Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w związku z transakcją wymiany udziałów nie będzie (...)

Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w związku z transakcją wymiany udziałów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2014 r. (data wpływu 29 września 2014 r.) oraz piśmie z dnia 15 grudnia 2014 r. (data wpływu 18 grudnia 2014 r.) uzupełniającym braki wniosku na wezwanie Nr IPPB2/436-564/14-2/MK1 z dnia 5 grudnia 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


J. Sp. z o.o. (dalej: J. lub Spółka) jest spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Polski. Wyłącznym wspólnikiem J. jest spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium Cypru -S. (dalej: S.) - która jest również jednym z udziałowców A. Sp. z o.o. (dalej: A), spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski, której głównym składnikiem majątku jest nieruchomość zabudowana położona na terytorium Polski.

S. posiada 6.651.300 udziałów w kapitale zakładowym A., co odpowiada 21,25% ogółu udziałów tej spółki.

Pozostałymi wspólnikami A. są:


  • T. B.V, (dalej: T.) - spółka kapitałowa będąca rezydentem podatkowym Malty - posiadająca 63,75% udziałów w A. oraz
  • W. Spółka z o.o. (dalej: W.) - spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium Polski - posiadająca 15% udziałów w A..

Obecnie S., T. oraz W. rozważają zmianę struktury własnościowej A. poprzez przeprowadzenie tzw. ?wymiany udziałów?, tj. transakcji, w ramach której udziały posiadane przez te podmioty w A. zostałyby wniesione w drodze wkładu niepieniężnego do J., Rozważane jest przeprowadzenie następujących działań:


  1. Kapitał zakładowy J. zostałby podwyższony poprzez emisję nowych udziałów, które zostałyby objęte przez T. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez T. w A..

Wartość nominalna udziałów Spółki objętych przez T. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez tę spółkę w A. byłaby równa wartości nominalnej udziałów A. będących przedmiotem aportu.

W wyniku tej transakcji J. nabyłaby bezwzględną większość udziałów oraz praw głosu w A. (tj. 63,75% udziałów i praw głosu w A.).


  1. Po dokonaniu aportu udziałów posiadanych obecnie w A. przez T., kapitał zakładowy J. zostałby podwyższony poprzez emisję nowych udziałów, które zostałyby objęte przez S. oraz W. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez te spółki w A..

Wartość nominalna udziałów J., które zostałyby objęte przez S. i W. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez te podmioty w A. byłaby równa wartości nominalnej udziałów A. będących przedmiotem aportów.

W konsekwencji rozważanej transakcji, J. stanie się się wyłącznym udziałowcem A., a obecni wspólnicy A. (tj. T., S. oraz W.) staną się udziałowcami J..


Pismem z dnia 5 grudnia 2014 r. Nr IPPB2/436-564/14-2/MK1 wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków wniosku poprzez wyjaśnienie:


  • czy spółka S. jest spółką wymienioną w pkt 13 Załącznika Nr 1 do Dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału?
  • czy spółka T. B.V. jest spółką wymienioną w pkt 18 Załącznika Nr 1 do Dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału?

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 9 grudnia 2014 r.


Pismem z dnia 15 grudnia 2014 r. (data nadania 15 grudnia 2014 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w wyznaczonym terminie.


W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że spółka S. jest spółką prawa cypryjskiego określaną jako ?εταιρείες περιορισμένης ευθύνης? tj. ma formę prawną wskazaną w pkt 13 Załącznika Nr 1 do Dyrektywy Rady 2008/7/WE. Spółka T. B.V. jest spółką prawa maltańskiego określaną jako ?Kumpaniji ta? Responsabilità Limitata?, tj. ma formę prawną wskazaną w pkt 18 (i) Załącznika Nr 1 do Dyrektywy Rady 2008/7/WE.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Spółka wnosi o potwierdzenie, że:


  1. Wartość udziałów A., które zostaną objęte przez J. od dotychczasowych wspólników A. w ramach planowanej transakcji ?wymiany udziałów? nie będzie stanowić przychodu Spółki podlegającego opodatkowaniu CIT na moment objęcia tych udziałów.
  2. Podwyższenie kapitału zakładowego J. w związku z wniesieniem przez T., S. i W. udziałów posiadanych przez te podmioty w A. do Spółki w drodze wkładu niepieniężnego nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy,


Ad. 2.

Zdaniem Spółki, w sytuacji będącej przedmiotem niniejszego wniosku należy uznać, że podwyższenie kapitału zakładowego J. w związku z wniesieniem przez T., S. i W. udziałów posiadanych przez te podmioty w A. do Spółki w drodze wkładu niepieniężnego nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC.


Poniżej Spółka prezentuje uzasadnienie swojego stanowiska.


Stanowisko Spółki w zakresie Pytania nr 2


Zdaniem J., podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w związku z planowaną ?wymianą udziałów? tj. planowanym wniesieniem udziałów A. przez obecnych wspólników tej spółki w drodze wkładu niepieniężnego do J. nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. k w związku z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC podlegają umowy spółki rozumiane jako podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.


Jednocześnie, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o PCC, poza zakresem opodatkowania PCC pozostają umowy spółki i jej zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:


  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, w analizowanym przypadku, T., S. oraz W. wniosą udziały posiadane w A. w drodze wkładu niepieniężnego do J..

Pierwszym podmiotem, który wniesie udziały posiadane w A. do J. będzie T., a w wyniku tej transakcji J. nabędzie bezwzględną większość udziałów / praw głosu w A..


W wyniku kolejnych transakcji (tj. wniesienia udziałów A. do J. przez S. oraz przez W., Spotka będzie zwiększać posiadaną bezwzględną większość udziałów i praw głosu w A.).

W związku z powyższym - zdaniem Spółki - w analizowanym przypadku spełnione będą przesłanki art. 2 pkt 6 ustawy o PCC, a tym samym podwyższenie kapitału zakładowego Spółki związane z analizowaną ?wymianą udziałów? nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC.


Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo.


  1. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 7 listopada 2013 r. (IBPBII/1/436-219/13/AA) stwierdził, iż ?...w omawianej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zawarcie umowy spółki związane bowiem będzie z wniesieniem jako aportu akcji w spółce zależnej dających w niej większość głosów, w zamian za udziały w nowoutworzonej spółce kapitałowej?;
  2. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w interpretacji z 4 listopada 2013 r. (sygn. IBPBII/1/436-211/13/AA) stwierdził, iż ?w omawianej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zawarcie umowy spółki związane bowiem będzie z wniesieniem jako aportu udziałów w innej spółce kapitałowej (spółce zależnej), dających w niej większość głosów, w zamian za udziały w nowoutworzonej spółce kapitałowej (nowej spółce). Zatem, opisana we wniosku czynność cywilnoprawna (transakcja wymiany udziałów) nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie przedstawionego stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zgodnie z tym przepisem zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przesądzają o formie dokonania tego zwiększenia.


Definicja spółki kapitałowej została zawarta w art. 1a pkt 2 ustawy, zgodnie z którą użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną i spółkę europejską.


Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:


  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki ? jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:


  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.


Należy wskazać, że implementowanie Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE skutkuje wyłączeniem z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie nie podlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a) Dyrektywy uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.

Z treści art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje: udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (dalej: J. lub Spółka) jest spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Polski. Wyłącznym wspólnikiem J. jest spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium Cypru -S. (dalej: S.) - która jest również jednym z udziałowców A. Sp. z o.o. (dalej: A.), spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski, której głównym składnikiem majątku jest nieruchomość zabudowana położona na terytorium Polski. Sopentar posiada 6.651.300 udziałów w kapitałę zakładowym A., co odpowiada 21,25% ogółu udziałów tej spółki. Pozostałymi wspólnikami A. są:


  • T. (dalej: T.) - spółka kapitałowa będąca rezydentem podatkowym Malty - posiadająca 63,75% udziałów w A. oraz
  • W. Spółka z o.o. (dalej: W.) - spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium Polski - posiadająca 15% udziałów w A..

Obecnie S., T. oraz W. rozważają zmianę struktury własnościowej A. poprzez przeprowadzenie tzw. ?wymiany udziałów?, tj. transakcji, w ramach której udziały posiadane przez te podmioty w A. zostałyby wniesione w drodze wkładu niepieniężnego do J., Rozważane jest przeprowadzenie następujących działań:


  1. Kapitał zakładowy J. zostałby podwyższony poprzez emisję nowych udziałów, które zostałyby objęte przez T. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez T. w A..

Wartość nominalna udziałów Spółki objętych przez T. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez tę spółkę w A. byłaby równa wartości nominalnej udziałów A. będących przedmiotem aportu. W wyniku tej transakcji J. nabyłaby bezwzględną większość udziałów oraz praw głosu w A. (tj. 63,75% udziałów i praw głosu w A.).


  1. Po dokonaniu aportu udziałów posiadanych obecnie w A. przez T., kapitał zakładowy J. zostałby podwyższony poprzez emisję nowych udziałów, które zostałyby objęte przez S. oraz W. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez te spółki w A..

Wartość nominalna udziałów J., które zostałyby objęte przez S. i W. w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez te podmioty w A. byłaby równa wartości nominalnej udziałów A. będących przedmiotem aportów.

W konsekwencji rozważanej transakcji, J. stanie się się wyłącznym udziałowcem A., a obecni wspólnicy A. (tj. T., S. oraz W.) staną się udziałowcami J.. Spółka S. jest spółką prawa cypryjskiego określaną jako ?εταιρείες περιορισμένης ευθύνης? tj. ma formę prawną wskazaną w pkt 13 Załącznika Nr 1 do Dyrektywy Rady 2008/7/WE. Spółka T. B.V. jest spółką prawa maltańskiego określaną jako ?Kumpaniji ta? Responsabilità Limitata?, tj. ma formę prawną wskazaną w pkt 18 (i) Załącznika Nr 1 do Dyrektywy Rady 2008/7/WE.


Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w związku z transakcją wymiany udziałów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych - wskazać należy, że orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników osadzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast Organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika