Kiedy należy wykazać przychód z tytułu wykonanej usługi? Kiedy można uznać, że doszło do wykonania (...)

Kiedy należy wykazać przychód z tytułu wykonanej usługi? Kiedy można uznać, że doszło do wykonania usługi? Czy dniem tym będzie dzień przekazania Raportu Zamawiającemu, czy też dzień, w którym Zamawiający zaakceptuje Raport Jak H powinien ustalić przychód w sytuacji, gdy Zamawiający ? mimo upływu 30 dniowego terminu na akceptację lub odrzucenie raportu ? nie zatwierdził ani nie odrzucił Raportu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.12.2008r. (data wpływu 22.12.2008r.) uzupełnionym o dokument potwierdzający upoważnienie do reprezentowania Spółki w dniu 02.02.2009r. (data wpływu 02.02.2009r.) na wezwanie z dnia 22.01.2009r. Nr IPPB3/423-1709/08-2/EŻ, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.12.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

H Sp. z o.o. Oddział w Polsce (dalej ?H?) prowadzi w Polsce działalność gospodarczą w zakresie sektora inżynieryjno-budowlanego, oferując kompleksowe usługi dla podmiotów z branży m.in. budownictwa przemysłowego, drogowego, kolejowego i ogólnego. Zgodnie z zawartą umową H zobowiązany jest do świadczenia usług polegających na przygotowaniu dokumentacji do wniosku do Funduszu Spójności dla przedsięwzięcia ?Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej na terenie związków międzygminnych N i N 2000?.

W umowie postanowiono, że wynagrodzenie zostanie zapłacone H na podstawie faktury, przy czym:

  • kwota X zostanie zapłacona ?po zatwierdzeniu przez Zamawiającego Raportu Przejściowego?,
  • kwota Y zostanie zapłacona ?po zatwierdzeniu przez Zamawiającego i zaakceptowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Raportu Końcowego?

W umowie postanowiono też, że podstawą wystawienia faktur przez H jest zawiadomienie H przez Zamawiającego o zatwierdzeniu ww. Raportów, a w wypadku Raportu Końcowego dodatkowo zaakceptowanie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Raportu Końcowego.

Zgodnie z umową, Zamawiający w terminie 30 dni od otrzymania raportów powiadomi H o ich odrzuceniu lub zaakceptowaniu. W wypadku uwag lub błędów Zamawiający ? przed zaakceptowaniem Raportu ? może wyznaczyć H co najmniej 7 dniowy termin na poprawienie błędów lub ustosunkowanie się do zgłoszonych uwag. W takim wypadku 30 dniowy termin na zaakceptowanie lub odrzucenie Raportu biegnie na nowo, począwszy od dnia otrzymania przez Zamawiającego pisma od H, w którym H ustosunkowuje się do zgłoszonych uwag lub stwierdzonych błędów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Kiedy należy wykazać przychód z tytułu wykonanej usługi... Kiedy można uznać, że doszło do wykonania usługi... Czy dniem tym będzie dzień przekazania Raportu Zamawiającemu, czy też dzień, w którym Zamawiający zaakceptuje Raport
  2. Jak H powinien ustalić przychód w sytuacji, gdy Zamawiający ? mimo upływu 30 dniowego terminu na akceptację lub odrzucenie raportu ? nie zatwierdził ani nie odrzucił Raportu...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy CIT za datę powstania przychodu należnego uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo,
  2. uregulowania należności.

Ponieważ, zgodnie z umową, Ha może wystawić fakturę dopiero po zaakceptowaniu Raportu przez Zamawiającego należy uznać, że przychód powinien zostać wykazany w dniu, w którym wykonywanie usługi zostało zakończone.

Zdaniem Wnioskodawcy, dniem wykonania usługi nie jest dzień przekazania Raportu Zamawiającemu, gdyż po przekazaniu Raportu Zamawiający może zgłosić dodatkowe uwagi, zażądać naprawienia stwierdzonych błędów, itp. Dopiero w chwili gdy Zamawiający akceptuje Raport można uznać, że H wykonał usługę. W wypadku Raportu Końcowego, dniem wykonania usługi będzie dzień zaakceptowania Raportu Końcowego nie tylko przez Zamawiającego, ale również przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Raportu Końcowego.

Dlatego Wnioskodawca uważa, że dniem wykonania usługi jest dzień, w którym Raport został zaakceptowany przez Zamawiającego (ewentualnie Zamawiającego i wskazany w umowie Fundusz). Jeśli akceptując Raport, Zamawiający lub wskazany w umowie Fundusz przygotuje odpowiednie pismo, dniem zaakceptowania Raportu ? i w konsekwencji dniem wykonania usługi ? będzie dzień otrzymania takiego pisma (tj. w dniu, w którym H otrzyma oświadczenie woli Zamawiającego, na podstawie którego będzie mógł uznać, że strony umowy są zgodne co do tego, że usługa została wykonana). W sytuacji milczącego zaakceptowania Raportu Przejściowego, H powinien uznać, że usługa została wykonana z upływem 30 dnia licząc od dnia przekazania Raportu Zamawiającemu (Raport Przejściowy nie wymaga bowiem akceptacji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ani przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Raportu Końcowego). Zdaniem H, jeśli rozpoznany zostanie przychód z upływem 30 dnia licząc od dnia przekazania Raportu Przejściowego i ? po tym dniu ? wpłynie pismo od Zamawiającego potwierdzające zaakceptowanie Raportu to H nie musi korygować momentu rozpoznania przychodu. Zgodnie z zawartą umową H może bowiem przyjąć, że doszło do milczącego zaakceptowania raportu i w związku z tym, moment powstania przychodu został rozpoznany prawidłowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika