i inne prawa własności intelektualnej; majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; znaki towarowe, tajemnice przedsiębiorstwa; księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Po przejęciu Przedsiębiorstwa Spółki w postaci majątku polikwidacyjnego, Wspólnik będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o Przedsiębiorstwo w takim samym zakresie jak Spółka, wobec czego nie jest planowana jakakolwiek przerwa w działalności Przedsiębiorstwa w związku z likwidacją Spółki; do momentu przekazania majątku polikwidacyjnego Przedsiębiorstwo będzie prowadzone przez Spółkę, natomiast od momentu tego przekazania ? przez Wspólnika.

Reasumując, należy stwierdzić, iż przekazanie Wspólnikowi przedsiębiorstwa w toku likwidacji Spółki, nie zostało wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji organów podatkowych w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż co do zasady wiążą one w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika