Czy S. będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego Polsce z tytułu udziału (...)

Czy S. będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego Polsce z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od wartości przekazanego N majątku w związku z likwidacją S?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11.01.2010r. (data wpływu 13.01.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie zastosowania art. 22 ust. 4 ustawy - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13.01.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego Polsce z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od wartości przekazanego N. majątku w związku ze swoją likwidacją.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jedynym udziałowcem S.Sp. z o.o. w likwidacji (dalej: S) nieprzerwanie od ponad dwóch lat jest spółka N. (dalej: N) podlegająca opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Królestwie Niderlandów. S z siedzibą w W podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Polsce.

S. ma zostać zlikwidowana, a jej majątek przekazany N. S. będzie dysponowała certyfikatem rezydencji N. na dzień przekazania jej majątku w związku z likwidacją S.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy S. będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego Polsce z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od wartości przekazanego N majątku w związku z likwidacją S...

Stanowisko Wnioskodawcy

W myśl art. 10 ust 1 pkt 3 ustawy o CIT wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej jest dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Jednakże na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się m. in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów. Podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski wynosi co do zasady 19% uzyskanego przychodu (art. 22 ust 1 Ustawy o CIT).

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT przychody z tytuł udziału w zyskach osób prawnych są zwolnione z opodatkowania, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
  1. spółka, o której mowa w pkt 2, albo
  2. zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Zwolnienie to ma zastosowanie, w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości nie mniejszej niż 10% nieprzerwanie przez okres dwóch lat (art. 22 ust. 4a Ustawy o CIT).

W świetle art. 26 ust. 1c Ustawy o CIT osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2, bądź spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2:

  1. jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
  2. istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

N. posiada 100% udziałów S nieprzerwanie przez okres dłuższy niż dwa lata. S ma siedzibę w Polsce i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Polsce. N podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Holandii.

W związku z powyższym S, pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji N, nie będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od wartości przekazanego N majątku w związku z likwidacją S, z uwagi na zwolnienie tych dochodów z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT.

Spółka wskazuje, iż możliwość objęcia zwolnieniem dochodu z tytułu otrzymania majątku polikwidacyjnego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o CIT została potwierdzona m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 stycznia 2009 r. nr IBPBII/2/423-2/08/NG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IBPBII/2/423-2/08/NG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika