Opierając się na stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawczynię, iż nabyty w drodze spadku (...)

Opierając się na stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawczynię, iż nabyty w drodze spadku udział w nieruchomości wpisany jest do rejestru zabytków i Wnioskodawczyni zabezpiecza go i konserwuje zgodnie z obowiązującymi przepisami, w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie zwolnienie określone w art. 4 ust. 1 pkt 9 lit. d) ustawy o podatku od spadków i darowizn.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 18.12.2011 r. (data wpływu 22.12.2011 r.) uzupełnionym pismem na wezwanie z dnia 21.02.2012 r. Nr IPPB2/436-578/11-2/MZ (data nadania 21.02.2012 r., data doręczenia 08.03.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zastosowania zwolnienia zawartego w art. 4 ust. 1 pkt 9 lit. d) ww. ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.12.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zastosowania zwolnienia zawartego w art. 4 ust. 1 pkt 9 lit. d) ww. ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni otrzymała spadek w postaci udziału w nieruchomości składającej się z gruntu i stojącego na nim budynku wielorodzinnego. Budynek jest z 1879 r. Ujęty jest on w wojewódzkiej ewidencji zabytków jako obiekt zabytkowy i objęty jest ochroną konserwatorską na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zmianami). Znajduje się on na terenie obszarowego wpisu do rejestru zabytków Dzielnicy Starego Miasta, wpisanej do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 30.09.1957 r. Skutkiem powyższego przedmiotowy obszar podlega ochronie prawnej na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c oraz art. 7 pkt 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U Nr 162, poz. 1568 ze zmianami). Budynek jest wpisany do rejestru zabytków nie indywidualnych lecz obszarowo. Spadek Wnioskodawczyni otrzymała od matki.

Pismem z dnia 21.02.2012 r. Nr IPPB2/436-578/11-2/MZ wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, poprzez:

  • Uzupełnienie stanu faktycznego poprzez wskazanie: daty śmierci spadkodawczyni oraz daty uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu praw do spadku po zmarłej matce.
  • Jednoznaczne wskazanie przepisu ustawy o podatku od spadków i darowizn mającego być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Należy wskazać, iż w części E.3 wniosku ORD-IN Wnioskodawczyni jako przepisy prawa podatkowego będących przedmiotem interpretacji indywidualnej wskazała art. 4 ust. 1 pkt 9 lit. d) ustawy o podatku od spadków i darowizn, natomiast sprecyzowane pytanie jak i własne stanowisko Wnioskodawczyni dotyczy przepisu art. 4 ust. 1 pkt 9 lit. c) ww. ustawy.
  • A zatem, jeżeli interpretacja ma dotyczyć przepisów art. 4 ust. 1 pkt 9 lit. d) ustawy, wówczas należy:
    • sprecyzować pytanie w zakresie ww. przepisów oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny stanu faktycznego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym i zadanym pytaniem,
    • uzupełnić stan faktyczny w zakresie wskazania, czy udział w nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków Wnioskodawczyni zabezpiecza i konserwuje zgodnie z obowiązującymi przepisami.


Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie informując, iż:

  • Wnioskodawczyni ponownie opisała stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
  • Spadek otrzymała po matce zmarłej dnia 10.05.2002 r. Spadek uprawomocnił się 22.07.2011 r. Udział w powyższej nieruchomości Wnioskodawczyni zabezpiecza i konserwuje zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Ponadto Wnioskodawczyni sprecyzowała pytanie i przedstawiła własne stanowisko w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nabycie w drodze spadku udziałów w nieruchomości zabytkowej opisanej w poz. 68 ?Opis stanu faktycznego? jest zwolnione z podatku od spadku zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 9 lit. d) ustawy o podatku od spadków i darowizn...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 9 lit. d) ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie w drodze spadku przez osoby zaliczone do I i II grupy podatkowej zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków, nie określając czy wpis do tego rejestru ma być indywidualny czy obszarowy. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawczyni istotny jest sam wpis do rejestru, a nie w jakiej formie jest dokonany ten wpis. Dlatego Wnioskodawczyni uważa, że nabycie po mamie w drodze spadku, udziałów w nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków obszarowo jest zwolnione z podatku od spadku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ponieważ nabycie udziału w ww. nieruchomości w drodze spadku nastąpiło przed 01 stycznia 2007 r. w niniejszej sprawie zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm. ) podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku.

W myśl przepisu art. 922 § 1 i § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Na spadek składa się ogół praw i obowiązków należących do zmarłego w chwili jego śmierci, które ze swej istoty mogą przejść na jego następców prawnych. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem podlegającym przepisom prawa spadkowego. Natomiast spadek nabywa się na podstawie ustawy lub z testamentu (art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego).

W myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 1 obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze dziedziczenia powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

Według zapisu art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną w wysokości 9.637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej. W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie w drodze spadku:

  1. przez osoby zaliczone do I i II grupy podatkowej przedmiotów wyposażenia mieszkania, pościeli, odzieży, bielizny oraz narzędzi pracy przeznaczonych do użytku w gospodarstwie domowym; jeżeli w skład wyposażenia mieszkania wchodzą meble zabytkowe, przepis lit. c niniejszego punktu stosuje się odpowiednio,
  2. dzieł sztuki i rękopisów będących przedmiotem twórczości spadkodawcy oraz materiałów bibliotecznych, jeżeli spadkodawca zajmował się twórczością lub działalnością naukową, oświatową, artystyczną, literacką lub publicystyczną,
  3. zabytków ruchomych i kolekcji wpisanych do rejestru zabytków, a także zabytków użyczonych muzeum w celach naukowych lub wystawienniczych na okres nie krótszy niż 2 lata,
  4. przez osoby zaliczone do I i II grupy podatkowej zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków, jeżeli nabywca zabezpiecza je i konserwuje zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i uzupełnienia wynika, iż Wnioskodawczyni otrzymała spadek w postaci udziału w nieruchomości składającej się z gruntu i stojącego na nim budynku wielorodzinnego. Budynek jest z 1879 r. Ujęty jest on w wojewódzkiej ewidencji zabytków jako obiekt zabytkowy i objęty jest ochroną konserwatorską na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zmianami). Znajduje się on na terenie obszarowego wpisu do rejestru zabytków Dzielnicy Starego Miasta W., wpisanej do rejestru zabytków pod nr (dawniej nr ) decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w B. z dnia 30.09.1957 r. Skutkiem powyższego przedmiotowy obszar podlega ochronie prawnej na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c oraz art. 7 pkt 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U Nr 162, poz. 1568 ze zmianami). Budynek jest wpisany do rejestru zabytków nie indywidualnych lecz obszarowo. Spadek Wnioskodawczyni otrzymała od matki. Spadek otrzymała po matce zmarłej dnia 10.05.2002 r. Spadek uprawomocnił się 22.07.2011 r. Udział w powyższej nieruchomości Wnioskodawczyni zabezpiecza i konserwuje zgodnie z obowiązującymi przepisami.

A zatem, opierając się na stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawczynię, iż nabyty w drodze spadku udział w nieruchomości wpisany jest do rejestru zabytków i Wnioskodawczyni zabezpiecza go i konserwuje zgodnie z obowiązującymi przepisami, w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie zwolnienie określone w art. 4 ust. 1 pkt 9 lit. d) ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Należy wskazać, że jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Należy jednocześnie dodać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku, nie prowadzi postępowania dowodowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika