Czy w przypadku wniesienia przez Podatnika akcji w S? do Funduszu, który wygeneruje przychód w kwocie (...)

Czy w przypadku wniesienia przez Podatnika akcji w S? do Funduszu, który wygeneruje przychód w kwocie równej wartości certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przez Fundusz w zamian za akcje S?, kosztem uzyskania tego przychodu przez Podatnika będzie wartość nominalna akcji S?, tj. kwota równa wartości rynkowej Nieruchomości, określona przez Podatnika w statucie SM na potrzeby wniesienia wkładu do SM?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03.11.2008r. (data wpływu 06.11.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 06.11.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

P? S.A. (zwana dalej ?Podatnikiem?) jest właścicielem i użytkownikiem wieczystym nieruchomości (zwanych dalej łącznie ?Nieruchomościami?).

Podatnik rozważa zawiązanie spółki osobowej lub spółek osobowych w formie spółki komandytowo-akcyjnej (zwanej dalej ?S..?) jako osobowej spółki celowej (osobowych spółek celowych) i wniesienie Nieruchomości do S? w zamian za akcje, tytułem wkładu niepieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego S?. Podatnik ustalił aktualną rynkową wartość Nieruchomości na potrzeby wniesienia wkładu niepieniężnego (wkładów niepieniężnych) do S? i wniesie Nieruchomości do S.. według wartości rynkowej iloczyn: (a) liczby akcji S? objętych przez Podatnika w zamian za Nieruchomości i (b) wartości nominalnej tych akcji - będzie równy wartości rynkowej Nieruchomości, określonej w statucie S? w związku z wniesieniem Nieruchomości przez Podatnika do S? tytułem wkładu na kapitał zakładowy tej spółki.

Następnie Podatnik wniesie akcje S.. do funduszu Inwestycyjnego (zwanego dalej ?Funduszem?) w zamian za certyfikaty inwestycyjne wyemitowane przez Fundusz.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wniesienia przez Podatnika akcji w S? do Funduszu, który wygeneruje przychód w kwocie równej wartości certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przez Fundusz w zamian za akcje S?, kosztem uzyskania tego przychodu przez Podatnika będzie wartość nominalna akcji S?, tj. kwota równa wartości rynkowej Nieruchomości, określona przez Podatnika w statucie SM na potrzeby wniesienia wkładu do SM...

Stanowisko wnioskodawcy.

Uznając, że w przypadku wniesienia przez Podatnika akcji w S? do Funduszu, Podatnik uzyska przychód w kwocie równej wartości certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przez Fundusz w zamian za akcje S?, kosztem uzyskanie tego przychodu przez Podatnika będzie wartość nominalna akcji S?, tj. kwota równa wartości rynkowej Nieruchomości, określona przez Podatnika na potrzeby wniesienia wkładu do S...

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 UPDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 analizowanej ustawy. Tym samym, aby dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie: wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 UPDOP. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 UPDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, (...) wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych.

Skoro w wyniku wniesienia przez Podatnika akcji S.. do Funduszu, Podatnik uzyska przychód z tytułu odpłatnego zbycia akcji S? w kwocie równej wartości certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przez Fundusz w zamian za akcje S?, to kosztami uzyskania tego przychodu będą wydatki poniesione przez Podatnika na objęcie akcji S? (art. 16 ust1 pkt 8 UPOOP).

Akcje S? zostaną objęte przez Podatnika za wkłady niepieniężne w postaci Nieruchomości, w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Dlatego, w przypadku odpłatnego zbycia przez Podatnika akcji S.., w sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 15 ust. 1k pkt 1 UPDOP, zgodnie z którym, w przypadku odpłatnego zbycia akcji w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część na dzień zbycia tych akcji, koszt uzyskania przychodów ustała się w wysokości nominalnej wartości objętych akcji z dnia ich objęcia.

Oznacza to, ze w momencie zbycia akcji S? objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci majątku trwałego, nie będącego przedsiębiorstwem ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, można ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji S.. w wysokości równej wartości nominalnej zbywanych akcji z dnia Ich objęcia. Zważywszy, że powołany przepis art. 15 ust. 1k UPDOP odnosi się ogólnie do akcji ?spółek? a nie wyłącznie do akcji spółek kapitałowych (jak to jest jednoznacznie określone np. w art. 12 ust 1 pkt 7 UPDOP,), to prawidłowe jest zastosowania tego przepisu do określenia kosztu zbycia akcji w SKA objętych za wkład inny, niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Wnioskodawca podkreśla, że powyższa wykładnia przepisów UPDOP znajduje potwierdzenie w treści indywidualnych interpretacji prawa podatkowego dawanych przez Ministra Finansów.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika