Czy od różnicy pomiędzy wartością księgową, a wartością rynkową, czyli tą, po której spółka (...)

Czy od różnicy pomiędzy wartością księgową, a wartością rynkową, czyli tą, po której spółka akcyjna wniesie do spółki komandytowo-akcyjnej aport i w zamian otrzyma akcje tej spółki, według wartości nominalnej równej cenie wniesionego aportu (cenie rynkowej) wystąpi podatek dochodowy od osób prawnych ? tj. czy wystąpi przychód w spółce wnoszącej aport z tego tytułu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 30 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez spółkę kapitałową do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu niepieniężnego w postaci gruntu - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 01 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez spółkę kapitałową do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu niepieniężnego w postaci gruntu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

  1. Spółka zamierza wraz ze spółką z o. o. założyć spółkę komandytowo-akcyjną celem prowadzenia wspólnych działań gospodarczych,
  2. Spółka zamierza objąć akcje w spółce komandytowo-akcyjnej poprzez wniesienie aportu w postaci gruntu, którego wartość określono wg wartości rynkowej,
  3. Wartość rynkowa gruntu wskutek wzrostu jego wartości w okresie kilku lat znacznie przekracza wartość księgową, czyli cenę zakupu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy od różnicy pomiędzy wartością księgową, a wartością rynkową, czyli tą, po której spółka akcyjna wniesie do spółki komandytowo-akcyjnej aport i w zamian otrzyma akcje tej spółki, według wartości nominalnej równej cenie wniesionego aportu (cenie rynkowej) wystąpi podatek dochodowy od osób prawnych ? tj. czy wystąpi przychód w spółce wnoszącej aport z tego tytułu...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Powyższe stanowisko spółka akcyjna wywodzi z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), z którego ? zdaniem Spółki wynika, że przychód (a w konsekwencji podatek dochodowy od osób prawnych) powstaje wyłącznie przy wniesieniu aportu i objęciu akcji do spółek kapitałowych, a spółka komandytowo-akcyjna takowa nie jest.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika