W którym momencie Spółka powinna rozpoznać przychód z tego rodzaju opisanej powyżej prenumeraty (...)

W którym momencie Spółka powinna rozpoznać przychód z tego rodzaju opisanej powyżej prenumeraty oraz przyporządkowany mu koszt zakupionej prasy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14.03.2012 r. (data wpływu 26.03.2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 23.05.2012r., (data wpływu: o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu rozpoznania przychodu z tytułu prenumeraty oraz kosztu podatkowego ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26.03.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu rozpoznania przychodu z tytułu prenumeraty oraz kosztu podatkowego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka z o.o. prowadzi główną działalność w zakresie handlu hurtowego i detalicznego prasy, książek, artykułów piśmiennych. W związku z planowanym rozwojem swojej działalności nasza firma zamierza wprowadzić sprzedaż prenumeraty prasy (w tym ) zagranicznej. Podmioty zainteresowane prenumeratą- zarówno osoby fizyczne jak i prawne - będą dokonywały wpłat na poczet prenumeraty w okresie poprzedzającym rozpoczęcie dostaw prasy. Po otrzymaniu zaliczki Spółka wystawi fakturę VAT na potwierdzenie dokonanej wpłaty. Następnie Spółka będzie zamawiała daną prenumeratę u zagranicznego wydawcy, za którą wpłaci należną kwotę i w ślad za nią otrzyma fakturę. Kolejne egzemplarze konkretnego numeru zamówionego tytułu prasowego będą wysyłane bezpośrednio od wydawcy zagranicznego do finalnego odbiorcy z pominięciem naszej Spółki.

Należy zaznaczyć, że prenumerata może być cykliczna - kolejne numery mogą być wydawane w kolejnych równych odstępach czasu ( np. m-c, kwartał), ale również może to być prenumerata, która z uwagi na specyfikę branżową danego tytułu może być wydawana w nieprzewidywalnych z góry terminach, a nawet ilościach numerów w roku.

Z uwagi na fakt że zamówione egzemplarze będą trafiały bezpośrednio do odbiorcy, Spółka nie będzie dysponowała danymi odnośnie momentu wykonania dostaw zamówionych egzemplarzy do odbiorcy.

W uzupełnieniu do wniosku Spółka wyjaśnia, iż dostawa prenumeraty będzie się odbywać w ramach obrotu tranzytowego rozliczanego tzn. dostawa zamówionego towaru będzie się odbywać od dostawcy (Wydawcy) bezpośrednio do finalnego odbiorcy (klienta) z pominięciem naszego magazynu, natomiast fakturowanie będzie się odbywać w następujący sposób:

  • Wydawca wystawia fakturę za towar na Pośrednika w sprzedaży, którym jest nasza Spółka, czyli wydawca wystawi jedną fakturę na wszystkie egzemplarze wydawanego przez siebie czasopisma, które wydrukuje i dostarczy w określonym okresie w tzw. okresie prenumeraty. Faktura wydawcy zawiera wszystkie koszty realizacji zamówionej prenumeraty.
  • Pośrednik przed ostatecznym zamówieniem i opłaceniem prenumeraty u Wydawcy przekazuje ostateczną ofertę sprzedaży prenumeraty swojemu klientowi w Polsce proponując mu ustaloną cenę, która zawiera cenę prenumeraty u Wydawcy, koszty bankowe, cło i inne opłaty oraz jego marżę. Po otrzymaniu od klienta 100% ceny prenumeraty zgodnej z przekazaną ofertą Pośrednik wystawia fakturę klientowi, w tym samym czasie opłaca prenumeratę u Wydawcy i potwierdza swoje zamówienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


W którym momencie Spółka powinna rozpoznać przychód z tego rodzaju opisanej powyżej prenumeraty oraz przyporządkowany mu koszt zakupionej prasy?


Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 12 ust. 3a za datę przychodu, o którym mowa w art. 3, uważa się z zastrz. ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności

Z kolei art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o POOP mówi o tym, że do przychodów nie zalicza się: pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.


W przypadku gdyby dostawy przechodziły przez naszą Spółkę, przychód wykazywalibyśmy w datach dokonywania kolejnych dostaw zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1.


Jednak z uwagi na fakt, zew opisanym przypadku dostawa towarów odbywa się poza naszą firmą i nie mamy żadnych możliwości kontroli kolejnych dostaw uważamy, że powinniśmy postąpić w następujący sposób:

  1. W dacie wystawienia faktury dokumentującej wpłatę odbiorcy za prenumeratę- z uwagi na to że dostawy będą realizowane w następnych okresach sprawozdawczych - nie rozpoznajemy przychodu podatkowego - (art. 12 ust. 4 pkt 1).
  2. W dacie wystawienia faktury przez wydawcę za zakupioną przez Spółkę prenumeratę rozpoznajemy jednorazowo przychód podatkowy i przypisany mu koszt uzyskania przychodów - (art. 12 ust. 3a).

Wnioskodawca w uzupełnieniu do wniosku, wyjaśnia, że koszty uzyskania przychodów związane z opisanymi we wniosku zdarzeniami gospodarczymi należy zaliczyć do kosztów bezpośrednich. Jeżeli w miesiącu, w którym otrzymaliśmy 100% przedpłatę od klienta na prenumeratę, potwierdzoną naszą fakturą VAT w tym samym okresie, otrzymamy również fakturę Wydawcy na prenumeratę to fakturę Wydawcy zaliczymy do kosztów bezpośrednich związanych z przychodem (wartością netto naszej faktury), jeżeli zaś nie otrzymamy faktury od Wydawcy na prenumeratę w miesiącu otrzymania 100% przedpłaty od klienta, to przychód wynikający z tej przedpłaty zakwalifikujemy do przychodów przyszłych okresów. Przychód przyszłego okresu stanie się jednorazowym, całkowitym przychodem podatkowym w miesiącu w którym otrzymamy fakturę od Wydawcy.


Dodatkowo fakt, że zamówiona prenumerata nie będzie ?przechodzić? fizycznie przez nasz magazyn, tylko będzie realizowana w ramach obrotu tranzytowego rozliczanego, nie wpływa według nas na kwalifikację kosztów.


Przychód podatkowy zdaniem Wnioskodawcy powinni rozpoznać jednorazowo w dacie wystawienia faktury przez wydawcę, również przypisany mu koszt uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4 powinien być potrącony jednorazowo w całości w tym okresie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika