Jakie skutki w podatku dochodowym od osób prawnych wywoła po stronie Spółki podział kwoty pozostałej (...)

Jakie skutki w podatku dochodowym od osób prawnych wywoła po stronie Spółki podział kwoty pozostałej ze spieniężenia majątku likwidowanej spółki komandytowo - akcyjnej, w której Spółka będzie akcjonariuszem, biorąc pod uwagę, że do momentu likwidacji spółki komandytowo-alcyjnej jej skumulowane zyski nie zostaną przekazane na rzecz wspólników?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13.08.2008r. (data wpływu 05.09.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Wnioskodawcy w momencie likwidacji spółki komandytowo - akcyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.09.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków dla Wnioskodawcy w momencie likwidacji spółki komandytowo -akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą, między innymi, w zakresie obrotu nieruchomościami. W dniu 29 kwietnia 2004 r. oraz w dniu 7 listopada 2006 Spółka nabyła cztery działki gruntu tworzące niezabudowaną nieruchomość gruntową. W stosunku do trzech działek gruntu Spółka nabyła własność, natomiast w stosunku do jednej z działek Spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego. Przedmiotowa nieruchomość gruntowa została nabyta celem przeprowadzenia inwestycji budowlano-mieszkaniowej. Na skutek decyzji biznesowej, Spółka zamierza w najbliższej przyszłości przystąpić jako wspólnik do nowoutworzonej spółki komandytowo-akcyjnej, w której Spółka zostanie akcjonariuszem. Spółka komandytowo-akcyjna zostanie powołana celem przeprowadzenia przedmiotowej inwestycji mieszkaniowej. Akcje w spółce komandytowo-akcyjnej Spółka zamierza pokryć wkładem niepieniężnym, w postaci posiadanej nieruchomości gruntowej. Drugi wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej obejmie swoje udziały w formie wkładu pieniężnego oraz wkładu rzeczowego w postaci know-how i będzie pełnił funkcję komplementariusza. Prawo do udziału w zyskach i stratach spółki komandytowo-akcyjnej zostanie określone w Umowie spółki komandytowo-akcyjnej proporcjonalnie do wartości wkładów wniesionych przez wspólników, przy czym zakłada się, że Spółka będzie miała prawo do większości zysków spółki komandytowo - akcyjnej.

Ponieważ spółka komandytowo - akcyjna będzie spółką celową powołaną wyłącznie celem realizacji wyżej opisanego projektu deweloperskiego (inwestycji mieszkaniowej), po wykonaniu założonych planów istnienie spółki komandytowo-akcyjnej stanie się bezprzedmiotowe. W związku z tym spółka komandytowo - akcyjna zostanie zlikwidowana a jej majątek podzielony pomiędzy wspólników.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie skutki w podatku dochodowym od osób prawnych wywoła po stronie Spółki podział kwoty pozostałej ze spieniężenia majątku likwidowanej spółki komandytowo - akcyjnej, w której Spółka będzie akcjonariuszem, biorąc pod uwagę, że do momentu likwidacji spółki komandytowo-alcyjnej jej skumulowane zyski nie zostaną przekazane na rzecz wspólników...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, w przypadku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej dochodem Spółki do opodatkowania z tytułu podziału majątku likwidacyjnego tej spółki ? przy założeniu, że obowiązek podatkowy dla Spółki jako akcjonariusza powstaje dopiero w momencie wypłaty na jego rzecz dywidendy i że do momentu likwidacji Spółka nie otrzyma dywidendy ? będzie, zdaniem Spółki, kwota przekraczająca wartość wniesionego przez Spółkę wkładu i odpowiadająca przyrostowi majątku wypracowanego wskutek prowadzenia przez wspólników w ramach spółki komandytowo-akcyjnej działalności gospodarczej, w części przypadającej na Spółkę

Zdaniem Spółki, za słusznością jej stanowiska przemawia szereg opartych na przepisach prawa argumentów przedstawionych poniżej:

1.

W myśl art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94. poz. 1037, z późn. zm. ? dalej KSH) spółka komandytowo-akcyjna zaliczana jest do spółek osobowych. Zgodnie z art. 8 § 1 KSH spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Ma zatem zdolność do czynności prawnej, ale nie posiada osobowości prawnej. Sposób opodatkowania przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną uregulowany został w art. 5 Ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zgodnie z art. 5 ust 2 Ustawy CIT, powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżania dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Powołane powyżej przepisy stanową zatem jednoznacznie, iż nie ustala się dochodu na poziomie spółki osobowej, a podatnikiem podatku dochodowego pozostaje wspólnik ? osoba prawna lub fizyczna. Zdaniem Spółki oznacza to, iż podstawową zasadą odnoszącą się do opodatkowania spółek osobowych jest zasada jednokrotnego opodatkowania tego samego dochodu (jedynie na poziomie wspólników).

W rezultacie, wszelkie przesunięcia majątkowe pomiędzy majątkiem spółki osobowej i majątkiem wspólnika, polegające np. na podziale i wypłacie wspólnikowi zysku osiągniętego przez spółkę osobową w danym roku obrotowym lub na podziale pomiędzy wspólników majątku pozostałego po likwidacji spółki osobowej są zdarzeniami neutralnymi pod względem podatku dochodowego od osób prawnych, co oznacza że nie wywołują skutków w zakresie tego podatku.

W przypadku likwidacji i podziału spieniężonego majątku spółki komandytowo-akcyjnej zastosowanie znajdzie art. 150 KSH odsyłający do stosowania przepisów dotyczących spółek akcyjnych. Przepisy KSH przewidują, że przypadająca do podziału suma spieniężonego majątku spółki komandytowo-akcyjnej dzielona będzie, zasadniczo, w stosunku do dokonanych wpłat na akcje (art. 474 w zw. z art. 150 § 1 KSH).

Gdyby więc przyjąć, iż zwrócony Spółce (jako akcjonariuszowi w spółce komandytowo-akcyjnej) udział w majątku spółki komandytowo-akcyjnej (w rezultacie jej likwidacji) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach wskazanych w art. 5 Ustawy CIT, to w świetle powyższej regulacji, przychód Wspólnika z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej ustalać się powinno na podstawie posiadanego przezeń udziału. Ustawa CIT nie określa jednak w sposób wyraźny o jaki udział chodzi. Przyjąć można jednak, że udział wspólnika w spółce osobowej odnosi się w pewnym sensie do ?dochodu? uzyskanego przez wspólnika z działalności prowadzonej w formie spółki osobowej, zgodnie z wniesionym pierwotnie wkładem (o ile udział w zyskach spółki osobowej jest określony proporcjonalnie do wniesionego wkładu), przy czym w odniesieniu do spółki komandytowo-akcyjnej wkład Spółki jako jej akcjonariusza określa się na podstawie wartości akqi objętych w kapitale zakładowym spółki komandytowo-akcyjnej, na których pokrycie Spółka wniesie aportem Nieruchomość.

Wobec powyższego zdaniem Spółki uprawnione jest stanowisko, iż w części należnej wspólnikowi w toku likwidacji spółki osobowej zawiera się zarówno:

  • wkład wniesiony przez tego wspólnika w chwili przystąpienia do spółki osobowej (mający w dniu przystąpienia konkretną wartość określoną w umowie spółki),
  • nadwyżka wartości rynkowej części majątku przypadającej na danego wspólnika na dzień likwidacji nad jego wartością z dnia wniesienia (ustaloną poprzez sporządzenie osobnego bilansu),
  • pozostawione przez wspólnika w spółce osobowej zyski, wcześniej na bieżąco przez niego opodatkowane.

Zdaniem Spółki, w przypadku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej dochodem do opodatkowania będzie wartość majątku otrzymana przez Spółkę (jako jej akcjonariusza) w związku z likwidacją spółki komandytowo-akcyjnej, pomniejszona o wartość wniesionego aportu z dnia wniesienia (w przypadku braku wypłaty dywidendy na rzecz Spółki do momentu likwidacji spółki komandytowo-akcyjne).

Wynika to z faktu, że w ocenie Spółki, przy opodatkowaniu dochodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej obowiązek podatkowy powstaje z momentem wypłacenia dywidendy (opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych, zgodnie z art. 22 ust. 1 Ustawy CIT). Tym samym pozostawione w spółce komandytowo-akcyjnej zyski przypadające na Spółkę jako akcjonariusza nie będą mogły być przez niego opodatkowywane wcześniej niż z chwilą otrzymania dywidendy. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Kr 1181/07.

Tym samym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w przedstawionym stanie faktycznym podlegać będzie tylko i wyłącznie rzeczywisty przyrost majątku ponad wartość wkładu wniesionego przez Spółkę do spółki komandytowo-akcyjnej (według ceny rynkowej na dzień objęcie akcji i przystąpienia do spółki komandytowo-akcyjnej). Podobne stanowisko zajął również Minister Finansów, w wiążącej interpretacji wydanej przez organ upoważniony tj. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnie 20 maja 2008 r. (sygn. IBPB3/423-407/08/BG/KAN-1349/02/08).

2.

Zdaniem Spółki, wyżej wskazane zasady dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej wynikają również z faktu, iż wniesienie przez wspólnika wkładu do takiej spółki jest czynnością obojętną podatkowo, a zatem późniejszy podział zysków, na skutek likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej, również nie powinien podlegać opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z art. 12 ust 1 pkt 7 Ustawy CIT. opodatkowaniu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego (w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część) podlega jedynie objęcie w zamian za ten wkład udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych. Oznacza to, że wniesienie aportu składników majątkowych do spółki komandytowo-akcyjnej w zamian za objęcie akcji w tej ostatniej jest neutralne podatkowo ? zarówno po stronie wnoszącego jak i pozostałych wspólników będących osobami prawnymi. Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w powołanym wyżej wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że zasada jednokrotności opodatkowania spółek osobowych w podatku dochodowym od osób prawnych i traktowania dochodów spółek bezpośrednio jako dochodów wspólników (w proporcji odpowiadającej posiadanym udziałom), skutkuje brakiem powstawania obowiązku podatkowego przy wnoszeniu wkładów do spółek osobowych, ale także brakiem powstania obowiązku podatkowego przy wycofywaniu wkładów i podziału zysków, na skutek wystąpienia wspólnika ze spółki lub też likwidacji całej spółki. W ocenie sądu jedynym momentem mogącym powodować powstanie obowiązku podatkowego byłoby otrzymanie przez wspólnika w wyniku podziału majątku likwidowanej spółki osobowej dodatkowej korzyści przekraczającej udział już raz opodatkowany jako zyski spółki działającej).

3.

Ponadto, zdaniem Spółki, wartość udziału odpowiadająca wartości na dzień przystąpienia do spółki osobowej stanowić powinna w świetle art. 15 ust. 1 Ustawy CIT koszt uzyskania przychodu po stronie Spółki. Skoro bowiem dla określenia przychodu sięgamy do wartości zwróconego majątku z masy likwidacyjnej na rzecz wspólników, to musimy uwzględnić historię tak powstałego majątku, a zwłaszcza fakt, że aport jest wnoszony właśnie w celu uzyskania przychodu, w tym także w związku z likwidacją spółki osobowej, a nie tylko w związku z prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej. Wpływ wniesionego przez wspólnika w związku z przystąpieniem do spółki osobowej wkładu niepieniężnego na możliwy do uzyskania przychód tej spółki jest bowiem niewątpliwy, a związek przyczynowy tak określonego kosztu z przychodem jest jednoznaczny i wyraźny. Ponadto nie jest to przychód traktowany zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT, bowiem spółka osobowa nie jest osobą prawną. Ponieważ samo objęcie akcji w spółce komandytowo-akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny nie jest przychodem w związku z faktem, iż spółka osobowa nie mieści się w zakresie dyspozycji art. 12 ust.1 pkt 7 Ustawy CIT, także w momencie objęcia akcji czy rejestracji spółki komandytowo-akcyjnej nie ustala się odpowiadających takiemu przychodowi kosztów uzyskania przychodów.

Niedopuszczalna jest przy tym odmowa uznania kosztu uzyskania przychodu z powołaniem się na art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT, bowiem przepis ten dotyczy jedynie spółek kapitałowych, będąc związanym z pozostałymi regulacjami zawartymi w ustawie dotyczącymi zasad ustalania przychodu kosztu jego uzyskania w spółkach kapitałowych lub spółdzielniach, a także skorelowanym z opodatkowaniem jedynie wartości likwidacyjnej netto w spółce kapitałowej (zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy CIT), lecz niedotyczący spółki osobowej. Powyższe wyklucza zatem, zdaniem Spółki, możliwość zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 3 do przedmiotowej sytuacji.

Reasumując, w przypadku podziału majątku likwidacyjnego spółki komandytowo-akcyjnej ? przy założeniu, że obowiązek podatkowy dla Spółki jako akcjonariusza powstaje dopiero w momencie wypłaty na jego rzecz dywidendy i że do momentu likwidacji Spółka nie otrzyma dywidendy ? opodatkowaniu podlegać będzie, zdaniem Spółki, tylko i wyłącznie rzeczywisty przyrost majątku ponad wartość wkładu wniesionego przez Spółkę (według ceny rynkowej na dzień objęcia akcji i przystąpienia do spółki komandytowo-akcyjnej), w części przypadającej na Spółkę proporcjonalnie do posiadanego udziału.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 125 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037) spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Spółka komandytowo ? akcyjna jest spółką osobową prawa handlowego i nie posiada osobowości prawnej.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowo-akcyjnej, spółka ta nie jest podatnikiem podatku dochodowego - podatnikami są wspólnicy tej spółki. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, jednak z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

Jak stanowi art. 147 § 1 k.s.h. komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do wniesionych wkładów, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Jeżeli akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej jest spółka kapitałowa, to przychody z udziału w spółce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w sposób określony w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Na Podatniku ciąży obowiązek przewidziany w art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Akcjonariusz obliczając miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych powinien uwzględniać część przychodów i kosztów spółki komandytowo ? akcyjnej przypadających na posiadane w trakcie roku obrachunkowego akcje zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym założenie Podatnika zawarte we wniosku, że obowiązek podatkowy dla Spółki jako akcjonariusza powstaje dopiero w momencie wypłaty na jego rzecz dywidendy należy uznać za nieprawidłowe. Przyjęcie, że opodatkowaniu powinna podlegać tylko otrzymywana przez akcjonariuszy dywidenda prowadziłoby do tego, że do momentu uchwały walnego zgromadzenia przyznającego dywidendę, dochody spółki komandytowo ? akcyjnej w części przypadającej na akcjonariuszy nie podlegałyby opodatkowaniu ani na poziomie spółki komandytowo ? akcyjnej, ani na poziomie akcjonariuszy.

Ustawa z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94. poz. 1037, z późn. zm. ? dalej KSH, przewiduje możliwość likwidacji i rozwiązania spółki komandytowo-akcyjnej (spółki osobowej) podając pośród powodów zakończenia działalności spółki m.in. uchwałę walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki lub przyczyny przewidziane w statucie. W przypadku zaistnienia powyższych okoliczności należy przeprowadzić likwidację spółki. Postępowanie likwidacyjne polega na podjęciu czynności faktycznych i prawnych, które zmierzają do upłynnienia majątku spółki. Likwidacja rozumiana jest więc jako postępowanie, które ma doprowadzić do rozwiązania spółki. Postępowanie likwidacyjne wiąże się, stosownie do art. 474 § 1 KSH w związku z art. 150 § 1 KSH, z podziałem między akcjonariuszy oraz komplementariuszy majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli spółki. Wspomniany majątek dzieli się między akcjonariuszy i komplementariuszy w stosunku do ich wkładów wniesionych do spółki.

Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawca jako akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej ma obowiązek obliczając miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych uwzględniać część przychodów i kosztów spółki komandytowo-akcyjnej przypadających m.in. na posiadane w trakcie roku obrachunkowego akcje zgodnie z zasadami określonymi w powołanym wyżej art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dopiero tak ustalony dochód podlega opodatkowaniu u Spółki jako wspólnika podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jako że dochody uzyskiwane w trakcie działalności operacyjnej spółki komandytowo-akcyjnej zostały opodatkowywane u wspólników, w tym u Spółki jako jej akcjonariusza, to dochody te nie powinny być wliczane do podlegającej opodatkowaniu nadwyżki wartości rynkowej majątku otrzymywanego przez wspólników nad kosztem objęcia udziału w spółce komandytowo-akcyjnej ustalonej w związku z likwidacją / rozwiązaniem tej spółki. W przypadku rozwiązania spółki komandytowo-akcyjnej, w której Spółka będzie akcjonariuszem, wartość majątku spółki komandytowo-akcyjnej otrzymanego przez Spółkę będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem CIT w części przekraczającej sumę wartości wkładu niepieniężnego wniesionego przez Spółkę do spółki komandytowo-akycjnej określonej w umowie tej spółki oraz wartości odpowiadającej zyskom już opodatkowanym w czasie działalności operacyjnej, które do dnia likwidacji nie zostały wypłacone wspólnikom .

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego należy uznać za nieprawidłowe z uwagi na błędną interpretację Spółki w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej dywidendy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika