Należy stwierdzić, iż w przypadku przekazania w drodze darowizny bratankowi mieszkania Wnioskodawczyni, (...)

Należy stwierdzić, iż w przypadku przekazania w drodze darowizny bratankowi mieszkania Wnioskodawczyni, jako darczyńca nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem, że z tytułu nabytego spadku po zmarłym mężu Wnioskodawczyni spełniła warunki do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z zapisem art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 06.10.2010 r. (data wpływu 07.10.2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27.12.2010 r. (data nadania 27.12.2010 r., data wpływu 30.12.2010 r.) na wezwanie z dnia 15.12.2010 r. Nr IPPB2/436-387/10-2/AF (data nadania 16.12.2010 r., data doręczenia 23.12.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu darowizny lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.10.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu darowizny lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawczyni wraz z mężem byli współwłaścicielami majątku. Mąż Wnioskodawczyni zmarł 14.08.2009 r. Po uprawomocnionym postanowieniu Sądu Rejonowego w dniu 10.06.2010 r. Wnioskodawczyni jest właścicielką całego majątku (zgodnie z testamentem).

Wnioskodawczyni wie, że nie może zgodnie z przepisami dysponować majątkiem dziedziczonym przez 5 lat.

Wnioskodawczyni uważa, że w jej przypadku są przepisy zwalniające ją od tegoż okresu (5 lat). Wnioskodawczyni jest kobietą 81-letnią, potrzebuje stałej pomocy. Wnioskodawczyni i jej mąż byli bezdzietnym małżeństwem.

Jeżeli Wnioskodawczyni sprzeda dom wybudowany w 1976 r. bez żadnych ulg lub daruje bratankowi - wie, że za darowiznę będzie płacił obdarowany. Ponieważ jest to bratanek, który ukończył 18 lat jest uczniem szkoły średniej i Wnioskodawczyni zapłaci od darowizny podatek.

Wnioskodawczyni sprzedała samochód za 10.000 zł, uważa, że nie płaci podatku. Zapłacił kupujący.

Pismem z dnia 15.12.2010 r. Nr IPPB2/436-387/10-2/AF wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

  • wyjaśnienie, czy intencją Pani, jako Wnioskodawczyni jest uzyskanie interpretacji indywidualnej przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, czy też przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w części D.2 poz. 42 został zaznaczony podatek od spadków i darowizn, natomiast przedstawiony we wniosku stan faktyczny, jak i zdarzenia przyszłe mogą dotyczyć innych ustaw podatkowych (np. podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od czynności cywilnoprawnych).

Jeżeli zatem intencją Pani jest uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od spadków i darowizn organ podatkowy prosi o:

  • doprecyzowanie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz zdarzeń przyszłych, które mają być przedmiotem interpretacji poprzez wskazanie:
  • czy z tytułu nabytego spadku po zmarłym mężu po uprawomocnieniu się postanowienia praw o nabyciu praw do spadku złożyła Pani do naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2 lub zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3,
  • jeżeli złożyła Pani zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3 to organ prosi o wskazanie, czy z tytułu nabytego spadku korzystała Pani z ulg i zwolnień, o których mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn,
  • czy mieszkanie spółdzielcze, dom wybudowany w 1976 r. oraz samochód stanowiły przedmiot dziedziczenia po zmarłym w 2009 r. mężu.
  • sprecyzowanie pytań podatkowych mających być przedmiotem interpretacji indywidualnej w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn w powiązaniu z przedstawionym stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym oraz przedstawienie stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do sformułowanych pytań podatkowych.

Należy wskazać, iż zadane we wniosku pytanie o treści: ?Czy Wnioskodawczyni może zapisać w darowiźnie mieszkanie spółdzielcze siostrze lub siostrzeńcowi mieszkanie własnościowe (wieczysta własność)...? nie jest pytaniem podatkowym. Nadmienia się, iż zadane we wniosku pytanie dotyczy ustawy Kodeks cywilny.

Art. 3 pkt 2 ustawy Ordynacja stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego ? rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych. Natomiast poprzez ustawy podatkowe, zgodnie z treścią art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej, rozumie się ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Natomiast, jeżeli intencją Pani jest uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów innych ustaw podatkowych (np. podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od czynności cywilnoprawnych) to Organ prosi o:

  • wskazanie podatku w zakresie, którego ma być udzielona indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego,
  • uzupełnienie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie:
    - czy mieszkanie, dom wybudowany w 1976 r.

    oraz samochód stanowiły przedmiot dziedziczenia po zmarłym w 2009 r. mężu,
    - daty nabycia przez Wnioskodawczynię i jej męża mieszkania, które będzie przedmiotem darowizny lub sprzedaży,
    - jaka jest forma prawna własności ww. mieszkania (np. spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub odrębna własność),
    - czy dom, który ma być przedmiotem darowizny lub sprzedaży posadowiony jest na działce stanowiącej prawo użytkowania wieczystego gruntu, czy też stanowi nieruchomość gruntową
    - daty nabycia przez Wnioskodawczynię i jej męża samochodu, a także daty sprzedaży samochodu.

  • sprecyzowanie pytań podatkowych mających być przedmiotem interpretacji indywidualnej w powiązaniu z przedstawionym stanem faktycznym i zdarzeniami przyszłymi oraz przedstawienie stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do sformułowanych pytań podatkowych.
  • w przypadku, gdy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej będzie dotyczył więcej niż jednego stanu faktycznego i dwóch zdarzeń przyszłych, w zakresie więcej niż jednego podatku to należy uiścić dodatkową opłatę odpowiadającą ilości przedstawionych we wniosku stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 23.12.2010 r. Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie pismem z dnia 27.12.2010 r. (data nadania 27.12.2010 r., data wpływu 30.12.2010 r.) informując, iż jej intencją jest uzyskanie informacji indywidualnej. Wnioskodawczyni jest spadkobierczynią całego majątku po mężu. Wnioskodawczyni z mężem byli współwłaścicielami całego majątku i samochodu również. Wnioskodawczyni złożyła SD-Z2 w Urzędzie Skarbowym w dniu 28.06.2010 r. Korektę SD-Z2 Wnioskodawczyni złożyła 16.08.2010 r. Wnioskodawczyni jest spadkobierczynią w I grupie więc podatku od ww. spadku nie płaci.

Dotyczy mieszkania spółdzielczego, na które Wnioskodawczyni wraz z mężem otrzymali decyzję przyznania im lokalu w dniu 25.02.1964 r. W dniu 23.10.1982 r. ww. mieszkanie zostało przez Wnioskodawczynię i jej męża wykupione na własność i stanowi wyodrębnioną nieruchomość księga wieczysta (wieczyste użytkowanie).

W 2011 r. Wnioskodawczyni chce przekazać w darowiźnie siostrzeńcowi lub bratankowi. Wnioskodawczyni wie, że oni będą płacić podatek od darowizny. Ponieważ Wnioskodawczyni nie ma żadnych korzyści. Jedynie pomoc w opiekowaniu się Wnioskodawczynią ma 81 lat. Czy ze względu na wiek Wnioskodawczyni może zrobić takie darowizny...

Działka, na której są wybudowane dwa domy jeden 1976 r., a drugi w 2002 r. jest własnością. Jest kupiona notarialnie, jest założona księga wieczysta gruntu.

Dom wybudowany w 1976 r. Wnioskodawczyni chce przekazać w darowiźnie w 2010 r. bratankowi. Bratanek jest uczniem szkoły budowlanej technikum 3 klasa nie ma dochodów, a jest 6 dzieckiem w rodzinie. Rodzice też nie mogą zapłacić podatku, matka emerytka ze szkolnictwa ojciec długo był na rencie. Obecnie jest na emeryturze. Czy od podatku, który Wnioskodawczyni zapłaci za bratanka będzie podatek od podatku, w którym momencie zakończy się płacenie podatku... Wnioskodawczyni uważa, że nie płaci za siebie, ponieważ nie ma żadnych korzyści, poza pomocą, którą już otrzymuje.

Samochód z 2002 r. zakupiony w kwietniu 2002 r. Umowa kupna-sprzedaży została sporządzona w dniu 03.07.2010 r. ? zapłacono 30.07.2010 r., a zapłata uiszczona w Banku 10.06.2010 r. Wnioskodawczyni była przed spadkiem współwłaścicielem samochodu, a po spadku właścicielem samochodu. Wnioskodawczyni uważa, że nie płaci podatku od sprzedaży, płaci kupujący.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Wnioskodawczyni też będzie zobowiązana do płacenia podatku, jako osoba obdarowująca nie powinna płacić, mimo, że nie upłynęło 5 lat od spadku...
  2. Czy ze względu na wiek Wnioskodawczyni może zrobić takie darowizny...
  3. Czy od podatku, który Wnioskodawczyni zapłaci za bratanka będzie podatek od podatku, w którym momencie zakończy się płacenie podatku...

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy pytania Nr 1. W pozostałym zakresie wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni uważa, że nie płaci podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje ? z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy ? z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Stosownie do przepisu art. 4a ust. 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. udokumentują ? w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (t. j. 9.637 zł) ? ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych dokonać należy na formularzu SD-Z2 zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2006r. w sprawie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1762 ze zm.).

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (art. 4a ust. 3 ww. ustawy).

Stosownie do art. art. 4a ust. 4 ww. ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  2. gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wyżej wymienione zwolnienie stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) ? stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa (art. 4 ust. 4 cyt. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest spadkobierczynią całego majątku po mężu. Wnioskodawczyni z mężem byli współwłaścicielami całego majątku. Wnioskodawczyni złożyła zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych SD-Z2 w dniu 28.06.2010 r., a w dniu 16.08.2010 r. korektę SD-Z2. Wnioskodawczyni wskazała, ze jest spadkobierczynią w I grupie więc podatku od ww. spadku nie płaci. Wnioskodawczyni chce przekazać w 2011 r. w drodze darowizny bratankowi mieszkanie. Wnioskodawczyni wraz z mężem otrzymali decyzję przyznania im lokalu w dniu 25.02.1964 r. W dniu 23.10.1982 r. ww. mieszkanie zostało przez Wnioskodawczynię i jej męża wykupione na własność i stanowi wyodrębnioną nieruchomość.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż w przypadku przekazania w drodze darowizny bratankowi mieszkania Wnioskodawczyni, jako darczyńca nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem, że z tytułu nabytego spadku po zmarłym mężu Wnioskodawczyni spełniła warunki do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z zapisem art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika