Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku (...)

Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości przekazanego Bankowi majątku likwidacyjnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2012 r. (data wpływu 02 maja 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia obowiązków Spółki jako płatnika podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji przekazania majątku nieupłynnionego w wyniku likwidacji Spółki na rzecz jedynego udziałowca ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 2 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia obowiązków Spółki jako płatnika podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji przekazania majątku nieupłynnionego w wyniku likwidacji Spółki na rzecz jedynego udziałowca.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. z siedzibą w W (dalej: ?Spółka Zależna?/ ?Wnioskodawca?) jest spółką posiadającą siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (podlega w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu n miejsce ich osiągania). Tytuł własności do 100% udziałów Spółki Zależnej znajduje się w posiadaniu Banku S.A. z siedzibą w K (dalej. ?Bank?) nieprzerwanie przez okres ponad dwóch lat. Bank jest spółką akcyjną również podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu Polsce. Bank nie korzysta ze zwolnień podmiotowych w podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z docelowym upraszczaniem struktury grupy kapitałowej, do której należy Bank, rozważana jest likwidacja Wnioskodawcy. Do momentu zakończenia likwidacji Bank nie będzie. dokonywał zbycia udziałów w Spółce Zależnej. Obecnie w aktywach Wnioskodawcy znajdują się głównie akcje polskiej spółki akcyjnej posiadającej siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz gotówka zgromadzona na rachunkach bankowych. Spółka Zależna nie posiada innych istotnych aktywów i nie prowadzi w znaczącym stopniu innej działalności.

Postępowanie likwidacyjne Wnioskodawcy zostanie formalnie wszczęte na podstawie art. 270 następne Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: ?KSH?). W toku tego postępowania należne pieniężne zobowiązania Spółki Zależnej wobec jej wierzycieli zostaną uregulowane (zapłacone) albo zabezpieczone (a tym samym zostanie zrealizowany jeden z celów postępowania likwidacyjnego). Nie będzie więc konieczności zbywania majątku Wnioskodawcy podmiotom trzecim. konsekwencji, cały majątek Wnioskodawcy - pozostały po spłacie i zabezpieczeniu wierzycieli Wnioskodawcy, tj. środki pieniężne oraz akcje - zostanie przekazany Bankowi.

Zakłada się, że w wyniku podziału majątku likwidowanej Spółki Zależnej pozostałego po zaspokojeniu/zabezpieczeniu wierzycieli, akcje zostaną przekazane Bankowi w naturze.

Ponadto, na skutek likwidacji Wnioskodawcy, Bank przejmie zgromadzone na rachunkach bankowych Wnioskodawcy środki pieniężne, które zostaną przelane na jego rachunek bankowy.

Nie jest planowane, aby likwidacja wiązała się z dystrybucją innych składników majątku.

Przed otrzymaniem przypadającego na Bank majątku likwidacyjnego, Bank dostarczy Wnioskodawcy pisemne oświadczenie, o którym mowa w art. 26 ust. 1f ustawy o PDOP.

Majątek (akcje, środki na rachunku bankowym), przekazywany przez Wnioskodawcę wskutek jego likwidacji, nie został uprzednio otrzymany w formie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości przekazanego Bankowi majątku likwidacyjnego?


Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie on zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku od wartości przekazanego Bankowi majątku likwidacyjnego, ze względu na obowiązek zastosowania zwolnienia dotyczącego przekazania tego majątku.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOP, przychodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość otrzymanego majątku w związku z likwidacją osoby prawnej.

Dodatkowo, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o PDOP, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

W związku z powyższym, dochodem (przychodem) udziałowca jest jedynie nadwyżka wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją ponad koszty nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w likwidowanej osobie prawnej.

Jednocześnie, zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o PDOP, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2 (tj. spółka uzyskująca dochody (przychody), posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1 (tj. spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody);
  4. spółka, o której mowa w pkt 2 (tj. spółka uzyskująca dochody (przychody), nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Ponadto, w myśl art. 22 ust. 4a ustawy o PDOP, omawiane zwolnienie podatkowe ma zastosowanie, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidendy oraz inne przychody z tytułu udziału w zysku osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Dodatkowo, powyższe zwolnienie przysługuje w odniesieniu do udziałów (akcji) posiadanych - przez spółkę otrzymującą przychody w zyskach osób prawnych - na podstawie tytułu własności (art. 22 ust. 4d ustawy o PDOP).

Zgodnie z art. 26 ust. 1f ustawy o PDOP, dla zastosowania przez płatnika zwolnienia niezbędne jest ponadto uzyskanie pisemnego oświadczenia w zakresie spełnienia przez spółkę otrzymującą dochód (przychód) warunku, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o PDOP, warunku niekorzystania przez nią ze zwolnienia od opodatkowania. Oświadczenie powinno zostać dostarczone spółce wypłacającej dochód (przychód) przez spółkę otrzymującą przedmiotowe przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Analiza przesłanek przewidzianych w art. 22 ust. 4 i 4a ww. ustawy, na gruncie niniejszej sprawy prowadzi do wniosku, iż spełnione będą warunki zastosowania przez Wnioskodawcę omawianego zwolnienia, czyli:

  1. zarówno Wnioskodawca, jak również Bank będą posiadały siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. zarówno Wnioskodawca, jak również Bank będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich dochodów;
  3. w momencie likwidacji, Bank będzie jedynym udziałowcem Wnioskodawcy, posiadającym, nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat, tytuł własności do 100% jej udziałów;
  4. Bank (spółka uzyskująca dochody (przychody) nie będzie korzystał ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu m źródło ich osiągania, na moment otrzymania majątku likwidacyjnego od Spółki Zależnej. Spełnienie tego warunku przez Bank zostanie potwierdzone stosownym pisemnym oświadczeniem Banku przekazanym Wnioskodawcy.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca będzie, na podstawie art. 26 ust. 1f w zw. z art. 22 ust. 4 ustawy o PDOP, uprawniony do zastosowania zwolnienia do wartości (z zastrzeżeniem art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy PDOP) majątku wydanego Bankowi w związku z likwidacją Wnioskodawcy ze względu na spełnienie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 4, 22 ust. 4a, 22 ust. 4d oraz 26 ust. 1f ustawy o PDOP.

Konsekwentnie, Wnioskodawca, w przypadku jego likwidacji, występując na podstawie art. 26 ustawy o PDOP w charakterze płatnika nie będzie miał obowiązku obliczenia, pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości wydanego Bankowi majątku likwidacyjnego.

Stanowisko potwierdzające możliwość zastosowania zwolnienia podatkowego z art. 22 ust. 4 ustaw PDOP w analogicznych sytuacjach zostało wyrażone m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych:

  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 czerwca 2010 roku (sygn. IPPB3/423-229/10-4/JB),
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 grudnia 2010 roku (sygn. ILPB4/423-212/10-2/ŁM),
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2009 roku (sygn. IPPB3/423..285/09-3/JG).


We wskazanych wyżej interpretacjach organ podatkowy stwierdził, że przypadku, gdy spełnione warunki przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy o PDOP oraz spółka uzyskująca przychód posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności nieprzerwanie przez okres 2 lat, możliwe jest skorzystanie z omawianego zwolnienia podatkowego w stosunku do przychodów uzyskiwanych z tytułu majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jako płatnik podatku od przychodu związanego z przekazywanym majątkiem w drodze likwidacji spółki, nie będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości wydanego Bankowi majątku likwidacyjnego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika