CIT - w zakresie skutków podatkowych wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki komandytowej

CIT - w zakresie skutków podatkowych wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki komandytowej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16.12.2008r.(data wpływu 18.12.2008r.) uzupełnionym w dniu 16.03.2009 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) o dokument potwierdzający prawo do reprezentacji Spółki przez pana Krzysztofa H. na wezwanie z dnia 17.02.2009 r. Nr IPPB3/423-1702/08-2/MS (data doręczenia 10.03.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki komandytowej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18.12.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

H (dalej: Spółka) prowadzi w Polsce działalność gospodarczą jako wspólnik spółki komandytowej Wydawnictwa B Sp. z o.o., Sp. k. (dalej: W). W nie posiada osobowości prawnej i nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym. Z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy. W jest największym w Polsce wydawcą magazynów oraz drugim największym wydawcą prasy. W remach przeprowadzonej restrukturyzacji W zamierza wnieść posiadane prawa do znaków towarowych do spółki komandytowej (dalej: Sp.k.) stając się komandytariuszem tej spółki.

Spółka wystąpiła w dniu 4 sierpnia 2008 r. do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania Spółki z tytułu wniesienia praw do znaków towarowych przez W do Sp. k., ustalenia wartości początkowej dla celów podatkowych wniesionych znaków towarowych w ewidencji Sp. k. W dniu 28 października 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację (sygn. IPPB3/423-1001/08-5/MK), w której potwierdził stanowisko Spółki stwierdzając, iż: wniesienie przez W wkładu niepieniężnego do innej spółki komandytowej nie spowoduje powstania przychodu u wspólnika W, czyli Spółki, wartość początkowa środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) wnoszonych przez W do Sp.k. powinna zostać ustalona w ewidencji Sp.k. zgodnie z ich wartości określoną przez wspólników Sp.k. (w akcie notarialnym) na dzień wniesienie nie wyższą od wartości rynkowej.

Z uwagi na niepewną sytuację rynkową, obecnie W Spółka chciałaby potwierdzić konsekwencje na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych wycofania wkładu (lub jego części) wniesionego przez W do Sp.k. Zwrot wkładu (lub jego części) nastąpiłby na podstawie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych w formie pieniężnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jak należy określić wysokość przychodu podlegającego opodatkowaniu w Spółce przy wycofaniu wkładu lub jego części w Sp.k. przez W...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, w przypadku zwrotu wkładu (także częściowego) wniesionego przez W do Sp.k. opodatkowaniu w Spółce podlegać będzie wyłącznie nadwyżka (o ile taka zaistnieje) kwoty wypłaconej W przy zwrocie wkładu Sp.k. nad wartością wniesionego przez W do Sp.k. wkładu określoną w umowie Sp.k. na dzień wniesienia wkładu.

Z uwagi na fakt, że spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są jej wspólnicy. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o PDOP, przychody z udziału w spółce niebedącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Zgodnie z art. 5 ust 2 ustawy o PDOP, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Brak jest jednak w ustawie o PDOP unormowań dotyczących majątku otrzymanego przez wspólnika - osobę prawną - z tytułu zwrotu wkładu (w tym częściowego zwrotu wkładu) ze spółki niebędacej osobą prawną. W szczególności, zdaniem Spółki, w omawianej sytuacji nie znajdzie zastosowania zasada wyrażona w art. 10 ust. 1, w myśl której dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji). W stanie faktycznym, będącym podstawą niniejszego wniosku nie mamy bowiem do czynienia z dochodem z udziału w zyskach osób prawnych.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, oceniając skutki podatkowe zwrotu wkładu (w tym częściowego zwrotu wkładu) należy posłużyć się zasadami ogólnymi. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o PDOP, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Natomiast stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia przychodów. z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W omawianej sytuacji, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP, przychodem Spółki są więc otrzymane przez W pieniądze w związku ze zwrotem wkładu, natomiast kosztem Spółki jest wartość wniesionego przez W wkładu do Sp.k., odpowiadająca wartości tego wkładu określonego w umowie Sp.k. W myśl powyższego, należy więc przyjąć, że wypłacenie wspólnikowi (W) kwot z tytułu wycofania wkładu (lub jego części) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Spółce do wysokości odpowiadającej wartości wniesionego przez W wkładu do Sp.k., określonej na dzień wniesienia wkładu przez W w umowie Sp.k. Jednocześnie Spółka podkreśla, że przedstawione stanowisko zostało potwierdzone przez organy podatkowe w Interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14 października 2008 r. (ITPB3/423-371/08/DK). Interpretacja ta została wydana w odniesieniu do wystąpienia ze spółki komandytowej (w uproszczeniu do całkowitego zwrotu wkładu), ale w ocenie Spółki ma również zastosowanie do częściowego zwrotu wkładu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB3/423-1001/08-5/MK, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-431/09-3/MS, interpretacja indywidualna

ITPB3/423-371/08/DK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika