Czy koszty (opłaty) za wykonanie do granicy działki przyłączy: energetycznych, wodno-ściekowych (...)

Czy koszty (opłaty) za wykonanie do granicy działki przyłączy: energetycznych, wodno-ściekowych itp. stanowią koszty uzyskania przychodu w dacie poniesienia?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12.04.2012r. (data wpływu 13.04.2012r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za wykonanie przyłączy energetycznych i wodościekowych - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za wykonanie przyłączy energetycznych i wodościekowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka jest właścicielem niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Działka gruntu jest nieuzbrojona, tzn. nie posiada przyłączy: elektrycznego, gazowego, wodociągowego. Spółka zamierza podpisać stosowne umowy z dostawcami mediów, w celu wykonania odpowiednich przyłączy do granicy działki. Za wykonanie przyłączeń do sieci Spółka będzie obciążona opłatą za przyłączenie. Na działce tej Spółka zamierza rozpocząć budowę hali produkcyjnej, wykorzystywanej następnie w działalności gospodarczej.


W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:


Czy koszty (opłaty) za wykonanie do granicy działki przyłączy: energetycznych, wodno-ściekowych itp. stanowią koszty uzyskania przychodu w dacie poniesienia?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Ponoszone przez Spółkę opłaty za przyłączenie do sieci mogą zostać zaliczone w pełnej wysokości, w dacie ich poniesienia w poczet kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy pdop. Zapewnienie dostaw mediów w istniejących okolicznościach gospodarczych jest niezbędnym warunkiem umożliwiającym funkcjonowanie firmy. Nie ulega wątpliwości, iż między przychodami Spółki a wydatkami poniesionymi na przyłączenie mediów istnieje związek przyczynowo-skutkowy. Opłaty za przyłączenie do sieci energetycznej lub gazowej są kosztami zawarcia umów z dostawcami tych mediów o świadczenie usług dystrybucji, albowiem uiszczenie tych opłat warunkuje podpisanie umowy przez dostawcę mediów. Za taką kwalifikacją przemawia też sposób ustalania wysokości tych opłat, który określa art. 7 ustawy z dn. 10.04.1 997r. Prawo energetyczne (Dz.U, z 2006r., nr 89, poz. 625 ze zm). Opłata za przyłączenie do sieci energetycznej uzależniona jest od mocy przyłączeniowej określonej w umowie przyłączeniowej, przyznanej na podstawie złożonego przez przyszłego odbiorcę wniosku, a także długość przyłącza (należącego do dystrybutora energii) i jego rodzaju. W podobny sposób kalkulowana jest wysokość opłaty za przyłączenie do sieci gazowej. Oznacza to, że opłaty te uzależnione są od rzeczywistych kosztów ponoszonych przez zakłady energetyczne, gazowe na ich infrastrukturę techniczną i gotowość dostarczania określonej ilości energii lub gazu.

Natomiast kwestię zaopatrzenia w wodę reguluje przepis art. 3 ust. 1 ustawy z dn. 07.06.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, który stanowi, iż zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy, przedsiębiorstwo wodociągowo - kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych. Natomiast osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci zapewnia, zgodnie z przepisem art. 15 ust. 2 ww. ustawy, na własny koszt realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego. Zatem, z powołanych wyżej przepisów wynika, iż opłata dokonana przez Spółkę stanowi zapłatę za budowę przyłącza do sieci kanalizacyjnej, których koszt zobowiązania jest ponieść Spółka jako podmiot ubiegający się o przyłączenie nieruchomości do sieci zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków.

Zatem opłaty ponoszone a przełączenie do sieci energetycznej, gazowej, wodnej mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, jako koszty pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika