odsetki wypłacane w ramach Umowy d nie podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji, (...)

odsetki wypłacane w ramach Umowy d nie podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji, tj. nie ma do nich zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.11.2008 r. (data wpływu 24.11.2008 r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie konsekwencji zawarcia umowy cash poolingu (pytanie drugie) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.11.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych konsekwencji zawarcia umowy cash poolingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka planuje zawarcie z ... Bank (zwany dalej ?D? bądź ?Bankiem?) umowy kompleksowego zarządzania płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej (cash pooling; zwanej dalej ?Umową d?), opartej na następującej strukturze: - Spółka, wchodząca w skład międzynarodowej grupy G, otwiera rachunek (zwany dalej ?Rachunkiem?) w D S.A. (zwany dalej ?D ?);

  • Dodatkowo, Spółka otwiera rachunek w D z siedzibą w Niemczech (zwany dalej ?Rachunkiem?);
  • Rachunek Spółki otwarty w D z siedzibą w Niemczech wykorzystywany będzie również dla celów bieżącej działalności, a klienci Spółki będą mogli wykorzystywać go dla regulowania swoich zobowiązań wobec Spółki;
  • Zagraniczne i krajowe spółki z Grupy G także uczestniczące w systemie cash poolingu, otwierają swoje rachunki w D... i w D lub w innym banku zagranicznym (zwane dalej ?Rachunkami?);
  • G będąca podmiotem niemieckim pełni w ramach omawianego cash pooling rolę tzw. agenta (zwana dalej ?Agentem?) i w tym celu otwiera w D rachunek docelowy master account (zwany dalej ?Rachunkiem Agenta?).

Cash pooling wykonywany jest w dwóch etapach:

Etap 1

  • W pierwszym etapie struktury cash pooling D dokonuje dziennych przelewów środków pieniężnych pomiędzy Rachunkiem Spółki założonym w D a Rachunkiem Spółki założonym w D, w taki sposób, aby na koniec danego dnia Rachunek Spółki w D wykazywał saldo zerowe.
  • Oznacza to, iż w przypadku, gdy przed końcem danego dnia Rachunek Spółki w D wykazuje saldo dodatnie, kwota ta zostaje przez D przelana z tego rachunku na Rachunek Spółki w D, w celu wyzerowania konta posiadanego w D. Natomiast w przypadku, gdy przed końcem dnia Rachunek Spółki w D wykazuje saldo ujemne, w celu wyzerowania tego konta, D przelewa środki z Rachunku założonego przez Spółkę w D.
  • Analogicznie transfery przebiegają dla innych spółek z grupy.

Etap 2

  • W drugim etapie, saldo na Rachunku Spółki prowadzonym w D zostaje przeniesione na Rachunek Agenta (środki nie będę przekazywane pomiędzy uczestnikami cash pooling bezpośrednio ale zawsze przez Rachunek Agenta).
  • Oznacza to, iż w przypadku, gdy Rachunek Spółki w D wykazuje saldo dodatnie, kwota ta może zostać odpowiednio przelana przez D na Rachunek Agenta.
  • Natomiast w przypadku, gdy Rachunek Spółki w D wykazuje saldo ujemne, D przelewa odpowiednio środki z Rachunku Agenta.

Po zakończeniu danego miesiąca Bank dostarcza informacje dotyczące przepływów pieniężnych z tytułu wykonania umowy umożliwiając tym samym spółkom biorącym udział w umowie na rozliczenie odsetek z tytułu jej wykonania. Natomiast odsetki są przelewane między rachunkami danego uczestnika cash poolingu w D, w tym Rachunkiem Spółki, a Rachunkiem Agenta. Na wniosek klienta bank może również rozliczać te odsetki na zasadach zlecenia stałego (tj. przyjąć stałą dyspozycje dokonywania przeksięgowań z tytułu odsetek pomiędzy kontami uczestników umowy ? z rachunku danego uczestnika cash poolingu w D, w tym z Rachunku Spółki, na Rachunek Agenta i odwrotnie). Wynagrodzenie za usługę bankową D pobiera wynagrodzenie za świadczenie opisywanej usługi (na podstawie punktu C.5. Umowy d).

W związku z powyższym Spółka wniosła o potwierdzenie, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie drugie),

odsetki wypłacane w ramach Umowy d nie podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji, tj. nie ma do nich zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania drugiego.

W ramach Umowy d jedną z czynności która ma miejsce jest przeniesienie środków z Rachunku Agenta prowadzonym w D na rzecz Spółki, w przypadku, gdy Spółka wykazuje niedobory na swoim Rachunku w D. W związku z powyższym, w sytuacji, gdy Spółka wykazuje saldo ujemne na Rachunku w D ? tj. Spółka jest dłużnikiem D ? zostaje ona dłużnikiem Agenta.

Mając powyższe na uwadze, powstaje pytanie, czy zastosowanie znajdą polskie przepisy o niedostatecznej kapitalizacji w odniesieniu do odsetek płaconych przez Spółkę jako dłużnika. Zdaniem Spółki odsetki te nie podlegają tym przepisom.

W świetIe art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), przepisom o niedostatecznej kapitalizacji podlegają odsetki od pożyczek udzielonych pożyczkobiorcy przez następujących pożyczkodawców; udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udział6w (akcji) spółki; dwóch lub więcej udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki; spółkę siostrzaną, tzn. jeśli ten sam podmiot posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji) spółki udzielającej i otrzymującej pożyczkę (kredyt).

Tak więc w sytuacji, gdy stroną udzielającą spółce pożyczki byłby taki kwalifikowany pożyczkodawca, a wartość zadłużenia spółki przekroczy łącznie wartość trzykrotności wartości kapitału zakładowego spółki otrzymującej pożyczki, to wypłacane przez spółkę odsetki, z tytułu takich pożyczek, nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w części, w której pożyczka przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek. W związku z powyższym, Spółka pragnie podkreślić, że w omawianym stanie faktycznym długg Spółki powstaje każdorazowo wobec Banku i to Bank jest wierzycielem Spółki. Wyłącznie w wyniku operacji cash poolingu zobowiązanie Spółki zostaje przejęte przez Agenta, a więc nie jest to nigdy pożyczka udzielona przez podmioty wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym nie podlega tym przepisom.

Należy zauważyć, iż w przypadku Umowy db opisanej we wniosku, cel którym jest minimalizacja kosztów zewnętrznego finansowania działalności powiązanych spółek (poprzez wykorzystanie własnych środków grupy) realizowany jest poprzez odpowiednie przelewy, ale podmiotem dokonującym operacji przeksięgowań i odpowiedzialnym za cash poolling jest każdorazowo Bank. Oznacza to, że Spółki z Grupy G faktycznie nie prowadzą pomiędzy sobą żadnych transakcji.

Stanowisko tożsame z prezentowanym przez Spółkę zajęły także organa podatkowe w wielu interpretacjach prawa podatkowego.

W świetle powyższego w przedstawionym stanie faktycznym, odsetki wypłacane w ramach Umowy db, nie podlegają zdaniem Spółki ograniczeniom wynikającym z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji, zwartym w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania drugiego, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie informujemy, że wniosek w części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych podlega rozstrzygnięciu w odrębnej interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika