Czy w wyniku wniesienia w formie aportu przez Wnioskodawcę udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej (...)

Czy w wyniku wniesienia w formie aportu przez Wnioskodawcę udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej do Spółki, skutkującego uzyskaniem przez Spółkę bezwzględnej większości praw głosu w Spółce Zbywanej, po stronie Spółki powstanie przychód na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012, poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2013 r. (data wpływu: 24 grudnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 marca 2014 r. (data wpływu 6 marca 2014 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 19 lutego 2014 r. nr IPPB3/423-1055/13-2/MS1 (doręczone 25 lutego 2014 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych tzw. transakcji wymiany udziałów ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 24 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych tzw. transakcji wymiany udziałów.


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Planowanym jest, że Wnioskodawca będzie posiadał udziały lub akcje w spółce kapitałowej (będzie to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna - dalej: ?Spółka Zbywana?), która będzie rezydentem podatkowym w Polsce, tj. spółką posiadającą siedzibę i zarząd w Polsce i podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W takiej sytuacji, Wnioskodawca rozważa scenariusz polegający na wniesieniu wszystkich swoich udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej w formie wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: ?Spółka?), która będzie miała siedzibę oraz zarząd w Polsce i podlegała będzie w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.


Na skutek wniesienia przez Wnioskodawcę wszystkich udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej, Wnioskodawca obejmie w zamian wyłącznie udziały w Spółce (nie będzie miała miejsce częściowa zapłata w gotówce). Wartość nominalna tych udziałów w Spółce wydanych Wnioskodawcy będzie równa wartości rynkowej udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej wniesionych w formie aportu. W wyniku wskazanej transakcji, Spółka uzyska bezwzględną większość udziałów (lub akcji) i praw głosów w Spółce Zbywanej.

Przedmiotem niniejszego wniosku są konsekwencje opisanej powyżej operacji na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca składa w związku z tym wniosek mając na względzie art. 14n Ordynacji podatkowej w imieniu Spółki, którą planuje założyć.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Czy w wyniku wniesienia w formie aportu przez Wnioskodawcę udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej do Spółki, skutkującego uzyskaniem przez Spółkę bezwzględnej większości praw głosu w Spółce Zbywanej, po stronie Spółki powstanie przychód na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja zrealizowana w warunkach opisanych w zdarzeniu przyszłym, tj. transakcja polegająca na wniesieniu aportem przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej w zamian za udziały tej Spółki, nie będzie skutkowała powstaniem przychodu dla Spółki na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

W odniesieniu do przedmiotowej transakcji, kluczowe znaczenie będzie miał przepis art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, zgodnie z którym jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:


  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

W konsekwencji, aby uznać daną transakcję za tzw. wymianę udziałów, o której mowa w przytaczanym art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, muszą być spełnione ww. warunki.


Powyższe warunki są spełnione dla analizowanej transakcji, ponieważ:


  1. Podmioty biorące udział w transakcji, tj. Wnioskodawca, Spółka Zbywana oraz Spółka, podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;
  2. W związku z wniesieniem udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej, Wnioskodawca obejmie w zamian wyłącznie udziały spółki nabywającej ? tj. Spółki (nie będzie miała miejsce częściowa zapłata w gotówce);
  3. W wyniku nabycia udziałów lub akcji, Spółka jako spółka nabywająca ? uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Zbywanej.

Reasumując, w związku z tym, iż spełnione zostaną łącznie wszystkie warunki wynikające z art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, operacja opisana w zdarzeniu przyszłym polegająca na wniesieniu przez Wnioskodawcę aportem do Spółki udziałów lub akcji w Spółce Zbywanej oraz wydaniu przez Spółkę udziałów na rzecz Wnioskodawcy, nie będzie dla Spółki skutkowała powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób prawych.


Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca pragnie wskazać na następujące interpretacje indywidualne wydane w analogicznych stanach faktycznych:


  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 23 sierpnia 2013 r., sygn. IPTPB3/423-183/13-4/MF;
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 sierpnia 2013 r., sygn. ITPB3/423-244a/13/DK;
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 lipca 2013 r., sygn. IPTPB3/423-114/13-4/IR;
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 29 lipca 2013 r., sygn. ILPB4/423-143/13-2/ŁM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika