zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu

zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24.02.2009 r. (data wpływu 27.02.2009r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 27.02.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego celem objęcia nowo utworzonych udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) nabędzie 100% udziałów w D Sp. z o.o. (dalej: D). D jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w Warszawie, na której wybudowano budynek biurowy. Nabycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz wybudowanie budynku przez D nastąpiło m.in. ze środków otrzymanych z kredytu zaciągniętego w Banku I, który to kredyt w momencie nabycia udziałów przez obecnego udziałowca D został zrefinansowany nowym kredytem, zaciągniętym w Banku II. D wprowadziło prawo użytkowania wieczystego oraz budynek jako środki trwałe do ewidencji środków trwałych i wykorzystuje je do osiągania przychodów z tytułu świadczenia usług najmu powierzchni biurowej.

W celu uproszczenia struktury holdingowej, Spółka zamierza dokonać likwidacji D. W wyniku likwidacji Spółka przejmie aktywa D w postaci prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z wybudowanym budynkiem. Aktywa te Spółka planuje wykorzystywać do osiągania przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej w postaci świadczenia usług najmu powierzchni biurowej. Do skutecznej likwidacji D niezbędne jest wcześniejsze uregulowanie wszystkich zobowiązań tego podmiotu, w tym przede wszystkim spłata kredytu zaciągniętego przez D w Banku II. W tym celu Spółka zamierza podwyższyć kapitał D (zarówno kapitał zakładowy, jak i kapitał zapasowy) o kwotę odpowiadającą kwocie niespłaconego kredytu udzielonego D przez Bank II wraz z należnymi odsetkami i objąć nowo utworzone udziały w podwyższonym kapitale. Środki niezbędne do podwyższenia kapitału zakładowego D Spółka zamierza pozyskać poprzez zaciągnięcie kredytu w Banku II. Uzyskane w wyniku podwyższenia kapitału D środki pieniężne zostaną wykorzystane przez D do zaspokojenia zobowiązań kredytowych wobec Banku II.

W związku z powyższym, spółka wniosła o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego przez Spółkę w Banku II w celu objęcia nowo utworzonych udziałów w podwyższonym kapitale spółki zależnej (D) stanowić będą dla Spółki koszty uzyskania przychodów...

Stanowisko wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy odsetki od kredytu zaciągniętego celem objęcia nowo utworzonych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w spółce zależnej będą dla Spółki kosztem uzyskania przychodów w momencie ich spłaty, jako poniesione w celu uzyskania przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 w zw. z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Ponadto, regulacja art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz art. 16 ust. pkt 11 tej ustawy stanowi, iż nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek, które są naliczone, lecz nie zapłacone, a także wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W świetle literalnej wykładni powyższych przepisów, aby odsetki od zaciągniętego zobowiązania kredytowego przeznaczonego na objęcie udziałów stanowiły dla podatnika koszt uzyskania przychodów, co do zasady muszą zostać łącznie spełnione następujące warunki:

  1. istnienie związku (pośredniego lub bezpośredniego) pomiędzy poniesieniem takiego kosztu a uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodu podatnika;
  2. poniesienie kosztu połączone ze spłatą odsetek (ewentualnie ich kapitalizacja);
  3. brak wskazania takich wydatków w katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy, z uwzględnieniem regulacji art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, dotyczącym uznawania za koszt podatkowy wydatków na objęcie udziałów.

Zdaniem Spółki, wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w Banku II spełniają wszystkie wyżej wymienione przesłanki, w związku z tym powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów Spółki.

Wnioskodawca podkreśla, że wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale spółki zależnej są związane z osiąganymi przez Spółkę przychodami, zgodnie z normą prawną określoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przede wszystkim, w wyniku likwidacji spółki zależnej Spółka otrzyma majątek w postaci prawa użytkowania wieczystego oraz budynku, który to majątek stanowić będzie dla Spółki przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Przychód ten, w części obniżonej o koszt objęcia udziałów w D (zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy), będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ponadto, otrzymane w wyniku likwidacji aktywa będą bezpośrednio wykorzystywane przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej, a co za tym idzie, do uzyskiwania podlegających opodatkowaniu przychodów z tytułu świadczenia usług najmu. Tym samym, zdaniem Spółki, wydatki na spłatę odsetek będą bez wątpienia stanowić koszt uzyskania przychodu, jako wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodów.

Jak wskazano powyżej, jednym z elementów podatkowej definicji kosztów uzyskania przychodów jest fakt poniesienia kosztu. Zauważyć należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje terminu ??poniesienie kosztu?, a jedynie wskazuje na dzień, który uznaje się za dzień poniesienia kosztu . Zasadne wydaje się zatem przyjęcie definicji powyższego terminu wypracowanej w orzecznictwie oraz w doktrynie prawa podatkowego. Opierając się gramatycznej wykładni przytoczonych przepisów art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 10 a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy stwierdzić, że warunkiem uznania odsetek za koszty uzyskania przychodu jest obciążenie w sensie ekonomicznym majątku pożyczkobiorcy, połączone z udostępnieniem odsetek wierzycielowi poprzez ich spłatę.

Reasumując, w przypadku dokonania przez Spółkę wydatku na zapłatę odsetek, przedmiotowy wydatek stanowić będzie koszt uzyskania przychodów Spółki. Jednocześnie, w opinii Spółki, wydatki na spłatę odsetek z tytułu zaciągniętego kredytu na objęcie udziałów w D spełniają pozostałe wyżej wskazane kryteria uznania ich za koszty uzyskania przychodów.

Należy podkreślić, że odsetki od kredytu zaciągniętego na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym nie stanowią tzw. wydatków na objęcie udziałów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego przepisu, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów. Stosownie do wypracowanej linii interpretacyjnej, sformułowanie ?wydatki na objęcie lub nabycie? oznacza wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące objęcie lub nabycie udziałów, bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne objęcie lub nabycie. Do kosztów warunkujących objęcie udziałów zalicza się zapłaconą cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, opłatę skarbową itp. Natomiast odsetki od kredytu zaciągniętego na objęcie udziałów nie są wydatkiem, który warunkuje objęcie udziałów. Wydatek ten nie pozostaje w bezpośrednim związku z objęciem udziałów. Odsetki są związane ze źródłem finansowania objęcia udziałów, wydatkiem warunkującym pozyskanie funduszy na pokrycie odpowiedniego podwyższenia kapitału. Wobec tego, odsetki od kredytu zaciągniętego na finansowanie objęcia udziałów nie stanowią wydatków na objęcie udziałów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będących kosztami uzyskania przychodów dopiero w momencie odpłatnego zbycia objętych udziałów. Wydatki związane ze spłatą przedmiotowych odsetek stanowią zatem koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Konkludując, w przedstawionym stanie faktycznym, na podstawie przedstawionej wyżej argumentacji, wydatki poniesione w związku z zapłatą odsetek z tytułu kredytu przeznaczonego na objęcie nowo utworzonych udziałów w D będą kosztem uzyskania przychodów Spółki w momencie ich faktycznego poniesienia.

Na poparcie swojego stanowiska Spółka powołała się na orzecznictwo sądowe oraz pisma i rozstrzygnięcia organów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB3/423-354/10-2/EB, interpretacja indywidualna

IPPB5/423-592/09-13/MB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika