1. Czy działalność wskazanych Magazynów Spółki zlokalizowanych poza obszarem SSE ma charakter działalności (...)

1. Czy działalność wskazanych Magazynów Spółki zlokalizowanych poza obszarem SSE ma charakter działalności pomocniczej i w konsekwencji dochody uzyskane ze sprzedaży poprzez wskazane Magazyn wyrobów wytworzonych na terenie SSE w ramach Zezwolenia podlegają w całości zwolnieniu z podatku dochodowego ? 2. Czy koszty wynajęcia magazynów podmiotów trzecich będą stanowił koszty działalności korzystającej ze zwolnienia z opodatkowania (tzw. koszty strefowe) ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14.04.2012r. (data wpływu 10.04.2012 r.), uzupełnionym w dniu 05.07.2012r. (fax) na telefoniczne wezwanie organu, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie :

  • działalności magazynów Spółki zlokalizowanych poza obszarem SSE, jako mającej charakter działalności pomocniczej i w konsekwencji uznania dochodów uzyskanych ze sprzedaży poprzez wskazane magazyny wyrobów wytworzonych na terenie SSE w ramach Zezwolenia za podlegające w całości zwolnieniu z podatku dochodowego (pytanie nr 1)? jest prawidłowe,
  • kosztów wynajęcia magazynów od podmiotów trzecich, jako stanowiących koszty działalności korzystającej ze zwolnienia z opodatkowania (tzw. koszty strefowe) (pytanie nr 2)? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 10.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie działalności magazynów Spółki zlokalizowanych poza obszarem SSE, jako mającej charakter działalności pomocniczej i w konsekwencji uznania dochodów uzyskanych ze sprzedaży poprzez wskazane magazyny wyrobów wytworzonych na terenie SSE w ramach Zezwolenia za podlegające w całości zwolnieniu z podatku dochodowego oraz kosztów wynajęcia magazynów od podmiotów trzecich, jako stanowiących koszty działalności korzystającej ze zwolnienia z opodatkowania (tzw. koszty strefowe).


Pismem z dnia 05.07.2012r. stanowiącym odpowiedź Spółki na telefoniczne wezwanie organu złożyła następujące wyjaśnienia, iż wskazane w opisie zdarzenia przyszłego magazyny spełniają wyłącznie funkcje wskazane w opisie zdarzenia przyszłego. Tym samym, wykorzystywane są one dla celów: magazynowania oraz przygotowania do wysyłki, które obejmuje przygotowanie z gotowych do sprzedaży produktów (już opakowanych) wytworzonych na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (?SSE?), większych zestawów zgodnie z indywidualnymi zamówieniami klientów. Nadto Spółka podkreślą że budynki administracyjne ulokowane są na terenie SSE. Na terenie SSE ulokowany jest również dział sprzedaży, który odpowiedzialny jest za obsługę funkcji sprzedażowych, min. takich jak pozyskiwanie zamówień czy też koordynacja procesu sprzedaży.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (?Spółka?) prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: ?SSE?, ?P?, ?Strefa?) w oparciu o zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie P z 19 października 2011r. (dalej: ?Zezwolenie?).
Spółka w chwili obecnej posiada dwa zakłady (jednostki) produkcyjne. Jeden zlokalizowany w S na terenie SSE oraz drugi wydzielony organizacyjnie, zlokalizowany poza obszarem SSE .

Wspólnikami Spółki są osoby prawne: komplementariuszem jest B Polska Sp. z o.o, komandytariuszem jest B (dalej: Podatnik?) - spółka prawa niemieckiego.


Stosownie do art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego o podatku dochodowym od osób prawnych (?ustawa o PDOP?, Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn zm.), Podatnik, będąc niemieckim rezydentem podatkowym, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od dochodów osiągniętych ze źródeł położonych na terytorium Polski. Takim źródłem jest dla niego, zgodnie z art. 5 ustawy o PDOP, udział w Spółce mającej status spółki osobowej. W konsekwencji, Podatnik podlega opodatkowaniu w Polsce od dochodów osiągniętych z tytułu udziału w Spółce.

Zgodnie z 5 ust. 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (Dz. U. z 2008 r., Nr 232, Poz. 1548, dalej: ?Rozporządzenie?) zwolnienie od podatku dochodowego przysługiwać będzie począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniesione zostały wydatki inwestycyjne i osiągnięty został poziom zatrudnienia określone w Zezwoleniu.


Zwolnieniem podatkowym objęty będzie dochód ze sprzedaży wyrobów produkowanych w zakładzie na terenie SSE na podstawie Zezwolenia (dalej: ?Wyroby?). Działalność produkcyjna (rozumiana jako fizyczne powstanie wyrobu, produkowanego na podstawie Zezwolenia) Wyrobów prowadzona jest wyłącznie na terenie zakładu . Wyroby wytworzone na terenie SSE w ramach działalności określonej w Zezwoleniu są następnie magazynowane na terenie P oraz przygotowywane do wysyłki (dalej, łącznie: ?magazynowanie?). Przygotowanie do wysyłki obejmuje przygotowanie z gotowych do sprzedaży produktów (już opakowanych) wytworzonych na terenie SSE, większych zestawów zgodnie już z indywidualnymi zamówieniami od klientów bezpośrednio do sklepów/klientów hurtowych. Z powodu ograniczonej powierzchni magazynowej - zakład znajduje się w obszarze mocno zurbanizowanym, ograniczonym rzeką oraz terenem innego zakładu przemysłowego (G), część powierzchni magazynowej wraz z koniecznym do jej wykorzystania wyposażeniem (dalej: ?Magazyny?), która będzie wykorzystywana do składowania oraz przygotowywania do wysyłki wyrobów wytworzonych przez Spółkę na terenie SSE w ramach Zezwolenia będzie zlokalizowana poza terenem SSE. Podkreślenia wymaga, iż na terenie Magazynów nie dochodzi do zmiany właściwości Wyrobów wytworzonych na terenie SSE (nie będą one podlegać jakimkolwiek procesom wykonywanym przez pracowników Spółki lub jakiekolwiek inne osoby, których rezultatem byłaby zmiana ich właściwości) lecz jedynie pakowaniu w większe zestawy. Możliwe są zarówno sytuacje, iż wskazane Magazyny zlokalizowane poza SSE:

  • będą stanowiły własność Spółki ? w takim wypadku będą one wykorzystywane wyłącznie dla celów Spółki w zakresie magazynowania Wyrobów powstałych na terenie SSE w ramach Zezwolenia,
  • będą wynajmowane od podmiotów trzecich.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy działalność wskazanych Magazynów Spółki zlokalizowanych poza obszarem SSE ma charakter działalności pomocniczej i w konsekwencji dochody uzyskane ze sprzedaży poprzez wskazane Magazyn wyrobów wytworzonych na terenie SSE w ramach Zezwolenia podlegają w całości zwolnieniu z podatku dochodowego ?
  2. Czy koszty wynajęcia magazynów podmiotów trzecich będą stanowił koszty działalności korzystającej ze zwolnienia z opodatkowania (tzw. koszty strefowe) ?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad 1.


Fakt magazynowania poza obszarem Strefy produktów finalnych wytworzonych na terenie SSE w ramach Zezwolenia nie powoduje konieczności rozpoznania części generowanych dochodów z ich sprzedaży jako dochodów podlegających opodatkowaniu (Wyroby w jakimkolwiek stopniu nie tracą przymiotu ?produktu strefowego?). Zarówno wyroby magazynowane i sprzedawane do klienta bezpośrednio z terenu SSE, jak i wyroby magazynowane i sprzedawane do klienta z terenu Magazynu Spółki zlokalizowanego poza terenem SSE, stanowią ten sam produkt wytworzony na terenie SSE w ramach Zezwolenia wydanego na rzecz Spółki. Podatnik podkreśla, iż na terenie Magazynów poza terenem SSE nie będzie dochodzić do obróbki czy też przetwarzania Wyrobów (proces fizycznego powstawania finalnego wyrobu nie ma miejsca na terenie Magazynu).

Analogiczne podejście prezentowane jest w Interpretacjach Indywidualnych prawa podatkowego ? przykładowo interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 września 2010r., sygn. IBPB1/2/423-812/10/SD:,, (...) przetransportowanie gazów technicznych wytworzonych na terenie SSE do zakładu zlokalizowanego poza strefą celem napełnienia butli, nie pozbawia produktów tych przymiotu ?produktu strefowego?. Korzystanie z napełnialni położonych poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej, nie stanowi także częściowego przeniesienia działalności gospodarczej objętej zezwoleniem poza teren strefy.?

Podobnie, również WSA w Krakowie w wyroku z 6 kwietnia 2011 r. (sygn. I SA/Kr 148/11), w którym zostało stwierdzone, iż: ?Istotne jest bowiem to, że produkt wytworzony w ramach zezwolenia pochodzi ze specjalnej strefy ekonomicznej, bez znaczenia pozostaje natomiast to, gdzie będzie konfekcjonowany i na jakim obszarze dystrybuowany.?

W przypadku wykorzystania Magazynów poza Strefą brak konieczności podziału dochodu generowanego na sprzedaży Wyrobów wytworzonych na terenie SSE w ramach Zezwolenia na dochód opodatkowany i zwolniony z opodatkowania jest rezultatem okoliczności, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie jest zasadne dokonywanie wyodrębnienia organizacyjnego, o którym mowa w § 5 ust. 5 rozporządzenia pomiędzy zakładem Spółki na terenie SSE oraz wskazanymi Magazynami. Korzystanie przez Spółkę z własnego Magazynu który jest zlokalizowany poza terenem SSE, do celów składowania i przygotowania do wysyłki Wyrobów wytworzonych na terenie SSE na podstawie Zezwolenia stanowi działalność pomocniczą w stosunku do działalności głównej prowadzonej na terenie SSE, a tym samym nie jest to odrębna działalność gospodarcza.


Działalność pomocnicza, jako wspomagająca podstawową działalność wykonywaną przez podmioty strefowe, nie została zdefiniowana w tzw. przepisach strefowych. Organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych określają działalność pomocniczą jako działalność spełniająca definicję zawartą w pkt 6 sekcji II lit. C załącznika do rozporządzenia Rady (EWG) nr 696/93 z 15 marca 1993 r. w sprawie jednostek statystycznych do celów obserwacji I analizy systemu produkcyjnego we Wspólnocie (Dz. U. UE. L. 93. 76. 1 ze zm.) Stosowanie do przywołanego rozporządzenia, działalność pomocnicza w ramach danej jednostki prowadzona jest w celu umożliwienia lub ułatwienia produkcji określonych towarów i usług przez daną jednostkę na rzecz stron trzecich. Produkty działalności pomocniczej nie są, jako takie dostarczane stronom trzecim. Tym samym działalnością pomocniczą jest działalność, która spełnia kumulatywnie wszystkie poniższe warunki:

  • służy tylko jednostce, do której się odnosi; innymi słowy wytworzone towary lub usługi nie mogą być sprzedawane w obrocie;
  • porównywalna działalność na podobną skalę realizowana jest w podobnych jednostkach produkcyjnych;
  • wytwarza usługi lub, wyjątkowo, dobra nietrwałe, które nie wchodzą w skład produktu końcowego jednostki (np. drobne narzędzia lub rusztowania);
  • wpływa na koszty bieżące samej jednostki, tzn. nie powoduje tworzenia środków trwałych brutto.


Wskazane Magazyny nie będą służyły podmiotom trzecim. Dodatkowo, posiadanie magazynów jest immanentnie związane z działalnością produkcyjną prowadzonej przez jednostki produkcyjne, w tym również działające w branży spożywczej.

Ponadto, zgodnie z pkt B ppkt 3 Sekcji IV przedmiotowego rozporządzenia:,, (...) regułą jest, że ponieważ procesy produkcyjne zwykle nie mogą istnieć bez wsparcia określonej liczby rodzajów działalności pomocniczej, te rodzaje działalności pomocniczej nie powinny być wydzielane w odrębne jednostki, nawet jeżeli są prowadzone przez odrębną osobę prawną lub w odrębnym miejscu i nawet gdy prowadzona dla nich jest odrębna rachunkowość. Ponadto działalność pomocnicza nie może być uwzględniana przy klasyfikacji działalności jednostki, przez którą ta działalność pomocnicza jest prowadzona. W niniejszy sposób działalność pomocnicza została zdefiniowana w szczególności w postanowieniu Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego z 5 września 2007r.( sygn. RO/423-40/07) oraz w decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie z 29 stycznia 2007 r. (PRO/4218-005-9/06).

Na uwagę zasługuje również definicja działalności gospodarczej przyjęta w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 14 maja 1998 r. (sygn. III CZP 12/98), która pozostaje w zgodzie z wyżej cytowaną tzw. definicją unijną. Sąd Najwyższy stwierdził bowiem, że (...) czynności podejmowane przez podmiot gospodarczy wchodzą w zakres jego działalności gospodarczej, gdy pozostają w normalnym, funkcjonalnym związku z tą działalnością, w szczególności podejmowane są w celu realizacji zadań związanych z przedmiotem działalności tego podmiotu (...). Zaprezentowane podejście jest w pełni zgodne z wieloletnią, jednolitą linią interpretacyjną, prezentowaną przez organy podatkowe ? przykładowo interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 maja 2010 r., sygn. IBPBI/2/423-435/10/AK, w której za prawidłowe uznane stanowisko podatnika, zgodnie z którym: ?W świetle powyższej analizy należy uznać, że sprzedaż prowadzona przez magazyn wyrobów gotowych nie stanowi odrębnej działalności gospodarczej, prowadzonej poza terenem SSE. Tym samym Spółka nie ma obowiązku w oparciu o 5 ust. 3 Rozporządzenia SSE (przyp. Spółki 5 ust. 5 Rozporządzenia właściwego dla Spółki) wydzielania organizacyjnego działalności strefowej od działalności pozastrefowej, gdyż taka działalność pozastrefową nie jest przez Spółkę prowadzona. W związku z tym, przychody ze sprzedaży wyrobów wytworzonych na terenie SSE z magazynu zlokalizowanego poza SSE będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego w oparciu o Zezwolenie.?

Mając na uwadze przedstawioną argumentację oraz zważywszy na zacytowane, wyłącznie przykładowe, wybrane stanowiska organów podatkowych w indywidualnych sprawach podatników, Podatnik wnioskuje o potwierdzenia swojego stanowiska, iż, z uwagi na brak konieczność wydzielenia organizacyjnego zakładu zlokalizowanego na terenie SSE względem Magazynów Spółki poza SSE wykorzystywanych wyłączenie dla celów składowania i przygotowania do sprzedaży Wyrobów wytworzonych w ramach Zezwolenia na terenie SSE, całość dochodów uzyskanych przez Spółkę ze sprzedaży takich Wyrobów (wytworzonych na terenie SSE w ramach Zezwolenia) poprzez wskazane Magazyn podlega zwolnieniu z podatku dochodowego.


Ad 2.


Art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o PDOP, stanowi, że zwolnione z podatku są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.

Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy o PDOP, powyższe zwolnienie przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy. Przytoczone regulacje nie wprowadzają ograniczenia zwolnienia jedynie od dochodów uzyskanych ze sprzedaży produktów wytworzonych na terenie strefy, lecz wskazują, że zwolnieniem objęte są dochody uzyskane w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy na podstawie zezwolenia.

Dodatkowo, korzystanie przez Spółkę z magazynu podmiotu trzeciego poza terenem strefy, nie stanowi częściowego ?przeniesienia? działalności gospodarczej objętej zezwoleniem poza teren Strefy, gdyż po opuszczeniu terenu SSE przez Wyrób, nie jest on poddawany jakimkolwiek obróbkom, modyfikacjom, etc. W konsekwencji, dochód ze sprzedaży Wyrobów będzie w całości korzystał ze zwolnienia w podatku dochodowym. Na wysokość dochodu podlegającego zwolnieniu od podatku mają wpływ koszty uzyskania przychodów. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają szczególnej regulacji w zakresie kwalifikowania kosztów związanych z przychodami osiągniętymi wyłącznie z działalności na terenie strefy, lecz faktycznie ponoszonych poza jej terenem, W przypadku kosztów związanych z najmem magazynu poza terenem SSE w celu magazynowania i przygotowywania do wysyłki Wyrobów wytworzonych w SSE na podstawie Zezwolenia, należy uznać, że koszty te dotyczą przychodów osiąganych z działalności prowadzonej na terenie strefy, tym samym są kosztem uzyskania przychodów z działalności ?strefowej?. Wynajęcie od podmiotu zewnętrznego magazynu poza terenem Strefy stanowi bowiem wyłącznie zakup usługi obcej, której celem jest zapewnienie dodatkowej powierzchni magazynowej, z uwagi na ograniczoną powierzchnię zakładu Spółki.


Zaprezentowane podejście jest w pełni zgodne z wieloletnią, jednolitą linią interpretacyjną, prezentowaną przez organy podatkowe, przykładowo:

  • ?interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 czerwca 2008 r., sygn. IPPB1/415-432/08-2/EC: ?W przypadku kosztów związanych z najmem magazynów w celu składowania wyrobów wyprodukowanych na terenie strefy, zdaniem tutejszego organu podatkowego należy uznać, że dotyczą one przychodów osiąganych z działalności prowadzonej na terenie strefy. Zatem są kosztem uzyskania przychodów z działalności ?strefowej?, z której dochody są wolne od podatku dochodowego?
  • interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 lipca 2008r., sygn. IBPB1/415-322/08/ZK:,,(...) wynajęcie przez Spółkę cywilną od podmiotów zewnętrznych, magazynów poza terenem strefy i przekazanie tam do składowania (przechowywania) części wyrobów wyprodukowanych na terenie strefy nie spowoduje utraty przez wspólników tej Spółki zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również wynajem ww. magazynów może stanowić koszt wpływający na ustalenie przez podatnika dochodu z działalności gospodarczej, zwolnionego na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,?
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 grudnia 2008r., sygn. ITPB3/423-570/08/DK: ?W przypadku kosztów związanych z najmem magazynów w celu składowania wyrobów wyprodukowanych na terenie strefy, należy uznać, że dotyczą one przychodów osiąganych z działalności prowadzonej na terenie strefy, tym samym są kosztem uzyskania przychodów z działalności ?strefowej?, z której dochody są wolne od podatku dochodowego (..)
  • ?interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 października 2010r., sygn. ILPB3/423-617/10-3/MM: ?Reasumując powyższe, koszt wynajęcia magazynu wraz z usługą magazynowania wyłącznie na potrzeby magazynowania surowców do produkcji objętej zezwoleniem strefowym jest działalnością strefową I stanowi koszt działalności strefowej.?


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika