Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej (...)

Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2014r. (data wpływu 3 października 2014 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych odstąpienia od umowy sprzedaży udziałów - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 3 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną (dalej: ?Wnioskodawca" lub ?SKA"). SKA została utworzona w drugiej połowie 2013 r. Rejestracja SKA w Krajowym Rejestrze Sądowym nastąpiła przed dniem 12 grudnia 2013 r. Rok obrotowy SKA jest inny niż kalendarzowy i trwa od 1 kwietnia jednego roku do dnia 31 marca roku następnego, przy czym pierwszy rok obrotowy SKA jest dłuższy niż 12 miesięcy i kończy się w dniu 31 marca 2015 r. SKA od chwili rejestracji nie dokonała żadnej zmiany roku obrotowego. Zarówno w chwili utworzenia SKA jak i w chwili obecnej, akcjonariuszem SKA jest osoba fizyczna, natomiast komplementariuszem jest osoba prawna.

Do SKA zamierza przystąpić, jako akcjonariusz, spółka komandytowa (dalej: ?SPK") Tytułem wkładu do SKA, SPK wniesie udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której majątek składa się w głównej mierze z nieruchomości (dalej: ?X. Sp. z o.o."). Jest możliwe, że SKA dokona sprzedaży udziałów w X Sp. z o.o. podmiotowi trzeciemu do dnia 31 marca 2015 r.

Umowa sprzedaży udziałów będzie zawierała prawo SKA do odstąpienia od umowy sprzedaży udziałów, po spełnieniu warunków określonych w umowie. Możliwe jest, że umowa sprzedaży udziałów będzie przewidywać tzw. ustawowe (przewidziane w art. 492 Kodeksu cywilnego) lub umowne prawo odstąpienia (przewidziane w art. 395 Kodeksu Cywilnego).

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, wykonanie umownego lub ustawowego prawa odstąpienia następuje ze skutkiem prawnym ex tunc, tj. umowę uważa się za niezawartą. To, co strony już świadczyły ulega zwrotowi w stanie niezmienionym. A zatem, w przypadku wykonania przez SKA prawa odstąpienia od umowy, własność udziałów w X Sp. z o. o. powróci do SKA z mocą wsteczną, natomiast SKA będzie zobowiązana zwrócić wynagrodzenie otrzymane z tytułu przeniesienia tych udziałów.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy z chwilą skutecznego odstąpienia od umowy sprzedaży udziałów w X Sp. z o.o., po dniu 31 marca 2015 r. SKA będzie miała prawo do dokonania korekty przychodów w roku, w którym sprzedaż udziałów miała miejsce, przy założeniu, iż zostanie stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, że SKA jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od dnia
1 stycznia 2014 r.?

Stanowisko Wnioskodawcy:


W opinii Wnioskodawcy, nie jest on podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od dnia 1 stycznia 2014 r. Podatnikiem stanie się dopiero od dnia 1 kwietnia 2015 r. Zakładając jednak, iż Minister Finansów uzna Wnioskodawcę za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych od dnia 1 stycznia 2014 r. i stanowisko to zostanie prawomocnie potwierdzone przez sąd administracyjny, w opinii Wnioskodawcy, z chwilą skutecznego odstąpienia od umowy sprzedaży udziałów w X Sp. z o.o., SKA będzie miała prawo do zmniejszenia przychodów w roku, w którym sprzedaż udziałów miała miejsce o kwotę uzyskaną za sprzedaży udziałów w X Sp. z o.o. oraz jednocześnie będzie zobowiązana do obniżenia kosztów uzyskania przychodów o koszty podatkowe związane ze zbyciem udziałów w X Sp, z o.o.

Stanowisko Wnioskodawcy wynika z następujących przepisów prawa:


Zgodnie z art, 535 Kodeksu cywilnego, sprzedaż jest umową, w której sprzedawca (tu: SKA) zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy (tu: SKA) cenę. Jednocześnie, zgodnie z art, 395 § 1 Kodeksu cywilnego można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy (tzw. umowne prawo odstąpienia). W świetle art. 492 Kodeksu cywilnego, jeżeli uprawnienie do odstąpienia od umowy wzajemnej zostało zastrzeżone na wypadek niewykonania zobowiązania w terminie ściśle określonym, strona uprawniona może w razie zwłoki drugiej strony odstąpić od umowy bez wyznaczenia terminu dodatkowego (tzw. ustawowe prawo odstąpienia). W obydwu w/w przypadkach, w przypadku wykonania prawa odstąpienia, następuje rozwiązanie umowy z mocą wsteczną (ex tunc), czyli umowa uważana jest za nie zawartą. Powoduje to powrót do stanu, jaki istniał przed jej zawarciem, a strony mają obowiązek zwrotu tego, co otrzymały w stanie niezmienionym. Oznacza to, że w przypadku wykonania prawa odstąpienia, SKA będzie zobowiązana do zwrotu wynagrodzenia otrzymanego z tytułu sprzedaży udziałów w X Sp. z o.o. i stanie się właścicielem udziałów X Sp. z o.o. z mocą wsteczną (tak jak gdyby do umowy sprzedaży nigdy nie doszło).

W świetle powyższych przepisów wykonanie prawa odstąpienia od umowy dokonana po powstaniu obowiązku podatkowego, powinno skutkować koniecznością korekty tego zobowiązania. Co prawda przepisy Ustawy CIT nie określają zasad dokonywania korekt przychodów w takim przypadku. Tym niemniej, w ocenie Wnioskodawcy, wykonanie odstąpienia od umowy, które na gruncie prawa cywilnego spowoduje uznanie tej umowy za nie zawartą, powinno skutkować obowiązkiem Wnioskodawcy do dokonania odpowiedniej korekty przychodów i kosztów w okresie, w którym umowa ta została zawarta (z uwagi na to, że odstąpienie od umowy ma skutek prawny ex tunc).

Na zakończenie, warto wskazać, iż stanowisko Wnioskodawcy znajduje swoje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej wydanej przez tut. Organ w dniu 20 stycznia 2010 r, (sygn. IBPBI/2/423-1267/09/MS).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika