Wspólnota Mieszkaniowa sprzeda w drodze przetargu nieograniczonego lokal wchodzący w skład zasobów (...)

Wspólnota Mieszkaniowa sprzeda w drodze przetargu nieograniczonego lokal wchodzący w skład zasobów mieszkaniowych ? piwnicę, który nie jest lokalem użytkowym. Dochód uzyskany z jego sprzedaży w całości będzie przeznaczony na ocieplenie budynku, w którym znajdują się wszystkie lokale, zarówno mieszkalne jak i użytkowe.
Wobec powyższego, przychody uzyskane ze sprzedaży zasobu mieszkaniowego stanowią przychody dotyczące gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Pomieszczenia piwnic mieszczą się w pojęciu zasobów mieszkaniowych Wspólnoty. Przychód uzyskany z ich sprzedaży (nieruchomości wspólnej) pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Przychód ten ma wpływ na wysokość dochodu osiągniętego z tej gospodarki, który stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 44 powołanej ustawy podlega zwolnieniu od podatku dochodowego, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych Wspólnoty ? w tym wypadku na ocieplenie budynku, oczywiście tylko w części przypadającej na lokale mieszkalne.

W odpowiedzi na wezwanie Wspólnoty Mieszkaniowej z dnia 11.12.2008 r. (data wpływu 12.12.2008 r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 04.12.2008 r. Nr IPPB3/423-1352/08-4/ECH doręczonej 09.12.2008 r., złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia, co następuje.

W wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa stwierdzono, że istnieją podstawy do zmiany indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowegoNr IPPB3/423-1352/08-4/ECH.

Wnioskiem z dnia 10.09.2008r. (data wpływu: 15.09.2008r.) Wspólnota Mieszkaniowa zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujące zdarzenie przyszłe:

Wspólnotę Mieszkaniową tworzą właściciele posiadający razem 67 lokali mieszkalnych i 5 lokali użytkowych. Został wyodrębniony lokal użytkowy będący piwnicą ? decyzją Starosty ? jako lokal samodzielny będący własnością Wspólnoty Mieszkaniowej. Budynek z ww. lokalami został oddany do użytku w 1967r.

Wspólnota Mieszkaniowa sprzeda w drodze przetargu nieograniczonego wyodrębniony lokal użytkowy do końca września 2008r. zgodnie z podjętą uchwałą przez Właścicieli dochód uzyskany ze sprzedaży tego lokalu w całości zostanie przeznaczony na remont budynku t.j. ocieplenie i malowanie ścian zewnętrznych. Ww. lokal należy do zasobów mieszkaniowych ? pismo Ministerstwa Finansów z dn. 22.12.2006r. znak DD6-8213-438/WK/06/339/391. zdaniem Wnioskodawcy pod określeniem ?gospodarka zasobami mieszkaniowymi?, zgodnie z przyjętymi powszechnie normami i zasadami w gospodarce mieszczą się pojęcia: kupno, sprzedaż, dzierżawa itp.

W uzupełnieniu do wniosku, Wspólnota wyjaśnia, iż w budynku przy ul. xx jest 66 lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi do nich piwnicami oraz 5 lokali w których znajdują sklep spożywczy, księgarnia, sklep mięsny w piwnicy budynku z wejściem od ulicy oraz apteka. Właściciele tych wszystkich lokali tworzą Wspólnotę Mieszkaniową. W tym budynku zostało wygospodarowane pomieszczenie składające się z dwóch piwnic. Pomieszczenie to decyzją Starosty zostało uznane jako samodzielne i zostało sprzedane przez Wspólnotę Mieszkaniową osobie fizycznej. Prawdopodobnie nabywca tego lokalu będzie w nim prowadził sprzedaż i serwis telefonów. Dochód uzyskany ze sprzedaży lokalu będzie w całości przeznaczony na ocieplenie budynku, w którym znajdują się wszystkie w/w lokale. Wnioskodawca zaznacza, że:

  1. powierzchnia użytkowa ogółem w budynku wraz ze sprzedanym lokalem wynosi 3005,3m2
  2. powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych wynosi 2508,5m2 co stanowi ok. 83,5% powierzchni użytkowej ogółem
  3. całkowity koszt ocieplenia budynku wynosi około 283.500 zł
  4. kwota uzyskana ze sprzedaży lokalu wynosi 180.000 zł czyli stanowi 63,5% kwoty ogółem na ocieplenie
  5. kwota 180.000 zł uzyskana ze sprzedaży lokalu nie wystarczy na ocieplenie lokali mieszkalnych (63,5% a 83,5%)

Wniosek - pozostała część lokali mieszkalnych i lokale użytkowe zostaną ocieplone ze środków które nie pochodzą ze sprzedaży lokalu czyli dochód ze sprzedaży lokalu nie powinien być opodatkowany podatkiem dochodowym.

W związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym zadano pytanie w zakresie zaliczenia dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu użytkowego przeznaczonego na remont budynku, w którym ten lokal się znajduje do dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie ze stanowiskiem Podatnika, dochód osiągnięty przez Wspólnotę Mieszkaniową ze sprzedaży lokalu użytkowego (piwnicy) znajdującego się w budynku wielorodzinnym jest dochodem uzyskanym z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a ponieważ w całości przeznaczony na ocieplenie tego budynku jest zwolniony z podatku CIT zgodnie z zapisem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Organ wydający interpretację uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe, przyjmując, iż lokale użytkowe nie należą do żadnej z grup pomieszczeń pozostałych i urządzeń wchodzących w skład budynku mieszkalnego lub znajdujących się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców (ułatwiających im dostęp do budynku mieszkalnego, zapewniających sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie). W związku z powyższym dochody uzyskane z lokali użytkowych należy zaliczyć do dochodów, które bez względu na cel, na jaki zostaną przekazane, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym

Podatnik, w zakresie wydanej interpretacji z dnia 04.12.2008r., wezwał Organ w dniu 11.12.2008r. (data wpływu: 12.12.2008r.) do usunięcia naruszenia prawa. Dopiero po sprzedaży jego nabywca ma zamiar dokonać przebudowy lokalu, aby przystosować go do prowadzenia w nim działalności gospodarczej.

W opinii wnioskodawcy, sprzedawany lokal to piwnica w budynku wielorodzinnym, w którym nie jest prowadzona żadna działalność gospodarcza przez Wspólnotę, czyli przedmiotem sprzedaży jest lokal (piwnica) a nie lokal użytkowy. Dopiero po sprzedaży jego nabywca ma zamiar dokonać przebudowy lokalu, aby przystosować go do prowadzenia w nim działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe, Wspólnota Mieszkaniowa wnosi o zmianę wydanej Interpretacji i uznanie za prawidłowe stanowiska Wspólnoty przedstawionego w niniejszym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, zgodnie z którym dochód uzyskany ze sprzedaży powyższego lokalu spełnia jednocześnie dwa warunki: dochód ten jest uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz będzie przeznaczony na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, które na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 zwalniają Wspólnotę z zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży ww. lokalu.

Odnosząc się do zarzutów przedstawionych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, stanowisko strony zaprezentowane w wezwaniu należy uznać za prawidłowe.

W związku z faktem, iż w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa Podatnik przedstawił w jasny i precyzyjny sposób iż sprzedawany lokal ? piwnica nie jest lokalem użytkowym, tutejszy Organ uznaje zarzuty Podatnika.

Jednocześnie tut. Organ pragnie zaznaczyć, iż postępowanie w sprawie udzielenia interpretacji nie jest postępowaniem dowodowym, a stosownie do art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Interpretacji podlega bowiem nie stan faktyczny albo zdarzenie przyszłe ale przepisy prawa podatkowego. Jeżeli zatem przedstawiony stan faktyczny odbiega od rzeczywistego to interpretacja nie będzie miała zastosowania w rzeczywiście zaistniałym stanie faktycznym, a tylko w przedstawionym stanie faktycznym, (być może nie będzie miała w ogóle zastosowania).

Zasady funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych określa ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903, ze zm.). Zgodnie z art. 6 tej ustawy, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Nie posiada jednak osobowości prawnej. Wspólnotę mieszkaniową tworzą zarówno właściciele odrębnych lokali mieszkalnych, jak i właściciele odrębnych lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 7 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t. j .Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty: w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych od innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami ( pomieszczeniami ), obiektami i urządzeniami opłaty ( czynsze ) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z treści wyżej powołanego przepisu, aby dochód podmiotów, o których mowa w tym przepisie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

  • dochód ten winien być uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
  • dochód ten musi być przeznaczony na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Podkreślenia wymaga, że oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Z powołanego przepisu wynika więc, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu. A zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany.

Ze zwolnienia nie będą więc korzystały dochody wspólnot mieszkaniowych otrzymane z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet jeśli zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów, gdyż nie będzie spełniony jeden z kumulatywnych warunków wskazanych w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 44 ww ustawy.

Tak więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody uzyskane z:

  • gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz
  • innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet wówczas, gdy zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że Wspólnota Mieszkaniowa sprzeda w drodze przetargu nieograniczonego lokal wchodzący w skład zasobów mieszkaniowych ? piwnicę, który nie jest lokalem użytkowym. Dochód uzyskany z jego sprzedaży w całości będzie przeznaczony na ocieplenie budynku, w którym znajdują się wszystkie lokale, zarówno mieszkalne jak i użytkowe.

Wobec powyższego, przychody uzyskane ze sprzedaży zasobu mieszkaniowego stanowią przychody dotyczące gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Pomieszczenia piwnic mieszczą się w pojęciu zasobów mieszkaniowych Wspólnoty. Przychód uzyskany z ich sprzedaży (nieruchomości wspólnej) pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Przychód ten ma wpływ na wysokość dochodu osiągniętego z tej gospodarki, który stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 44 powołanej ustawy podlega zwolnieniu od podatku dochodowego, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych Wspólnoty ? w tym wypadku na ocieplenie budynku, oczywiście tylko w części przypadającej na lokale mieszkalne.

W związku z powyższym stwierdzono, że istnieją podstawy do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego i uznania stanowiska Podatnika zaprezentowanego we wniosku z dnia 10.09.2008r. za prawidłowe.

Stronie przysługuje prawo wniesienia skargi na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie z dnia 28.01.2008 r. Nr IP-PB3-423-408/07-3/AG z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenie niniejszej odpowiedzi (art. 53 § 2 ww. ustawy) za pośrednictwem organu, który wydał interpretację (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika