1. Czy prawidłowym jest stanowisko, że w świetle art. 16a ust. 1 pkt 1-3 ustawy o CIT, w przypadku (...)

1. Czy prawidłowym jest stanowisko, że w świetle art. 16a ust. 1 pkt 1-3 ustawy o CIT, w przypadku planowanego wniesienia przez Spółkę 1 wkładu niepieniężnego w postaci Aportu 2 do nowotworzonej Spółki 2 przed upływem jednego roku od otrzymania (nabycia) Aportu 1 przez Spółkę 1, Spółka 1 nie powinna (nie ma prawa) uznawać składników majątku otrzymanych (nabytych) przez Spółkę 1 w ramach Aportu 1 za ?środki trwałe? w rozumieniu przepisów ustawy o CIT nie powinna (nie ma prawa) wprowadzać tych składników majątku do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych Spółki 1?
2. Czy prawidłowym jest stanowisko, że w świetle art. 16g ust. 10a w zw. z art. 16g ust. 10 ustawy o CIT w związku z nie wprowadzeniem przez Spółkę 1 do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - (i) składników majątkowych wchodzących w skład (nabytych jako) Aportu 1, oraz (ii) składników majątku nabytych w okresie między otrzymaniem Aportu1 przez Spółkę 1, a dniem wniesienia wkładu niepieniężnego Aportu 2 do Spółki 2, wartość początkową łych środków trwałych w Spółce 2, w wyniku ich nabycia jako Aport 2, należy określić stosownie do art. 16g ust. 10 ustawy o CIT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07.10.2008r. (data wpływu 17.10.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dotyczącym środków trwałych nabytych jako składniki aportu spełniającego wymogi art. 4a pkt 4 tejże ustawy ? jest:

  1. w części dotyczącej nie uznania za środki trwałe składników majątku nabytych przez Spółkę 1 stanowiących składniki Aportu 1 spełniającego wymogi art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za nieprawidłowe,
  2. w części dotyczącej zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych w Spółce 2 wniesionych przez Spółkę 1, jako składniki Aportu 2, które pierwotnie stanowiły składniki Aportu 1 wniesionego do Spółki 1 za nieprawidłowe,
  3. w części dotyczącej zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych w Spółce 2 wniesionych przez Spółkę 1, jako składniki Aportu 2, nabytych przez Spółkę 1 i nieujawnionych w ewidencji środków trwałych wnoszącego (Spółki 1) za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.10.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dotyczącym środków trwałych nabytych jako składniki aportu spełniającego wymogi art. 4a pkt 4 tejże ustawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka B. Spółka z o.o. (Spółka 1) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcem jest osoba prawna z siedzibą w Polsce (podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce). W 2008 r. lub w 2009 r. do Spółki 1 zostanie wniesiony, jako wkład niepieniężny (aport), zespół składników majątkowych stanowiący oddział samodzielnie sporządzający bilans (stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o CIT) (Aport 1) w zamian za co wnoszący Aport 1 otrzyma udziały Spółki 1.

Spółka 1 planuje, że przed upływem roku od wniesienia do niej Aportu 1, dokona zbycia składników majątku składających się na Aport 1 poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego, w skład którego wchodziłyby (i) składniki majątku wniesione jako Aport 1 oraz (ii) składniki majątku nabyte w okresie między otrzymaniem Aportu 1 przez Spółkę 1 a dniem wniesienia wkładu niepieniężnego (Aport 2) do nowoutworzonej (w chwili składania wniosku złożony wniosek o wpis do KRS) spółki kapitałowej (Spółka 2) z siedzibą na terenie Polski, w zamian za co Spółka 1 otrzyma udziały / akcje w Spółce 2. W tym zakresie, Spółka 1 składa interpretację jako podmiot. o którym mowa w art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Spółka 1 będzie wykorzystywać składniki majątkowe wchodzące w skład Aportu 1 na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę 1. W skład Aportu 1 nie wchodzą (i) inwestycje w obcych środkach trwałych, oraz (ii) wartości niematerialne i prawne.

Obecnie zakłada się, że Spółka 2 będzie wykorzystywała składniki majątku, nabyte jako Aport 2, przez okres co najmniej jednego roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowym jest stanowisko, że w świetle art. 16a ust. 1 pkt 1-3 ustawy o CIT, w przypadku planowanego wniesienia przez Spółkę 1 wkładu niepieniężnego w postaci Aportu 2 do nowotworzonej Spółki 2 przed upływem jednego roku od otrzymania (nabycia) Aportu 1 przez Spółkę 1, Spółka 1 nie powinna (nie ma prawa) uznawać składników majątku otrzymanych (nabytych) przez Spółkę 1 w ramach Aportu 1 za ?środki trwałe? w rozumieniu przepisów ustawy o CIT nie powinna (nie ma prawa) wprowadzać tych składników majątku do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych Spółki 1...
  2. Czy prawidłowym jest stanowisko, że w świetle art. 16g ust. 10a w zw. z art. 16g ust. 10 ustawy o CIT w związku z nie wprowadzeniem przez Spółkę 1 do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - (i) składników majątkowych wchodzących w skład (nabytych jako) Aportu 1, oraz (ii) składników majątku nabytych w okresie między otrzymaniem Aportu1 przez Spółkę 1, a dniem wniesienia wkładu niepieniężnego Aportu 2 do Spółki 2, wartość początkową łych środków trwałych w Spółce 2, w wyniku ich nabycia jako Aport 2, należy określić stosownie do art. 16g ust. 10 ustawy o CIT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.1.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o CIT, amortyzacji podlegają (...) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (...)? zwane środkami trwałymi?.

Odpisom amortyzacyjnym podlegają zatem wyłącznie te składniki majątku trwałego podatnika, których przewidywany (przez podatnika) okres używania przekracza jeden rok. W konsekwencji, w sytuacji jeżeli przewidywany okres używania przez podatnika elementów jego majątku jest krótszy niż jeden rok, bez względu na wartość tych składników, takie składniki majątku podatnika nie stanowią ?środków trwałych? w rozumieniu ustawi o CIT.

Decyzja o tym, jaki jest przewidywany okres używania składnika majątku, należy wyłącznie do podatnika. Jeżeli przyjmie on, iż określony składnik majątku będzie mu służył krócej niż przez jeden rok, nie ma on możliwości zaliczenia tych składników do ?środków trwałych? oraz ?wartości niematerialnych i prawnych? w rozumieniu przepisów ustawy o CIT, oraz ujęcia tych składników w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jeżeli natomiast po upływie jednego roku okaże się, że podatnik nietrafnie (błędnie) przewidział okres używania składnika majątku (tj. okres używania przekroczył jeden rok), wówczas podatnik poniesie konsekwencje przewidziane w art. 16e ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy (Spółki 1) w przypadku, gdy planuje ona wnieść Aport 1 do nowoutworzonej Spółki 2 przed upływem jednego roku od otrzymania (nabycia) tego aportu (Aportu 1), Spółka 1 nie powinna (nie ma prawa) uznawać składników majątku otrzymanych (nabytych) przez Spółkę 1 w ramach Aportu 1 za ?środki trwałe? w rozumieniu przepisów ustawy o CIT i nie powinna (nie ma prawa) wprowadzać tych składników majątku do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki 1. Na marginesie Wnioskodawca dodaje, że składniki aportu (Aportu 1) nie stanowią również ?środków trwałych? w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

Ad.2.

Zgodnie z art. 16g ust. 10a ustawy o CIT, przepis < art. 16g > ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio < art. 16g ust. 10 ustawy o CIT >.

Zdaniem Spółki 1, w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem tego pytania, dojdzie do sytuacji, o której mowa w art. 16g ust. 10a zdanie 2 ustawy o CIT. Spółka 1, jak to opisano w pkt 1 stanowiska Wnioskodawcy, nie będzie mogła zaliczyć składników Aportu 1 do ?środków trwałych? w rozumieniu ustawy o CIT, a co za tym idzie, te składniki nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki 1. W konsekwencji, w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego (Aportu 2) do Spółki 2 dojdzie do sytuacji, w której do Spółki 2 zostaną wniesione składniki majątku, które nie były (gdyż nie mogły być) wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego ten wkład (Spółki 1). Przepis art. 16g ust. 10a zdanie 1 ustawy o CIT nie będzie miał w tym przypadku zastosowania.

Wobec powyższego, w takiej sytuacji Spółka 2 będzie zobowiązana do zastosowania ?odpowiednio? przepisu art. 16g ust. 10 ustawy o CIT, który stanowi, iż w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych sianowi:

  1. suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o CIT,
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z art. 16g ust. 3 i 5 ustawy o CIT, wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Konsekwencją powyższego przepisu będzie, zdaniem Spółki 1, konieczność ustalenia przez Spółkę 2 łącznej wartości początkowej wszystkich składników majątku wchodzących w skład aportu (Aportu 2) w wysokości określonej w zależności od tego czy wystąpi wartość dodatnia firmy czy też nie (stosownie do art. 16g ust. 10 pkt 1 albo 2 ustawy o CIT), a następnie ?przydzielić? odpowiednie wartości poszczególnym środkom trwałym, nabytym w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego (Aportu 2).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Ad.1.

Zgodnie z zasadą kontynuacji wyrażoną w art. 16g ust. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.- dalej: UPDOP), w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Jednocześnie w myśl art. 16g ust. 10a tejże ustawy, przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

W świetle powyższego, zgodnie z art. 16g ust. 10a w związku z ust. 9 ustawy w razie nabycia przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport. Bez względu więc na to, czy wystąpi dodatnia wartości firmy, czy nie, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi ich wartość początkowa odzwierciedlona w ewidencji wnoszącego aport.

Ponadto, w myśl art. 16h ust. 3a, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z ust.3, odpisów amortyzacyjnych od tych składników majątku dokonuje się z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów dokonanych przez wnoszącego aport oraz kontynuuje się przyjętą przez niego metodę amortyzacji, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7.

Wyjątkiem od powyższej zasady jest sytuacja gdy, pośród nabywanych w drodze aportu składników majątku są takie, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład, wówczas ich wartość ustala się według zasad przewidzianych w art. 16g ust.10 (art. 16g ust. 10a zdanie drugie). Zgodnie z tym przepisem, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

  1. suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Z powołanych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, że dla składników majątkowych nabytych przez Wnioskującego, zasadnicze znaczenie ma forma ich nabycia. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych odmiennie traktuje nabycie w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (dalej: ZCP), niż nabycie przedsiębiorstwa lub ZCP w formie aportu, wniesionego do Spółki w celu pokrycia wkładu. Aport spełniający wymogi art. 4a UPDOP lub art. 551 ustawy Kodeks cywilny objęty został zasadą kontynuacji.

Podmiot, który objął składniki majątkowe w formie aportu stanowiącego całość lub zorganizowaną część podmiotu Wnoszącego aport dokonuje odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot wnoszący aport. W świetle ww. przepisów wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (ujętych w ewidencji wnoszącego) nabytych w formie ZCP lub przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu wnoszącego aport.

Reasumując, ww. obowiązek kontynuacji uwzględnia podstawową zasadę amortyzacji podatkowej w przypadku składników majątkowych otrzymywanych w formie aportu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części przewidującą, iż podstawy amortyzacji przyjęte dla danego środka trwałego przy rozpoczęciu dokonywania odpisów amortyzacyjnych nie mogą ulec zmianie przez cały okres amortyzacji, niezależnie od podmiotu który te środki majątkowe wykorzystuje.

Powołane przez Spółkę przepisy art. 16a ust. 1 pkt 1-3 UPDOP, określają kryteria uznania składników majątkowych za środki trwałe, które podlegają amortyzacji podatkowej. Przedmiotowej weryfikacji podlegają jedynie składniki majątkowe, wytworzone we własnym zakresie lub nabyte odpłatnie lub w formie wkładu niepieniężnego, które nie były ujawnione w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zbywcy lub wnoszącego aport, a przeznaczone przez podmiot (nabywcę) do użytkowania w prowadzonej działalności. Nabywając środek trwały, który był już amortyzowany przez wnoszącego, nabywca dokonuje jedynie oceny przydatności danego środka trwałego w prowadzonej działalności i może podjąć decyzję o jego zbyciu, likwidacji lub przekazaniu do użytkowania. Nie ma jednak uprawnień do zmiany jego kwalifikacji i nie uznania go za środek trwały. Należy pamiętać, że środek trwały wnoszony w formie aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest elementem pewnej zorganizowanej i funkcjonującej całości i nie można go z tej struktury wyłączyć i uznać za funkcjonujący odrębnie (regulację odnośnie ustalania wartości początkowej aportowanego środka trwałego, nie wchodzącego w skład przedsiębiorstwa albo ZPC ustawodawca zawarł w innym przepisie- art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy).

Jednocześnie zgodnie z art. 16d ust.2, składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4.Termin wprowadzenia do ewidencji środków trwałych poszczególnych składników majątku, określony w powołanym powyżej art. 16d ust.2 UPDOP jest jednoznaczny, czyli sposób objęcia praw własności do danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej nie warunkuje zasad ustalania terminu wprowadzenia danego składnika majątkowego do przedmiotowej ewidencji.

Dokonując oceny prawnej opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego, podkreślenia wymaga fakt, że zasadniczym przedmiotem analizy są składniki majątkowe (wniesione do Spółki 1 jako wkład niepieniężny przez Wnoszącego Aport1) spełniające łącznie wymogi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, określone w art. 4a UPDOP, które Wnioskodawca wykorzystywać będzie w prowadzonej działalności gospodarczej.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego nie wynika, aby w ramach wniesionej aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Aport 1), nabyte zostały przez Spółkę 1 składniki majątku nie wprowadzone do ewidencji środków trwałych Wnoszącego. Wnioskodawca potwierdził jedynie, że środki trwałe nabyte w ramach ZCP będą przez Spółkę 1 wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę 1.

W świetle powyższego należy przyjąć, że wszystkie składniki Aportu 1 ujęte były w ewidencji wnoszącego. Spółka 1 planuje dokonać ponownej kwalifikacji otrzymanych składników majątkowych, tj. ponownie ocenić czy spełniają wymogi uznania ich za środki trwałe. Zmiana założeń wykorzystania przedmiotowych środków trwałych, zdaniem Wnioskodawcy pozwoli na odstąpienie od wprowadzenia przedmiotowych środków trwałych do ewidencji spółki otrzymującej aport.

W świetle obowiązujących przepisów, tj. zasady kontynuacji określonej w art. 16g ust. 9 (w związku z ust.10a) UPDOP, Spółka 1 ma obowiązek , wprowadzenia środków trwałych wniesionych do spółki aportem spełniającym wymogi art. 4a pkt 4 UPDOP, do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki 1. Jednocześnie Spółka 1 nie ma prawa do zmiany kwalifikacji przedmiotowych składników majątku rzeczowego, ponieważ w świetle powyższych zasad ich weryfikacja została dokonana przez Wnoszącego Aport 1, który gdy były kompletne i zdatne do użytkowania z dniem przekazania ich do użytkowania wprowadził do swojej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych.

W tej sytuacji błędne jest stanowisko Wnioskodawcę, iż przyjęcie założenia, że składniki Aportu 1 będą stanowiły element składowy Aportu 2 i zostaną wniesione w celu pokrycia udziałów w Spółce2 przed upływem roku od dnia ich objęcia przez Spółkę 1, zwalnia Wnioskodawcę z obowiązku ujawnienia składników majątkowych wchodzących w skład Aportu1 w swojej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W konsekwencji, środki trwałe ujawnione w ewidencji Wnoszącego podlegają wpisowi do ewidencji Wnioskodawcy również jako środki trwałe. Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych zastosowanie znajdą art. 16g ust. 9, w związku z ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej odstąpienia Spółki 1 od wprowadzenia składników majątku rzeczowego wniesionych aportem spełniającym wymogi art. 4a pkt 4 UPDOP do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych, w związku z przyjętym przez Wnioskodawcę założeniem użytkowania ich przez okres krótszy niż rok (pytanie 1) uznaje się za nieprawidłowe.

Ad.2.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka 1 planuje wnieść wkład niepieniężny, w skład którego wchodzić będą:

  • składniki majątkowe wniesione jako Aport 1 oraz,
  • składniki majątkowe nabyte przez Spółkę 1 w okresie między dniem otrzymania Aportu1 a dniem wniesienia przez Spółkę 1 wkładu niepieniężnego Aportu 2 do nowoutworzonej spółki kapitałowej z siedzibą na terenie Polski, za które Spółka 1 otrzyma udziały/akcje w Spółce 2.

W świetle powyższego, zespół składników majątkowych stanowiący Aport 2 spełniać będzie wymogi art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Istotna różnica pomiędzy Aportem 1 a Aportem 2 polega na tym, iż :

  1. składniki majątkowe wniesione jako Aport 1, zgodnie z zasadą kontynuacji ujawnione zostaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki 1, natomiast
  2. składniki nabyte przez Spółkę 1 po dniu objęcia ZCP (Aport 1) a dniem wniesienia Aportu 2 do nowoutworzonej spółki kapitałowej, tj. zakupione lub wytworzone we własnym zakresie, nie zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w związku z przyjęciem przez Spółkę 1 założeniem zbycia ich przed upływem roku.

Stosownie do zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w części dotyczącej składników majątkowych określonych w pkt 1 zastosowanie znajdą przepisy art. 16g ust. 9 w związku z ust. 10a tejże ustawy. Spółka 2 podobnie jak wcześniej Spółka 1, zobowiązana będzie do ujawnienia w swojej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych składników majątkowych, które były wprowadzone do ewidencji wnoszącego w wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych wnoszącego, tj. Spółki 1.

W części dotyczącej składników określonych w pkt 2 Aportu 2 stwierdzić należy, że wartość początkowa składników majątku wchodzących w skład wkładu niepieniężnego, które nie były wprowadzone do ewidencji prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny będzie ustalana zgodnie z art. 16g ust. 10a zdanie drugie tj, na podstawie ust. 10.

Reasumując, Spółka 2 ustala wartość początkową poszczególnych składników majątkowych nabytych poprzez objęcie Aportu 2, w związku z zasadą kontynuacji ( w części dot. składników majątkowych, które pierwotnie stanowiły Aport 1) w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu wnoszącego aport (Spółki 1) na podstawie art. 16g ust. 9 i ust. 10a, uwzględniając dotychczasowe odpisy amortyzacyjne dokonane przez wnoszącego, jednocześnie kontynuując metodę amortyzacji. Wartość początkowa składników Aportu2, które wcześniej nie były ujawnione w ewidencji wnoszącego (Spółki 1), ustalona zostanie przez Spółkę 2 zgodnie z postanowieniami art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, w zakresie zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych w Spółce 2 nabytych poprzez objęcie wkładu niepieniężnego- Aport 2 (pytanie 2) organ podatkowy uznaje stanowisko Wnioskodawcy za:

  • nieprawidłowe, w części dotyczącej zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych w Spółce 2 wniesionych przez Spółkę 1, jako składniki Aportu 2, które pierwotnie stanowiły składniki Aportu 1 wniesionego do Spółki 1,
  • prawidłowe, w części dotyczącej zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych w Spółce 2 wniesionych przez Spółkę 1, jako składniki Aportu 2, nabytych przez Spółkę 1 i nieujawnionych w ewidencji środków trwałych wnoszącego (Spółki 1).

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika