Za jaki okres Spółka powinna skorygować przychod podatkowy wynikający z faktury sprzedaży wystawionej (...)

Za jaki okres Spółka powinna skorygować przychod podatkowy wynikający z faktury sprzedaży wystawionej w listopadzie 2013 roku - czy należy skorygować przychód 2013 roku (czyli odnieść fakturę korygującą do okresu, w którym pierwotnie osiągnięto i wykazano przedmiotowy przychód) czy na bieżąco, tj. w marcu 2014 roku (czyli już z chwilą rozwiązania jednej z umów udokumentowanej wystawieniem faktury korygującej)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2014 r. (data wpływu 17 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie korekty przychodu w związku z wystawioną fakturą ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 17 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie korekty przychodu w związku z wystawioną fakturą.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka z o.o. (zwana dalej ?Spółką?) w sierpniu 2013 roku zawarła z tym samym Zleceniodawcą dwie umowy na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej w ramach zadania inwestycyjnego ?Budowa zintegrowanego centrum komunikacyjnego?. Ponieważ w praktyce, w trakcie opracowywania dokumentacji okazało się, iż precyzyjne wyodrębnienie poszczególnych opracowań projektowych w ramach tych dwóch oddzielnych umów stwarza liczne wątpliwości i spory pomiędzy Spółką a Zleceniodawcą, strony postanowiły rozwiązać jedną z tych umów (porozumienie w tej sprawie zostało zawarte w marcu 2014 roku), natomiast w drugiej z umów na mocy stosownego aneksu został szczegółowo doprecyzowany zakres dokumentacji i jednocześnie zwiększono wynagrodzenie Spółki. Skutkiem tego, w marcu 2014 roku, Spółka wystawiła fakturę korygującą do faktury, dokumentującej sprzedaż projektów budowlanych z listopada 2013 roku.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Za jaki okres Spółka powinna skorygować przychod podatkowy wynikający z faktury sprzedaży wystawionej w listopadzie 2013 roku - czy należy skorygować przychód 2013 roku (czyli odnieść fakturę korygującą do okresu, w którym pierwotnie osiągnięto i wykazano przedmiotowy przychód) czy na bieżąco, tj. w marcu 2014 roku (czyli już z chwilą rozwiązania jednej z umów udokumentowanej wystawieniem faktury korygującej)?


Zdaniem Wnioskodawcy, wystawiona w marcu 2014 roku faktura korygująca, dotycząca przychodu, osiągniętego przez Spółkę w listopadzie 2013 roku, powinna korygować przychód w tym okresie rozliczeniowym, w którym wykazano przychód na podstawie faktury pierwotnej, tj. w listopadzie 2013 roku. Wprawdzie ustawodawca w treści art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje, w którym konkretnie momencie należy skorygować przychód ze sprzedaży, jednak punktem odniesienia dla faktury korygującej jest faktura pierwotna, zaś faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Nie generuje ona bowiem nowego (innego) momentu powstania przychodu, lecz tylko modyfikuje jego ?pierwotną? wysokość. Celem wystawienia faktury korygującej jest zatem wykazanie prawidłowej wysokości już osiągniętego przychodu, należnego za dany okres rozliczeniowy, w tym wypadku listopad 2013 roku.


Wprawdzie interpretacje indywidualne wydawane są w konkretnych sprawach podatników i jako takie nie stanowią materialnego prawa podatkowego, jednakże warto nadmienić, iż analogiczny tok rozumowania w podobnej sprawie został zaprezentowany w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2012 r. (sygn. akt IPPB5/423-29/12-4/RS), której fragment przytaczamy poniżej:


?(...) faktury korygujące przychód Wnioskodawca powinien w każdym przypadku odnosić do faktur pierwotnych dokumentujących dokonaną sprzedaż niezależnie od tego, czy faktura korygująca została wystawiona w tym samym roku co faktura sprzedaży, czy też w roku po nim następującym oraz niezależnie od podstawy będącej przyczyną wystawienia ww. korekty. (...)? Podobnie orzekł także Naczelny Sąd Administracyjny, który w orzeczeniu z dnia 16 maja 2012 r. (sygn. akt II FSK 2005/10), stwierdził, iż ?(?) Rację ma zatem autor skargi kasacyjnej, gdy twierdzi, że zarówno wykładnia językowa art. 12 ust. 3 i 3a u.p.d.o.p., jak i ich wykładnia systemowa oraz funkcjonalna, wskazują na to, że wystawienie faktury korygującej w związku z obniżeniem ceny w żaden sposób nie wpływa na datę powstania przychodu, wywiera natomiast wpływ na przychody należne, określone w pierwotnej fakturze, ponieważ do nich się odnosi. Wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty powstania przychodu, a koryguje jedynie wysokość przychodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika