1. Czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. poprzez podwyższenie wartości nominalnej (...)

1. Czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. poprzez podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów o równej wartości nominalnej i pokrycie tak podwyższonego kapitału aportem, skutkuje powstaniem po stronie wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2010 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 31 marca 2010 r. (data wpływu 1 kwietnia 2010 r.) na wezwanie tutejszego Organu z dnia 22 marca 2010 r. Nr IPPB3/423-36/10-3/JG, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu podwyższenia wartości nominalnej istniejących udziałów o równej wartości nominalnej ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu podwyższenia wartości nominalnej istniejących udziałów o równej wartości nominalnej. Wniosek został uzupełniony w dniu 31 marca 2010 r. (data wpływu 1 kwietnia 2010 r.) na wezwanie tutejszego Organu z dnia 22 marca 2010 r., nr IPPB3/423-36/10-3/JG o dokumenty z których wynika sposób reprezentacji Fundacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

I. Stan faktyczny

W Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest dwóch wspólników: osoba fizyczna oraz osoba prawna- Fundacja. Kapitał zakładowy Spółki z o.o. dzieli się na udziały o równej wartości nominalnej, każdy ze wspólników posiada więcej niż jeden udział. Wspólnicy podejmują uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki poprzez zwiększenie wartości nominalnej już istniejących udziałów. Wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostaną wniesione przez wspólników w postaci aportu.

II. Stan faktyczny

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest dwóch wspólników: osoba fizyczna oraz osoba prawna (fundacja). Kapitał zakładowy spółki z o.o. dzieli się na udziały o nierównej wartości nominalnej, każdy ze wspólników posiada jeden udział. Wspólnicy podejmują uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki poprzez zwiększenie wartości nominalnej udziałów. Wkład na podwyższony kapitał zakładowy zostałby wniesiony przez wspólnika-osobę fizyczną w postaci aportu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. poprzez podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów o równej wartości nominalnej i pokrycie tak podwyższonego kapitału aportem, skutkuje powstaniem po stronie wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych...
  2. Czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. poprzez podwyższenie wartości nominalnej istniejącego udziału o nierównej wartości nominalnej i pokrycie tak podwyższonego kapitału aportem, skutkuje powstaniem po stronie wspólnika przychodu podlegającego opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Zagadnienie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych będzie przedmiotem odrębnej interpretacji indywidualnej.

Stanowisko Spółki.

W ocenie Wnioskodawcy, w obu stanach faktycznych przedstawionych powyżej, nie znajdą zastosowania art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (w odniesieniu do wspólnika będącego osobą prawną). W powyższych stanach faktycznych mamy bowiem do czynienia nie ze zmianą ilości udziałów poszczególnych wspólników, lecz z podniesieniem wartości udziałów juz istniejących i znajdujących się w ich posiadaniu. W obu przypadkach nie występuje więc objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki.

W związku z powyższym, podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o. o. przez wspólników w drodze wniesienia dodatkowych wkładów pieniężnych i niepieniężnych nie jest przychodem zarówno dla wspólnika?osoby fizycznej, jak i dla wspólnika?osoby prawnej.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołała: pismo Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu z dnia 18 stycznia 2007 r., sprawa nr PD-1/415-52/06; pismo Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 26 listopada 2004 r., sprawa nr PD-1/005/2-410/04/WK, gdzie wyrażono pogląd, iż podwyższenie wartości posiadanego udziału nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniem podatkiem dochodowym, a także pismo Urzędu Skarbowego w Pruszkowie z dnia 29 stycznia 2007 r., w sprawie nr 1421/BF/415-90/GJ/06.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm. określanej w dalszej części skrótem ?ustawa o pdop?) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1b pkt 2 ww. ustawy przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Z ww.

przepisów wynika zatem, że w myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, chyba że zachodzą przesłanki do przyjęcia innej wartości udziałów (akcji) poprzez odpowiednie zastosowanie art. 14 ust. 1-3 ustawy.

Z treści art. 12 ust. 1b pkt 2 ustawy o pdop wynika natomiast, iż przychód określony w ust. 1 pkt 7 ww. artykułu powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Zgodnie z art. 257 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje nie na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego podwyższenie kapitału zakładowego i termin podwyższenia, może ono nastąpić jedynie przez zmianę umowy spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych (art. 257 § 2).

W przypadku zmiany umowy spółki (co reguluje art. 257 § 1 K.s.h.) w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego skuteczne objęcie udziałów przez wspólników następuje w momencie zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego. Zgodnie bowiem z art. 262 § 4 Kodeksu spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, następuje z chwilą wpisania do rejestru.

Z art. 258 § 2 Kodeksu spółek handlowych wynika natomiast, że zachodzi konieczność objęcia nie tylko całej wartości nowoutworzonego udziału, ale także objęcie udziału już istniejącego, w części dotyczącej jego podwyższonej wartości.

W świetle ww. przepisów przychód powstaje w dniu wpisu do rejestru sądowego podwyższenia kapitału zakładowego. Nie ma natomiast znaczenia, czy podwyższenie kapitału następuje w drodze utworzenia nowych udziałów, czy też podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych udziałów. Przychodem jest bowiem, z zastrzeżeniem m. in. art. 14 ust. 1-3, nominalna wartość udziałów.

Ustawodawca za przychody uważa nominalną wartość udziałów, co wynika wprost z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdop. Nie ulega wątpliwości, że w przedmiotowej sprawie wartość nominalna udziałów ulega zmianie i w tym przypadku przychodem jest kwota odpowiadająca zwiększeniu wartości nominalnej dotychczasowych udziałów.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że przychód związany z objęciem podwyższonej wartości udziałów w zamian za wkład niepieniężny podlega opodatkowaniu zarówno w przypadku objęcia nowych udziałów jak i podwyższenia wartości istniejących udziałów. Występuje tu bowiem ten sam skutek: kapitał zakładowy zostaje podwyższony, a podatnik posiada udziały o wyższej wartości nominalnej.

Z wyżej powołanych przepisów ustawy o pdop nie wynika, że przychód powstaje jedynie wtedy gdy następuje obejmowanie tylko nowoutworzonych udziałów. Nie ma więc podstawy do przyjęcia zawężającej i rozbieżnej z językową wykładni art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, iż w przypadku objęcia udziałów w zamian za określony wkład niepieniężny przychodem jest wartość nominalna udziału, a nie wartość nominalna pierwotna, tj. wartość nominalna udziału z chwili jego utworzenia. Reasumując należy stwierdzić, że jeżeli w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego wartość nominalna udziałów ulega podwyższeniu, przychodem jest kwota odpowiadająca zwiększeniu wartości dotychczasowych udziałów.

Odnosząc się do powoływanych przez Spółkę we wniosku interpretacji organów podatkowych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i co do zasady wiążą strony postępowania w konkretnej sprawie oraz nie stanowią źródła prawa i nie posiadają mocy formalnie wiążącej tak do podatników, jak i również w stosunku do organów podatkowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika