Należy rozdzielić konsekwencje dokonanej przez wnioskodawcę czynności przejęcia długu za wynagrodzeniem (...)

Należy rozdzielić konsekwencje dokonanej przez wnioskodawcę czynności przejęcia długu za wynagrodzeniem w wysokości przedstawionej we wniosku od nabycia przez niego własności udziałów w IP K sp. z o.o. W przypadku zaciągnięcia kredyt lub pożyczki na zakup tych udziałów niewątpliwie odsetki z nim związane byłby kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty/kapitalizacji, jako koszty finansowania nabycia tego rodzaju aktywów. Natomiast przejęte przez wnioskodawcę zobowiązania wynikające z przejętych przez niego pożyczek/kredytów zaciągniętych pierwotnie przez inny podmiot, nie stanowią kredytów/pożyczek na nabycie tych udziałów. Tym samym brak jest również związku pomiędzy przedmiotowymi wydatkami w postaci odsetek od pożyczek udzielonych przez podmioty z grupy I i kredytu udzielonego przez podmiot trzeci, przejętych przez Wnioskodawcę od lP I (France) S.A.S. w drodze zawarcia umów o przejęcie długów, oraz odsetek od Kredytu refinansowego zaciągniętego na spłatę kredytu bankowego przejętego przez Wnioskodawcę od lP l (France) S.A.S., a potencjalnym przychodem Spółki z udziałów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24.10.2008 r. (data wpływu do Biura KIP 29.10.2008 r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.10.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

I (Poland) Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce jest spółką wchodzącą w skład międzynarodowej grupy International? (dalej: I).

I (Poland) Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca) została utworzona zgodnie z przepisami prawa polskiego na podstawie umowy zawartej przed notariuszem w dniu 3 lipca 2008 r. (dalej: Umowa spółki). Zgodnie z Umową spółki, przedmiotem działalności Wnioskodawcy może być:

  • działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych;
  • stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja;
  • pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania;
  • działalność agencji reklamowych;
  • wydawanie materiałów reklamowych;
  • badanie rynku i opinii publicznej;
  • przetwarzanie danych;
  • pozostałe formy udzielania kredytów;
  • pozostała działalność finansowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych;
  • działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura;
  • pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura;
  • pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej nie sklasyfikowana.

W ramach swojej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zawrze z innym podmiotem z grupy I umowę o przejęcie długów za wynagrodzeniem. Umowa ta będzie częścią planowanej obecnie reorganizacji grupy I, której efektem będzie m.in. uproszczenie struktury grupy oraz koncentracja finansowania dłużnego na poziomie Wnioskodawcy. Planowana reorganizacja ma pozwolić na:

  • zwiększenie efektywności obrotu środkami pieniężnymi, w szczególności w celu spłaty długów lub finansowania przyszłych nakładów inwestycyjnych;
  • gromadzenie nadwyżki środków pieniężnych generowanych przez pozaamerykańską część grupy I w państwach o stabilnym politycznie i ekonomicznie systemie oraz silnej walucie;
  • zwielokrotnienie łącznej zdolności pożyczkowej podmiotów skupionych w strukturze holdingowej International? (dalej: L); oraz bardziej efektywne sprawowanie nadzoru nad nieamerykańskimi podmiotami zależnymi oraz przestrzeganie ładu korporacyjnego.

International? z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki jest udziałowcem L.

Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest L z siedzibą w Luksemburgu. Podmiot ten jest również jedynym udziałowcem I P France S.A.S. (dalej: lP France S.A.S.) z siedzibą we Francji.

lP France S.A.S. jest jedynym udziałowcem International? (France) S.AS. (dalej: lP l (France) S.A.S.) z siedzibą we Francji oraz International P Financing France S#224;rl (dalej: lP Financing France S#224;rl) z siedzibą również we Francji. Z kolei, lP I (France) S.A.S. jest właścicielem zdecydowanej większości udziałów International P SA (dalej: lP SA) z siedzibą we Francji.

Wnioskodawca oraz lP lnvestments (France) S.A.S. posiadają udziały w International P K Sp. z o.o. (dalej: lP K Sp. z o.o.) ? odpowiednio 1% i 99%.

Na dzień przejęcia długu przez Wnioskodawcę, lP l (France) S.AS. będzie dłużnikiem m.in. z następujących tytułów:

  • Pożyczek wobec lP Fi France S#224;rl z siedzibą we Francji
  • Kredytu bankowego wobec podmiotu trzeciego ? konsorcjum banków, którego liderami są B, A i A N.V.

Przejęcie przez Wnioskodawcę długów lP l (France) SAS. zostanie dokonane w drodze zawarcia umów o przejęcie długów między dotychczasowym dłużnikiem (lP lnvestments (France) SAS.) a Wnioskodawcą za zgodą wierzycieli, zgodnie z art. 519 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (DzU. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

W wyniku przejęcia długu nie zmienią się warunki przejmowanych przez Wnioskodawcę zobowiązań. Na dzień przeprowadzenia transakcji przejmowane przez Wnioskodawcę zobowiązania z tytułu pożyczek udzielonych przez podmioty z grupy I nie będą obejmowały odsetek naliczonych przed datą przejęcia (z wyjątkiem odsetek skapitalizowanych do kwoty głównej pożyczek). Natomiast, zależnie od daty przejęcia długu, zobowiązania z tytułu kredytu udzielonego przez podmiot trzeci, mogą obejmować odsetki naliczone przed datą przejęcia.

Na podstawie umów o przejęcie długów, Wnioskodawca zostanie dłużnikiem w miejsce lP l (France) S.A.S. z tytułu następujących zobowiązań:

  • Pożyczek wobec lP F?l z siedzibą we Francji,
  • Kredytu bankowego wobec podmiotu trzeciego ? konsorcjum banków, którego liderami są B, A i A N.

    V.

Po dacie przejęcia odsetki od przejętych pożyczek/kredytu nadal będą naliczane zgodnie z postanowieniami umów pożyczki/kredytu zawartymi przez podmioty, których dług przejmie Wnioskodawca. Odsetki te będą spłacane przez Wnioskodawcę bezpośrednio do wymienionych wyżej wierzycieli.

Jako wynagrodzenie za przejęcie długów, Wnioskodawca otrzyma od lP lnvestments (France) S.A.S. posiadane przez ten podmiot udziały w lP K... Sp. z o.o.

W zakresie, w jakim wartość otrzymanych przez Wnioskodawcę udziałów nie pokryje niespłaconej kwoty (kwota główna plus odsetki naliczone na dzień przejęcia długu) przejmowanych przez Wnioskodawcę długów, lP lnvestments (France) S.A.S. ? w ramach wynagrodzenia za przejęcie długów ? zobowiązana będzie do zapłaty określonej kwoty pieniężnej, której płatność zostanie za dodatkowym wynagrodzeniem przewidzianym w umowie odroczona na określony w umowie okres.

Po przejęciu od lP l (France) S.A.S. długów (tj. pożyczek wobec lP F oraz kredytu bankowego udzielonego przez konsorcjum banków) Wnioskodawca rozważa zaciągnięcie nowego finansowania dłużnego (w formie kredytu bankowego i/lub pożyczek ? w celu uproszczenia niniejszego wniosku, Wnioskodawca będzie posługiwał się w dalszej części wniosku określeniem ?Kredyt refinansowy? ). Kredyt refinansowy zostanie przeznaczony na spłatę kredytu bankowego przejętego od lP l (France) S.A.S. W takim przypadku, po spłaceniu części przejętych długów, Wnioskodawca nadal będzie zobowiązany do spłacenia dłużnych kwot wraz z odsetkami z tytułu:

  • niespłaconej części długów przejętych od lP I (France) S.A.S, tj. zobowiązań z tytułu pożyczek wobec lP lP F,
  • Kredytu refinansowego.

W związku z przedstawionym powyżej zdarzeniem przyszłym, spółka wniosła o potwierdzenie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, że:

  1. (oznaczone we wniosku nr 2). Odsetki od pożyczek udzielonych przez podmioty z grupy I i kredytu udzielonego przez podmiot trzeci, przejętych przez Wnioskodawcę od lP I (France) S.A.S. w drodze zawarcia umów o przejęcie długów, będą w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji (zależnie od tego, które ze zdarzeń wystąpi wcześniej).
  2. (oznaczone we wniosku nr 3). Odsetki od Kredytu refinansowego zaciągniętego na spłatę kredytu bankowego przejętego przez Wnioskodawcę od lP l (France) S.A.S. będą w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji (zależnie od tego, które ze zdarzeń wystąpi wcześniej).

Stanowisko wnioskodawcy.

Ad. Pytanie 2

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od pożyczek udzielonych przez podmioty z grupy I i kredytu udzielonego przez podmiot trzeci, przejętych przez Wnioskodawcę od lP I (France) S.A.S. z siedzibą we Francji w drodze zawarcia umów o przejęcie długów, mogą być w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Jak wskazano w stanie faktycznym, Wnioskodawca przejmie długi lP I (France) S.A.S. za wynagrodzeniem. Wynagrodzenie to stanowić będą należące do lP I (France) S.A.S. udziały lP K Sp. z oo. oraz ? w zakresie w jakim wartość udziałów okaże się niższa od wartości przejmowanych długów ? określona kwota pieniężna, której płatność zostanie odroczona za wynagrodzeniem w postaci oprocentowania. Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) przyjęto zasadę, iż kosztami uzyskania przychodów z działalności gospodarczej są wszelkie nakłady (odpisy, koszty i wydatki) związane z działalnością gospodarczą poza tymi, których ustawa ze względu na cele opodatkowania w sposób wyraźny nie uznaje za koszty uzyskania przychodu.

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie koszty związane z całokształtem działalności podatnika (tj. w przypadku Wnioskodawcy ? m.in. z tytułu działalności w zakresie firm centralnych holdingów; działalności finansowej, w tym obrotu udziałami i akcjami innych podmiotów; świadczenia usług zarządczych na rzecz innych podmiotów), z wyjątkiem wydatków wyraźnie wskazanych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Co więcej, przyjmuje się, że kosztami podatkowymi są nie tylko poniesione przez podatnika wydatki bezpośrednio prowadzące do uzyskania przychodu, ale także wszelkie koszty mogące racjonalnie prowadzić do powstania źródła przychodu w przyszłości. W świetle poglądów wyrażanych w doktrynie oraz w orzeczeniach sądów, możliwość zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest przede wszystkim od powiązania poniesionego wydatku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika oraz od istnienia związku przyczynowego, choćby pośredniego, pomiędzy poniesieniem wydatku a możliwością uzyskania przez podatnika przychodu.

Odsetki od kredytów (pożyczek) są zatem traktowane jako koszty związane z szeroko rozumianym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, służące często ? np. w przypadku finansowania działalności inwestycyjnej ? powstaniu nowych źródeł przychodów i zachowaniu istniejących. Często nie można wskazać ścisłego związku takiego wydatku z konkretnym przychodem osiąganym w najbliższej przyszłości. Koszty te można zatem traktować jako podlegające zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów jako koszty pośrednio związane z możliwymi do osiągnięcia przez podatników przychodami. Jednocześnie podnosi się, iż otrzymanie przez podmioty gospodarcze akcji / udziałów w spółkach ma ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i co do zasady ma służyć osiąganiu przychodu przez te podmioty i/lub zabezpieczeniu źródła przychodu.

W przedmiotowej sprawie nie ulega zatem wątpliwości, że koszty odsetek od przejętych za wynagrodzeniem długów powinny stanowić koszt uzyskania przychodów na gruncie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy zatem zweryfikować, czy nie zachodzi żaden z wyjątków wyłączających możliwość zaliczenia danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, określonych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w niniejszej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, zgodnie z którym, ?nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek . uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych?.

W przedmiotowej sprawie, odsetki od pożyczek i kredytów przejętych przez Wnioskodawcę, nie stanowią ?wydatków na objęcie lub nabycie udziałów, bowiem własność udziałów w lP K Sp. z o.o. przejdzie na Wnioskodawcę tytułem wynagrodzenia za przejęcie długu lP l (France) S.A.S. Tym samym, w przedmiotowej sprawie odsetek od przejętych w ten sposób zobowiązań nie można uznać za ?wydatki na nabycie udziałów? w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, iż powszechnie przyjmuje się, że do odsetek od zobowiązań związanych z nabyciem udziałów art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy w ogóle nie ma zastosowania.

Należy podkreślić, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia ?wydatki na nabycie udziałów lub akcji?, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8. Z uwagi na fakt, iż przepis ten stanowi wyjątek od ogólnej zasady ustanowionej w art. 15 ust. 1 tej ustawy, art. 16 ust. 1 pkt 8 nie wolno interpretować rozszerzająco. W tej sytuacji, zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie gramatycznej wykładni analizowanego pojęcia należy stwierdzić, że ?wydatki na nabycie udziałów / akcji? obejmują tylko takie wydatki, które bezpośrednio związane są z nabyciem udziałów lub akcji, (warunkują nabycie tych udziałów lub akcji), tj. takie, bez poniesienia których niemożliwe byłoby skuteczne nabycie udziałów lub akcji.

Tym samym, określone w art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy ?wydatki na nabycie udziałów lub akcji? stanowić będą przede wszystkim cena zapłacona za te udziały lub akcje oraz inne koszty bezpośrednio związane z przeniesieniem własności udziałów, tj. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.

Jednakże, do ?wydatków na nabycie udziałów / akcji?, o których mowa w analizowanym przepisie nie będą się zaliczały koszty związane wyłącznie pośrednio z transakcją przeniesienia własności udziałów, takie jak np. koszty finansowania zakupu udziałów ponoszone przez nabywcę, w szczególności koszt odsetek od zobowiązań zaciągniętych za zakup udziałów.

Jedynym ograniczeniem, spośród wymienionych w art. 16 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które będzie mieć zastosowanie w sprawie jest art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem odsetki od kredytu lub pożyczki przejętej od lP lnvestments (France) S.A.S. stanowić będą w całości koszt uzyskania przychodu dopiero w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji ? nie zaś w dacie ich naliczenia. Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy, bez znaczenia dla daty rozpoznania kosztu uzyskania przychodu pozostaje również data powstania przychodu z tytułu oprocentowania przysługującego Wnioskodawcy z tytułu odroczenia zapłaty kwoty pieniężnej stanowiącej część wynagrodzenia Wnioskodawcy za przejęcie długów od lP l (France) S.A.S.

Podsumowując, z uwagi na fakt, iż przejęcie przez Wnioskodawcę długów lP l (France) S.A.S. wraz z otrzymaniem udziałów l K p. z o.o., związane będzie z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, koszty spłaty tak przejętych długów, ponoszone przez Wnioskodawcę, powinny stanowić koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia (spłaty tych odsetek lub skapitalizowania ich do kwoty głównej pożyczek/kredytu). Nie zachodzą bowiem żadne przesłanki wyłączające zaliczenie odsetek do kosztów uzyskania przychodów. W szczególności w sprawie nie będzie miał zastosowania art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w tym art. 16 ust. 1 pkt 8), z wyjątkiem art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy (moment zaliczenia odsetek do kosztów).

Ad. Pytanie 3

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od Kredytu refinansowego zaciągniętego na spłatę przejętego przez Wnioskodawcę kredytu bankowego od lP (France) S.A.S. mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Jak już Wnioskodawca wskazywał, za koszty uzyskania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznaje się wszelkie nakłady (odpisy, koszty i wydatki) związane z całokształtem działalności podatnika, z wyjątkiem wydatków wprost wskazanych w art. 16 ust. 1. Zdaniem Wnioskodawcy, samo refinansowanie kredytu bankowego jest neutralne z punktu widzenia określenia skutków podatkowych spłaty zadłużenia. Odsetki związane z Kredytem refinansowym przeznaczonym na refinansowanie wcześniej zaciągniętego lub przejętego zadłużenia mogą stanowić koszt uzyskania przychodu na zasadach analogicznych do tych, na jakich do kosztów zaliczane są odsetki od zadłużenia, na spłatę którego przeznaczony został Kredyt refinansowy (por. postanowienie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego z 31 sierpnia 2006 r. nr PD II 423-184/1/06/ŁW). Odsetki od Kredytu refinansowego powinny zatem stanowić koszt uzyskania przychodów podobnie jak odsetki od kredytu bankowego (patrz punkt 2).

Katalog wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (w art. 16 ust. 1 ww. ustawy), nie zawiera odsetek od kredytu zaciągniętego na spłatę przejętego długu, W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy nie powinno budzić żadnych wątpliwości, iż w przedstawionym stanie faktycznym odsetki od Kredytu refinansowego (zaciągniętego na spłatę kredytu przejętego od lP l (France) S.A.S.) stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy. Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powyższe odsetki stanowić będą w całości koszt uzyskania przychodu dopiero w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji.

Na potwierdzenie swojego stanowiska wnioskodawca powołał się na interpretacje organów podatkowych, pisma Ministerstwa Finansów oraz orzecznictwo sądowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem a powstaniem przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła uzyskiwania przychodów.

Kosztem uzyskania przychodów będą przy tym zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy często korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania, w szczególności w postaci pożyczek i kredytów. Spłata pożyczki (kredytu) zaciągniętej na prowadzoną działalność gospodarczą nie stanowi dla podatnika kosztu uzyskania przychodu; kosztem są skapitalizowane oraz naliczone i zapłacone odsetki ? art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z ogólną zasadą, wyrażoną w art. 15 ust. 1 powołanej ustawy, dla kwalifikacji prawnej wydatków na zapłatę odsetek, stanowiących koszty uzyskania kredytu, istotne znaczenie ma cel ich poniesienia, czyli przeznaczenie środków finansowych uzyskanych w drodze tego kredytu. Kwestią wstępną dla oceny możliwości uznania uregulowanych odsetek za koszty podatkowe jest zatem ustalenie związku przyczynowo - skutkowego, jak i gospodarczego pomiędzy ich zapłatą, a przychodami, jakie podatnik osiąga lub ma szansę osiągnąć, wydatkując środki pieniężne pochodzące z kredytu na dany cel. Przykładowo, powiązanie takie istnieje w sytuacji przeznaczenia pożyczki na bieżącą działalność gospodarczą podatnika ? zwiększa bowiem źródło jej finansowania.

Zauważyć przy tym należy, iż powyższe dotyczy również kredytów refinansowych, ponieważ dla celów podatkowych nazwa kredytu (Kredyt Refinansowy) nie ma znaczenia. Istotne jest jego przeznaczenie, jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jeżeli zatem świadczenie główne (kredyt bankowy) zostało poniesione w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, to świadczenie uboczne tj. np. odsetki od kredytu, zostało poniesione w tym właśnie celu.

Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółdzielni, udziałów w spółce albo akcji i innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów akcji oraz innych papierów wartościowych.

Użycie przez ustawodawcę określenia ?wydatki na nabycie? oznacza, że do kosztów, ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji, zalicza się wszelkie wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tzn. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe.

Jednakże, gdy na zakup udziałów lub akcji zostanie zaciągnięty kredyt lub pożyczka przez dany podmiot, odsetki będące zapłatą za kredyt/pożyczkę (a nie wydatkami na nabycie akcji czy udziałów) są kosztem w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. Odsetki od takiego kredytu, pozostając w związku z przychodami podatnika, nie stanowią więc kosztów nabycia papierów wartościowych, a koszty pozyskania źródła finansowania ich nabycia.

W ocenie organu podatkowego powyższego stanowiska nie można jednak w sposób bezpośredni zastosować do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku i pytań postawionych przez wnioskodawcę w kontekście tego zdarzenia przyszłego, dotyczących możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych przez podmioty z grupy I i kredytu udzielonego przez podmiot trzeci, przejętych przez Wnioskodawcę od lP I (France) S.A.S. w drodze zawarcia umów o przejęcie długów, oraz odsetek od Kredytu refinansowego zaciągniętego na spłatę kredytu bankowego przejętego przez Wnioskodawcę od lP l (France) S.A.S. Przy czym przejęcie długów nastąpić ma za wynagrodzeniem w postaci udziałów w IP K Sp. z o.o. Jednocześnie Spółka wskazała, iż w zakresie w jakim wartość otrzymanych przez wnioskodawcę udziałów nie pokryje niespłaconej kwoty (kwota główna plus odsetki naliczone na dzień przejęcia długu) przejmowanych przez wnioskodawcę długów, lP l (France) S.A.S. ? w ramach wynagrodzenia za przejęcie długów ? zobowiązana będzie do zapłaty określonej kwoty pieniężnej, której płatność zostanie za dodatkowym wynagrodzeniem przewidzianym w umowie odroczona na określony w umowie okres.

W ocenie organu podatkowego nie jest możliwym zaakceptowanie stanowiska wnioskodawcy dotyczącego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych lub skapitalizowanych odsetek od pożyczek i kredytów zaciągniętych przez inny podmiot, a następnie przejętego przez wnioskodawcę oraz od kredytu refinansującego spłatę części tych długów. Możliwość zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów obwarowana jest bowiem przede wszystkim warunkami wynikającymi z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca nie wykazał natomiast w jaki sposób poniesienie przez niego w przyszłości tych wydatków będzie wiązało się z uzyskaniem przychodów lub zachowaniem czy zabezpieczeniem źródła przychodów. Dodatkowo wartość nabytych w ramach wynagrodzenia udziałów nie pokryje nawet w całości wartości przejętego długu. Zdaniem organu podatkowego w działaniach podatnika, polegających na zawarciu przedmiotowej umowy przejęcia długu, brak jest również intencji uzyskania przychodu.

Należy rozdzielić konsekwencje dokonanej przez wnioskodawcę czynności przejęcia długu za wynagrodzeniem w wysokości przedstawionej we wniosku od nabycia przez niego własności udziałów w IP K sp. z o.o. W przypadku zaciągnięcia kredyt lub pożyczki na zakup tych udziałów niewątpliwie odsetki z nim związane byłby kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty/kapitalizacji, jako koszty finansowania nabycia tego rodzaju aktywów. Natomiast przejęte przez wnioskodawcę zobowiązania wynikające z przejętych przez niego pożyczek/kredytów zaciągniętych pierwotnie przez inny podmiot, nie stanowią kredytów/pożyczek na nabycie tych udziałów. Tym samym brak jest również związku pomiędzy przedmiotowymi wydatkami w postaci odsetek od pożyczek udzielonych przez podmioty z grupy I i kredytu udzielonego przez podmiot trzeci, przejętych przez Wnioskodawcę od lP I (France) S.A.S. w drodze zawarcia umów o przejęcie długów, oraz odsetek od Kredytu refinansowego zaciągniętego na spłatę kredytu bankowego przejętego przez Wnioskodawcę od lP l (France) S.A.S., a potencjalnym przychodem Spółki z udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie obu zawartych we wniosku pytań dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych, uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji podatkowych oraz orzecznictwa sądowego zauważyć należy, że wydane zostały one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację, co do zasady nie stanowią źródła prawa. Podstawą dokonania przez organ indywidualnej interpretacji są same przepisy prawa podatkowego, w tym ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie informujemy, że złożony wniosek w zakresie podatku od czynności prawnych podlega rozpatrzeniu w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB2/436-410/08-2/AF, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika