W ramach przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów (...)

W ramach przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów Spółki Kapitałowej, otrzymanych w następstwie operacji wymiany udziałów, w dacie sprzedaży Udziałów Spółki Kapitałowej, Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów równowartość nominalnej wartości Udziałów Własnych, wydanych Udziałowcom w ramach wspomnianej operacji wymiany udziałów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20.03.2013r. (data wpływu 22.03.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22.03.2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów.


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (dalej: ?Wnioskodawca?, ?Spółka?) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terytorium Polski (polskim rezydentem podatkowym). Udziałowcy Spółki będący osobami fizycznymi, polskimi rezydentami podatkowymi (dalej: ?Udziałowcy?), planują podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy, na poczet którego zostaną wniesione udziały innej spółki kapitałowej (dalej: ? Udziały?). Spółka kapitałowa, której Udziały będą przedmiotem powyższej operacji (dalej: ?Spółka Kapitałowa?), jest rezydentem podatkowym Republiki Cypru i podlega opodatkowaniu w państwie swojej siedziby podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

W zamian za otrzymane Udziały, Wnioskodawca przekaże udziały własne (dalej: ?Udziały Własne?), o określonej w umowie Spółki wartości nominalnej. Dopłaty w gotówce w tym przypadku nie są planowane. W wyniku opisanej transakcji Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej. Opisana transakcja spełniać więc będzie wszystkie warunki do uznania jej za tzw. wymianę udziałów, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4d pkt 1 Ustawy CIT oraz art. 24 ust. 8a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. 2012 r., poz. 361).

W ramach realizacji celów biznesowych, jakimi kieruje się Wnioskodawca, planuje on odpłatne zbycie na rzecz podmiotu trzeciego nabytych przez siebie Udziałów.

W związku z powyższym, Wnioskodawca powziął wątpliwość jak powinien określić wysokość przychodu oraz dochodu do opodatkowania, jaki osiągnie na skutek zrealizowania planowanej transakcji.


W związku z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:


Czy w przypadku odpłatnego zbycia Udziałów, na rzecz podmiotu trzeciego, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów Własnych wydanych Udziałowcom?


Stanowisko Wnioskodawcy:


W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę na rzecz podmiotu trzeciego Udziałów, otrzymanych przez Wnioskodawcę w ramach operacji wymiany udziałów, kosztem uzyskania przychodów Wnioskodawcy, będzie kwota odpowiadająca nominalnej wartości Udziałów Własnych Wnioskodawcy, wydanych Udziałowcom w ramach operacji wymiany udziałów.

Wymiana udziałów, uregulowana w przepisie art. 12 ust. 4d Ustawy CIT (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), stanowi rodzaj transakcji objęcia udziałów w zamian za aport w postaci udziałów innej spółki. Konsekwencje podatkowe, które powstają na skutek tej transakcji, po stronie spółki nabywającej określone zostały w przepisie art. 16 ust. 8e Ustawy CIT, zgodnie z którym: ?Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: (...) wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji);?.

W związku z przywołaną regulacją, zdaniem Wnioskodawcy, poniesione przez niego wydatki na nabycie Udziałów Spółki Kapitałowej w ramach operacji wymiany udziałów, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie sprzedaży tych Udziałów. Wydane przez Wnioskodawcę Udziały Własne stanowią wydatek, jaki Wnioskodawca musiał ponieść w zamian za otrzymane Udziały Spółki Kapitałowej. Sposób określenia wartości poniesionego w tej sytuacji wydatku, jest wprost określony w cytowanym przepisie art. 16 ust. 8e Ustawy CIT w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów Własnych wydanych Udziałowcom.

Zaprezentowane stanowisko Wnioskodawcy, wprost wynikające z przepisów prawa, znajduje także potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów. Przykładowo można wskazać następujące interpretacje:

  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 maja 2012r. (znak: IPTPB3/423-76/12-4/PM), w której potwierdzono stanowisko podatnika, zgodnie z którym: ?(?) w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w ramach operacji wymiany udziałów koszt uzyskania przychodów będzie stanowić wartość wydatków na ich nabycie w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych Udziałowcom Spółki Zbywanej.?
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 maja 2011r. (znak: IPPB3/423-189/11-5/AG), w której potwierdzono stanowisko podatnika, zgodnie z którym: ?W ocenie Wnioskodawcy w przypadku sprzedaży udziałów Spółki A przez Wnioskodawcę, otrzymanych przez Wnioskodawcę w ramach operacji wymiany udziałów, kosztem uzyskania przychodów Wnioskodawcy, na temat sprzedaży udziałów Spółki A będzie kwota odpowiadająca nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych Spółce zbywającej - udziałowcowi Spółki A w ramach operacji wymiany udziałów.?
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 1 sierpnia 2012r. (znak: IBPBI/2/423-476/AK), w której potwierdzono stanowisko podatnika, zgodnie z którym: ?(?) w związku z odpłatnym zbyciem akcji Spółki X, Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu na poziomie wartości nominalnej akcji Wnioskodawcy wydanych Wspólnikowi X w zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci akcji Spółki X.?
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 maja 2012r. (znak: IBPBI/2/423-190/12/AP): ?W światłe powyższych przepisów w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym uznać należy, iż w przypadku sprzedaży udziałów (otrzymanych wcześniej w wyniku transakcji wymiany udziałów), Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej udziałów (własnych) wydanych w zamian za otrzymane udziały.?

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje dodatkowo potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydanych jeszcze przed wprowadzeniem do Ustawy CIT przepisu art. 16 ust 8e. Przykładowo można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 17 września 2010 r. (znak: ITPB3/423-390/10/PST): ?Tym samym do wyliczenia wartości wydatków związanych z nabyciem lub objęciem akcji lub udziałów innej spółki wniesionych do Spółki, co do zasady należy przyjąć wartość nominalną wydanych udziałów Spółki w zamian za wniesiony aport.? Zanim bowiem dodano do Ustawy CIT art. 16 ust. 8e istniał juz problem ustalenia kosztów uzyskania przychodów w razie zbycia przez spółkę kapitałową składników majątku, które ta spółka otrzymała jako aport od swoich wspólników. Od początku organy podatkowe stały na stanowisku, iż kosztem uzyskania przychodów jest wartość nominalna udziałów własnych wydanych w zamian za aport.

Podsumowując w ramach przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów Spółki Kapitałowej, otrzymanych w następstwie operacji wymiany udziałów, w dacie sprzedaży Udziałów Spółki Kapitałowej, Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów równowartość nominalnej wartości Udziałów Własnych, wydanych Udziałowcom w ramach wspomnianej operacji wymiany udziałów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika