Czy w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę akcji lub udziałów Spółki Zbywanej, Spółka będzie (...)

Czy w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę akcji lub udziałów Spółki Zbywanej, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych udziałowcom/akcjonariuszom Spółki Zbywanej w zamian za aport akcji lub udziałów Spółki Zbywanej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012, poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2013 r. (data wpływu: 19 grudnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 marca 2014 r. (data wpływu 6 marca 2014 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 19 lutego 2014 r. nr IPPB3/423-1029/13-2/MS1 (doręczone 25 lutego 2014 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych tzw. transakcji wymiany udziałów ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 19 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych tzw. transakcji wymiany udziałów.


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Planowanym jest, że Wnioskodawca będzie posiadał udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie miała siedzibę oraz zarząd w Polsce i podlegała będzie w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: ?Spółka?).


Jednocześnie, planowanym jest, że Spółka otrzyma w formie aportu udziały innej spółki z o.o. lub akcje spółki akcyjnej (dalej: ?Spółka Zbywana?), która będzie miała siedzibę oraz zarząd w Polsce i podlegała będzie w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.


Opisana operacja spełniać będzie wszystkie warunki do uznania jej za tzw. wymianę udziałów, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4d ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 8a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (T.j. Dz.U. 2012 r., poz. 361), w szczególności:


  • na skutek wniesienia przez udziałowców/akcjonariuszy Spółki Zbywanej udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej, udziałowcy/akcjonariusze obejmą w zamian udziały w kapitale zakładowym Spółki,
  • w ramach powyższej transakcji Spółka przekaże akcjonariuszom lub udziałowcom Spółki Zbywanej wyłącznie udziały własne (bez zapłaty w gotówce oraz jakichkolwiek dopłat),
  • w rezultacie tej operacji Spółka uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Zbywanej.

Jednocześnie, akcje lub udziały Spółki Zbywanej zostaną wniesione przez akcjonariuszy/udziałowców Spółki Zbywanej do Spółki po ich wartości rynkowej. Planuje się, iż w wyniku aportu cała wartość rynkowa tych akcji lub udziałów zostanie odniesiona na kapitał zakładowy Spółki.

W przyszłości, z powodów biznesowych Spółka może podjąć również decyzję o odpłatnym zbyciu akcji lub udziałów w Spółce Zbywanej, które zostały przez nią nabyte w ramach opisanej wyżej transakcji wymiany udziałów.


Przedmiotem niniejszego wniosku są konsekwencje opisanej powyżej transakcji zbycia na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca składa w związku z tym wniosek mając na względzie art. 14n Ordynacji podatkowej w imieniu Spółki, którą planuje założyć.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Czy w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę akcji lub udziałów Spółki Zbywanej, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych udziałowcom/akcjonariuszom Spółki Zbywanej w zamian za aport akcji lub udziałów Spółki Zbywanej?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę akcji Spółki Zbywanej, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów w Spółce wydanych udziałowcom/akcjonariuszom Spółki Zbywanej w zamian za wniesione przez udziałowców/akcjonariuszy Spółki Zbywanej aportem akcje/udziały Spółki Zbywanej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1.


Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT są jednak kosztem uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).


Jednocześnie, przez wymianę udziałów rozumie się transakcję opisaną w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, zgodnie z którym jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:


  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Odnosząc powyższe przepisy do planowanego zdarzenia przyszłego należy zauważyć, że Spółka uzyska własność udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej na skutek transakcji stanowiącej wymianę udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. W związku, z tym w przypadku zbycia w przyszłości tych udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej przez Spółkę zastosowanie znajdzie przepis art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT.


Co za tym idzie, poniesione przez Spółkę wydatki na nabycie udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej w ramach operacji wymiany udziałów, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie zbycia tych udziałów łub akcji. Wydane przez Spółkę udziały własne stanowić będą wydatek, jaki Spółka będzie musiała ponieść w zamian za otrzymane udziały lub akcje Spółki Zbywanej. Sposób określenia wartości poniesionego w tej sytuacji wydatku jest wprost zawarty w art. 16 ust 8e ustawy o CIT. Koszt ten zostanie ustalony w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów, które zostaną wydane przez Spółkę akcjonariuszom lub udziałowcom Spółki Zbywanej.


Reasumując, mając na względzie analizowane zdarzenie przyszłe, w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów lub akcji Spółki Zbywanej, nabytych przez Spółkę w ramach transakcji wymiany udziałów, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych akcjonariuszom/ udziałowcom Spółki Zbywanej w zamian za aport w postaci udziałów lub akcji Spółki Zbywanej.


Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca pragnie wskazać na następujące interpretacje indywidualne wydane w analogicznych stanach faktycznych:


  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 maja 2013 r., nr IPPB3/423-186/13-2/MSl,
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 października 2013 r., nr IPPB3/423-580/13-2/MC,
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 22 października 2013 r., nr IPTPB3/423-293/13-2/KJ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika