należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy umowa pożyczki udzielona osobie fizycznej, osobie prawnej (...)

należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy umowa pożyczki udzielona osobie fizycznej, osobie prawnej lub też jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na Wnioskodawcy jako pożyczkodawcy nie będzie spoczywał obowiązek zadeklarowania oraz zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki podatkowej w wysokości 2%.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 01.09.2010 r. (data wpływu 02.09.2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 13.10.2010. r. (data nadania 13.10.2010 r. data wpływu 18.10.2010 r.) na wezwanie z dnia 07.10.2010 r. Nr IPPB2/436-318-2/AF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umów pożyczek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.09.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umów pożyczek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

W dniu 18 sierpnia 2010 r. Zgromadzenie Wspólników dokonało zmiany umowy Spółki między innymi poprzez podanie, iż przedmiotem dodatkowej działalności Spółki jest prowadzenie działalności finansowej w zakresie udzielania pożyczek: PKD 64.92.Z ? Pozostałe formy udzielania kredytów. Spółka zamierza sporadycznie udzielać pożyczek osobom fizycznym i podmiotom gospodarczym. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym zobowiązanym do składania miesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7). Głównym przedmiotem działalności Spółki jest doradztwo podatkowe oraz usługowe prowadzenie ksiąg i ewidencji podatkowych. Spółka, jako podatnik o którym mowa w art. 2 pkt 25 ustawy o podatku od towarów i usług, stosuje w zakresie podatku należnego tzw. metodę kasową rozliczeń podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Pismem z dnia 07.10.2010 r. Nr IPPB2/436-318/10-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez dostarczenie dokumentu - oryginał lub urzędowo poświadczona kopia za zgodność z oryginałem - (odpowiednio odpis z Krajowego Rejestru Sądowego), z którego wynika prawo Pana Andrzeja Z. do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego, tj. stosowne umocowanie, dla osoby która przedmiotowy wniosek podpisała.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 12.10.2010 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy na Spółce po dniu 18 sierpnia 2010 r. w przypadku udzielania pożyczki osobie fizycznej, osobie prawnej lub też jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej z tytułu zawarcia umowy pożyczki będzie spoczywał obowiązek zadeklarowania oraz zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki podatkowej w wysokości 2,00%...

Zdaniem Wnioskodawcy

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 4 pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy pożyczki obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych spoczywa wyłącznie na biorącym pożyczkę. Z uwagi jednakże na fakt, iż Spółka jest podatnikiem VAT czynnym i udzielanie pożyczek nawet sporadycznie od dnia 18 sierpnia 2010 r. wchodzi w zakres działalności Spółki mając za podstawę art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych na biorącym pożyczkę od Spółki oraz także na stronie po dniu 18 sierpnia 2010 r. w przypadku udzielania pożyczki osobie fizycznej, osobie prawnej lub też jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej nie będzie spoczywał obowiązek zadeklarowania oraz zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki podatkowej w wysokości 2,00% naliczonego od podstawy wskazanej w zawartej umowie pożyczki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 18 sierpnia 2010 r. Zgromadzenie Wspólników dokonało zmiany umowy Spółki między innymi poprzez podanie, iż przedmiotem dodatkowej działalności Spółki jest prowadzenie działalności finansowej w zakresie udzielania pożyczek: PKD 64.92.Z ? Pozostałe formy udzielania kredytów. Wnioskodawca zamierza sporadycznie udzielać pożyczek osobom fizycznym i podmiotom gospodarczym. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym zobowiązanym do składania miesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7). Głównym przedmiotem działalności Spółki jest doradztwo podatkowe oraz usługowe prowadzenie ksiąg i ewidencji podatkowych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649), umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Elementami przedmiotowo istotnymi określonej w art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) umowy pożyczki są: obowiązek pożyczkodawcy przeniesienia na własność pożyczkobiorcy określonej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku oraz obowiązek pożyczkobiorcy zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

W myśl powyższego artykułu czynności cywilnoprawne w tym umowy pożyczki podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.



Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że pożyczki będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych jeżeli w chwili zawarcia umowy pożyczki jej przedmiot, tj. pieniądze znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa została zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Pożyczka będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, także jeśli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą oraz nabywca - pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do zapisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • (uchylona),
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

Jednakże tutejszy Organ, zgodnie ze złożonym wnioskiem, nie rozstrzyga w niniejszej interpretacji, czy czynności udzielenia pożyczek są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, czy zwolnione z tego podatku.

Zgodnie z art. 4 pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy ciąży na biorącym pożyczkę. Podstawę opodatkowania przy umowie pożyczki stanowi kwota lub wartość pożyczki, natomiast stawka podatku wynosi 2% (art. 6 ust. 1 pkt 7 i art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Reasumując należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy umowa pożyczki udzielona osobie fizycznej, osobie prawnej lub też jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na Wnioskodawcy jako pożyczkodawcy nie będzie spoczywał obowiązek zadeklarowania oraz zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki podatkowej w wysokości 2%.

Końcowo należy wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Spółki, jako występującej z wnioskiem. Jeżeli pożyczkobiorcy chcieliby uzyskać interpretację indywidualną winni wystąpić z odrębnymi wnioskami.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 24, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika