1. Czy prawidłowy jest opisany przez S. sposób alokacji przychodów i kosztów podatkowych przed i (...)

1. Czy prawidłowy jest opisany przez S. sposób alokacji przychodów i kosztów podatkowych przed i po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie, z punktu widzenia sporządzenia deklaracji CIT-8? W szczególności, czy S. może wykazać w swoim rozliczeniu rocznym składanym za rok podatkowy 2009/2010 tylko przychody oraz związane z nimi koszty, zrealizowane w wyniku świadczenia usług i dostaw towarów dokonanych przed dniem wydzielenia? Czy Spółka Wydzielona może wykazać w swoim rozliczeniu rocznym, tę część przychodów i związanych z nimi kosztów dotyczącą wydzielanej branży, która została 2. zrealizowana w wyniku świadczenia usług i dostaw towarów dokonanych po dniu wydzielenia? 3. 2. Czy prawidłowe jest przyjęcie, że Spółka będzie opłacać zaliczki uproszczone przez cały rok podatkowy 2009/2010?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2010 r. (data wpływu 01.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu alokacji przychodów i kosztów uzyskania przychodów przed i po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.03.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

S. Sp. z o.o., zwana dalej ?S.?, planuje wydzielić jedną ze swoich branży na zasadach właściwych dla podziału przez wydzielenie, określonych w art. 529 par. 1 pkt 4) ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., zwanej dalej ?KSH?). W tym celu zostanie utworzona nowa spółka (zwana dalej ?Spółką Wydzieloną?), do której następnie zostanie przeniesiony majątek będący przedmiotem wydzielenia. Zarówno majątek pozostający w S., jak i majątek wydzielany stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Procedura podziału przez wydzielenie planowana jest na 1 lipca 2010 r. W tym miesiącu będzie poddane rejestracji podniesienie kapitału zakładowego nowej spółki będące rezultatem wydzielenia. Rok podatkowy w S. nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 października do 30 września. W roku podatkowym trwającym od 1 października 2009 do 30 września 2010, S. wybrała uproszony sposób wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych.

W ramach podziału, S., zamierza ustalić, że na moment wydzielenia kwalifikacja podatkowa przychodów ze sprzedaży towarów będzie kształtować się następująco:

  1. jeżeli wykonanie usługi wydanie towarów przez Spółkę nastąpi przed dniem podziału, to Spółka rozpozna z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu (również w sytuacji, gdy faktura sprzedaży jest wystawiona po dniu podziału);
  2. jeżeli wykonanie usługi lub wydanie towarów, związanych z działalnością zorganizowanej części przedsiębiorstwa wydzielonej w ramach podziału, nastąpiło po dniu podziału, wówczas przychód z tego tytułu rozpozna Spółka Wydzielona.

Odpowiednio będzie ustalona metodologia alokacji kosztów uzyskania przychodów związanych ze sprzedażą ?określonych składników majątku (w tym zapasów) oraz świadczenia usług. W szczególności koszty uzyskania przychodów będą rozpoznawane przez podmiot, który zadeklaruje przychód z tytułu wykonania usługi lub sprzedaży towarów.

Konsekwencją powyższego będzie przyjęcie określonych zasad związanych z ustaleniem wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych oraz rozliczeniem zaliczek na podatek dochodowy w roku podatkowym, w którym nastąpiło wydzielenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy prawidłowy jest opisany przez S. sposób alokacji przychodów i kosztów podatkowych przed i po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie, z punktu widzenia sporządzenia deklaracji CIT-8... W szczególności, czy S. może wykazać w swoim rozliczeniu rocznym składanym za rok podatkowy 2009/2010 tylko przychody oraz związane z nimi koszty, zrealizowane w wyniku świadczenia usług i dostaw towarów dokonanych przed dniem wydzielenia... Czy Spółka Wydzielona może wykazać w swoim rozliczeniu rocznym, tę część przychodów i związanych z nimi kosztów dotyczącą wydzielanej branży, która została
  2. zrealizowana w wyniku świadczenia usług i dostaw towarów dokonanych po dniu wydzielenia...
  3. 2. Czy prawidłowe jest przyjęcie, że Spółka będzie opłacać zaliczki uproszczone przez cały rok podatkowy 2009/2010...

Zdaniem Wnioskodawcy

Podział S. nastąpi przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na mocy art. 529 par. 1 pkt 4 KSH. Zgodnie z art. 531 par.1 wskazanej Ustawy, spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału, bądź z dniem wydzielenia, w prawa i obowiązki spółki dzielonej określone w planie podziału. Powołany przepis dotyczy w szczególności sukcesji praw i obowiązków cywilnoprawnych oraz administracyjnych. Przejście zobowiązań podatkowych w sytuacji podziału przez wydzielenie reguluje natomiast art. 93c ustawy z dnia 29 sierpnia ?1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm., zwana dalej ?Ordynacją podatkową?), zgodnie z którym osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują z dniem wydzielenia we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału składnikami majątku. Opisane w przepisie zasady przejścia praw i obowiązków noszą nazwę sukcesji generalnej. W przypadku podziału przez wydzielenie sukcesja ta nabiera szczególnego charakteru, sukcesji generalnej częściowej. Oznacza to, że podmiot wydzielany przejmuje tylko te prawa i obowiązki, które zostały mu przypisane w planie podziału.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o CIT, podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód osiągnięty w roku podatkowym. Jak zostało wcześniej nadmienione, rok podatkowy w S. nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 października do 30 września. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że w związku z podziałem przez wydzielenie, rok podatkowy w S. nie ulegnie skróceniu, ponieważ - zgodnie z przepisami rachunkowymi - podział przez wydzielenie nie generuje obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych. Powyższe oznacza, że w opisanej sytuacji nie zachodzą przesłanki do zakończenia roku podatkowego i rozliczenia zobowiązania podatkowego na dzień wydzielenia. Rozliczenie podatku dochodowego? nastąpi dopiero po zakończeniu roku podatkowego, tj. roku, w którym zostanie przeprowadzony podział przez wydzielenie.

Dodatkowo należy wskazać, że zgodnie z art. 9 ustawy o CIT, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania, wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

W odniesieniu do opisanej sytuacji, do momentu wydzielenia branży, S. zamierza rozpoznać dochód podatkowy związany z całością prowadzonej działalności gospodarczej (obejmującą branżę będącą przedmiotem wydzielenia). Ponadto, dla celów prezentacji rachunkowej, uproszczone zaliczki na podatek dochodowy uiszczone do dnia podziału będą przypisane wyłącznie do S. Zgodnie z planowaną przez S. metodologią podziału, zarówno uproszczone zaliczki na podatek dochodowy uiszczone do dnia podziału, jak i realna wysokość zobowiązania podatkowego skalkulowana na ten dzień, jako zobowiązania podatkowe powstałe po stronie S., pozostaną w niewydzielonej części działalności. Oznacza to, że nie będą one przedmiotem wydzielenia. Powyższe stanowisko wynika z następujących uwarunkowań:

  • do dnia wydzielenia S. będzie uzyskiwał przychody i ponosił koszty związane z całością prowadzonej działalności gospodarczej (tj. zarówno z wydzielaną branżą, jak i z pozostałą częścią działalności); zobowiązanie podatkowe powstałe do dnia wydzielenia stanowi odzwierciedlenie całości przychodów i kosztów występujących w S., powstałych w związku z całością prowadzonej działalności gospodarczej;
  • przychody zrealizowane należne S. do dnia wydzielenia powinny zostać rozpoznane w S.;
  • przychody nierozpoznane przez S. do dnia wydzielenia, odnoszące się do działalności wydzielanej branży, powinny zostać rozpoznane przez Spółkę Wydzieloną.

Biorąc pod uwagę powyższe, S. uwzględni w swoim rozliczeniu rocznym zobowiązanie podatkowe powstałe do dnia wydzielenia od całości swojej działalności (łącznie z wydzielaną branżą). Spółka Wydzielona natomiast będzie kalkulować swój podatek dochodowy związany z wydzieloną branżą począwszy od dnia wydzielenia, z uwzględnieniem przychodów, które stały się należne po tej dacie oraz związanych z nimi kosztów. S., do końca roku podatkowego 2009/2010, będzie opłacać uproszczone zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych. Spółka Wydzielona będzie kalkulować zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych począwszy od dnia wydzielenia. Na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej będzie jednak ponosić odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe przypisane wydzielanej branży przed dniem wydzielenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB3/423-693/10-2/EB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika