Czy SKA utraciła status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych od momentu wpisu przekształcenia (...)

Czy SKA utraciła status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych od momentu wpisu przekształcenia do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2011 r. (data wpływu 8 kwietnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę osobową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę osobową.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wchodzi w skład Grupy Kapitałowej V., zajmującej się udostępnianiem abonentom usług bazujących na technologiach multimedialnych. Wnioskodawca jest komplementariuszem spółki komandytowo ? akcyjnej (dalej: ?SKA?) powstałej z przekształcenia V.S A (dalej ?SA?).

Od dnia wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: ?KRS?), SKA przysługują wszystkie prawa i obowiązki przekształcanej SA. SKA stała się zatem podmiotem wszystkich praw i obowiązków przysługujących SA w dacie wpisu przekształcenia do KRS (w tym wszelkich zezwoleń, koncesji, decyzji, własności ruchomości i praw majątkowych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy SKA utraciła status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych od momentu wpisu przekształcenia do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego...

Stanowisko Wnioskodawcy

W ocenie Wnioskodawcy, od momentu wpisu do KRS przekształcenia SA w SKA podatnikiem z tytułu przychodów (dochodów) uzyskiwanych przez SKA jest nie ta spółka, lecz każdy z jej wspólników (w tym Wnioskodawca jako komplementariusz oraz akcjonariusze).

Uzasadnienie stanowiska Spółki

Jak stanowi art. 1 Ustawy PIT, ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

Z kolei Ustawa CIT reguluje w myśl jej art. 1 opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, a także jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (chyba, że są to spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania).

Jak wynika z powyższego, podatnikami podatku dochodowego mogą być:

  • osoby fizyczne,
  • osoby prawne,
  • spółki kapitałowe w organizacji,
  • jednostki niemające osobowości prawnej z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej,li>zagraniczne spółki osobowe traktowane w państwie siedziby jako osoby prawne, podlegające w tym państwie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Osobami prawnymi są zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93) Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną.

Przykładem takiego szczególnego uregulowania jest art. 12 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 ze zm.; dalej: :KSH?), zgodnie z którym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji albo spółka akcyjna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną i uzyskuje osobowość prawną.

W przeciwieństwie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej zaliczających się do osób prawnych, pozostałe spółki prawa handlowego pozbawione są osobowości prawnej. Jak stanowi art. 8 § 1 KSH, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Przepis ten ustanawia podmiotowość osobowych spółek handlowych, nie przyznaje im jednak osobowości prawnej. Do spółek osobowych zaliczają się spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna (art. 4 § 1 pkt 1 KSH).

W świetle powyższych uregulowań, dochody spółek komandytowo-akcyjnych z siedzibą w Polsce nie są objęte zakresem uregulowania Ustawy PIT ani Ustawy CIT w sposób bezpośredni. zarówno jednak Ustawa PIT, jak i Ustawa CIT zawierają uregulowania odnoszące się do dochodów tego rodzaju podmiotów.

W myśl art. 8 ust. 1 i ust. 2 Ustawy PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (a więc m.in. w spółce komandytowo-akcyjnej) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz łączy się z pozostałymi przychodami. Powyższą zasadę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, a także ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Podobnie, w myśl art. 5 ust.

1 i 2 Ustawy CIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (w tym zatem w spółce komandytowo-akcyjnej) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących koszów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Uregulowania art. 5 ust. 1 Ustawy CIT i art. 8 ust. 1 Ustawy PIT są konsekwencją braku podmiotowości podatkowo-prawnej (tzw. ?transparentności? podatkowej) spółek osobowych. Przesądzają one, że dochody generowane przez tego rodzaju spółki podlegają opodatkowaniu u każdego wspólnika proporcjonalnie do jego udziału w zysku, na zasadach właściwych dla danego wspólnika.

Odnosząc powyższe uwagi do stanu faktycznego będącego przedmiotem wniosku należy stwierdzić, że SKA nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Obowiązek podatkowy w podatku dochodowym ciąży na wspólnikach SKA (w oparciu o obowiązujące przepisy tych wspólników przepisy), w tym na Wnioskodawcy jako komplementariuszu SKA.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że bez wpływu na opisany sposób opodatkowania pozostaje fakt, że SKA powstała w wyniku przekształcenia SA (spółki kapitałowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych).

Zgodnie z art. 551 § 1 KSH, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 KSH).

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, pozostaje ona podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 1 i § 2 KSH). Uregulowani KSH nie przewidują jednak, by w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, spółka przekształcana nabywała osobowość prawną.

Również uregulowania Ordynacji podatkowej nie dają podstaw do uznania, że w wyniku zmiany formy prawnej, przekształcona spółka osobowa uzyskuje podmiotowość prawnopodatkową. Jak stanowi art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej lub przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego obowiązki osoby lub spółki. Zgodnie z art. 93 § 2 pkt 1 lit b Ordynacji podatkowej, powyższa zasada stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej. W ocenie Wnioskodawcy ?odpowiednie? stosowanie, o którym mowa w przytoczonym przepisie oznacza, że sukcesja praw i obowiązków podatkowych w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową następuje z uwzględnieniem utraty w wyniku przekształcenia statusu podatnika. Pogląd Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie także w literaturze.

Podnosi się, że przy przekształceniu spółki kapitałowej w spółkę niemającą osobowości prawnej (?) powstają problemy związane z podmiotowością podatkową w podatkach dochodowych. Spółka przekształcana (kapitałowa) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast spółka osobowa osób prawnych i fizycznych nie ma podmiotowości prawnej, a podatnikami są wspólnicy. Zatem wejście spółki niemającej osobowości prawnej w prawa i obowiązki spółki kapitałowej ? na gruncie podatków dochodowych ? może dotyczyć tylko skutków podatkowych zdarzeń zaistniałych w spółce przekształcanej i ujętych w prowadzonych przez nią ewidencjach dla celów podatkowych, które wystąpiłyby w tej spółce, gdyby przekształcenie nie miało miejsca (C. Kosikowski w: Ordynacja podatkowa. Komentarz. Wydanie 2, Wyd. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. 2007r., s. 422).

Reasumując, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że od momentu rejestracji przekształcenia Spółki SA w SKA w rejestrze przedsiębiorców KRS SKA utraciła status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnikami z tytułu dochodów uzyskiwanych przez SKA po dniu rejestracji przekształcenia są wspólnicy SKA, w tym Wnioskodawca będący komplementariuszem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika