CIT - w zakresie obowiązywania przepisów podatkowych przy przyjęciu przez podatnika roku podatkowego (...)

CIT - w zakresie obowiązywania przepisów podatkowych przy przyjęciu przez podatnika roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy, a także w zakresie zasady określenia kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia przez Wnioskodawcę składników majątkowych, wniesionych do niej aportem w postaci przedsiębiorstwa, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych spółki wnoszącej aport

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 01 kwietnia 2011 r. (data wpływu 06 kwietnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie obowiązywania przepisów podatkowych przy przyjęciu przez podatnika roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy, a także w zakresie zasady określenia kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia przez Wnioskodawcę składników majątkowych, wniesionych do niej aportem w postaci przedsiębiorstwa, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych spółki wnoszącej aport ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązywania przepisów podatkowych przy przyjęciu przez podatnika roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy, a także w zakresie zasady określenia kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia przez Wnioskodawcę składników majątkowych, wniesionych do niej aportem w postaci przedsiębiorstwa, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych spółki wnoszącej aport

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: ?Spółka? lub Wnioskodawca?) należy do grupy A (dalej: ?Grupa?), działającej w branży deweloperskiej. Spółka ma się docelowo zajmować działaniami związanymi z realizacją zadań w zakresie nieruchomości mieszkaniowych. Spółka została założona i rozpoczęła działalność w drugiej połowie 2010 r. Jej pierwszy rok podatkowy i obrotowy rozpoczął się w 2010 r. i kończy się 30 września 2011 r.

Z uwagi na powyższe, na podstawie art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 30 listopada 2010 r., nr 226, poz. 1478), Spółka stosuje do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego co do zasady przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Sp. z o.o. (dalej. ?D i O?) należy również do Grupy kapitałowej A. Zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym, przedmiotem działalności Spółki jest w szczególności zagospodarowanie, kupno i sprzedaż, oraz wynajem nieruchomości na własny rachunek, jak również zarządzanie nieruchomościami.

Aktualnie podstawową działalnością spółki D i O jest zagospodarowanie posiadanych gruntów, w pobliżu Lasów. Na części z posiadanych gruntów D i O realizuje budowę osiedla mieszkaniowego, wraz z towarzyszącą infrastrukturą (dalej: ?Osiedle?). Planowane jest, iż pierwsza faza osiedla składać się będzie z 62 domów przeznaczonych na sprzedaż, z czego 20 domów zostało już ukończonych, a 10 domów zostało sprzedanych. Pierwsze umowy przedwstępne na sprzedaż domów zostały zawarte w 2008 r. Sprzedaż tych domów zrealizowano w 2009 i 2010 r.

W związku z reorganizacją, D i O planuje wnieść do Spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci przedsiębiorstwa. D i O zamierza przenieść w ramach aportu składniki materialne i niematerialne (w tym zobowiązania), które do tej pory wykorzystywane były przez D i O w prowadzonej działalności. W szczególności, przedmiotem aportu objęte zatem zostaną m.in.:

  • rzeczowe aktywa trwałe D i O, tj. głównie D pokazowy i biuro sprzedaży,
  • posiadane przez Spółkę grunty, które są zakwalifikowane przez Spółkę jako zapasy,
  • nakłady poniesione na budowę Osiedla Mieszkaniowego,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów cywilnoprawnych dotyczących prowadzonej inwestycji Osiedla Mieszkaniowego, w tym m.in. umowy o roboty budowlane, umowy z głównym wykonawcą inwestycji Osiedla Mieszkaniowego, porozumienia z podwykonawcami zakontraktowanymi przez głównego wykonawcę,
  • prawa wynikające z poręczeń i gwarancji udzielonych przez wykonawców,
  • autorskie prawa majątkowe, a także własność projektów, wykonanych przez pracownię projektową,
  • prawa z umów przedwstępnych na nabycie prawa własności do domów znajdujących się na terenie Osiedla Mieszkaniowego, które zostaną zawarte przez Spółkę do czasu wniesienia aportu,
  • środki pieniężne,
  • dokumentacja techniczno-projektowa,
  • kopie ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • zobowiązania (w tym zobowiązania z tytułu pożyczek udzielonych przez podmioty z Grupy i kredytów bankowych) związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Na Spółkę zostaną w związku z aportem przeniesione decyzje administracyjne związane z działalnością realizowaną w ramach projektu deweloperskiego Osiedle Mieszkaniowe. Wniesienie aportu planowane jest przed 30 września 2011 r. Aport zostanie w całości przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego.

Ze względu na specyfikę działalności deweloperskiej, grunty, od momentu ich nabycia, oraz nakłady inwestycyjne związane z projektem deweloperskim Osiedle Mieszkaniowe były wykazywane w D i O jako zapasy i będą tak również ujmowane w księgach Spółki. Jedynie Dy pokazowe i grunty, na których się one znajdują stanowiły środki trwałe D i O.

Przedsiębiorstwo wniesione do Spółki przez D i O w zamian za obejmowane udziały w kapitale zakładowym Spółki będzie służyło Spółce do kontynuacji projektu Osiedle Mieszkaniowe. Po zakończeniu i w trakcie procesu budowlanego Spółka zamierza sprzedawać Dy wybudowane w ramach Osiedla Mieszkaniowego. Spółka nie wyklucza również sprzedaży gruntów niezabudowanych. W wyniku aportu przedsiębiorstwa do Spółki dojdzie do wykreowania dodatniej wartości firmy w rozumieniu ustawy o PDOP.

Z chwilą wniesienia przedsiębiorstwa D i O do Spółki na podstawie art. 231 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. 1998 Nr 21, poz. 94 ze zm., dalej: ?kodeks pracy?), nastąpi przeniesienie do Spółki umów o pracę osób zatrudnionych w D i O. Zostanie zatem zachowana ciągłość funkcji personelu.

Zarówno Spółka, jak i D i O są podmiotami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

  1. Wnioskodawca prosi o potwierdzenie, iż ze względu na fakt, że Spółka została założona i rozpoczęła działalność w drugiej połowie 2010 r., a jej pierwszy rok podatkowy i obrotowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się w 2010 r. oraz kończy się 30 września 2011 r., na podstawie art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Spółka powinna co do zasady stosować do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego (tj. 30 września 2011 r.) przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. ...
  2. Wnioskodawca prosi o potwierdzenie, że w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w związku z otrzymaniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, wartość dla celów podatkowych składników majątku, które nie zostały wykazane przez D i O (wnoszącego wkład niepieniężny) w rejestrze środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym w szczególności gruntów niezabudowanych oraz gruntów wraz z nakładami na toczący się na nich projekt budowlany (oraz ukończonych Dów przeznaczonych do sprzedaży), otrzymanych przez Spółkę w ramach aportu, powinna zostać ustalona w wartości rynkowej określonej na moment wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki ...
  3. Wnioskodawca prosi o potwierdzenie, iż w momencie sprzedaży przez Spółkę otrzymanych aportem aktywów, w szczególności niezabudowanych gruntów, Dów lub całego projektu mieszkaniowego (albo jego części), kosztem uzyskania przychodów Spółki będzie odpowiadająca wartość przyjęta dla celów podatkowych z dnia otrzymania aportu ustalona zgodnie ze stanowiskiem przestawionym do pytania nr 2 (tj. wartość rynkowa z dnia aportu otrzymanych gruntów wraz z nakładami poniesionymi na projekt deweloperski (oraz ukończonych Dów przeznaczonych do sprzedaży), powiększona o koszty dotyczące zbywanych składników poniesione przez Spółkę po dniu otrzymania aportu...

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 1

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż ze względu na fakt, iż Spółka została założona i rozpoczęła działalność w drugiej połowie 2010 r., a jej pierwszy rok podatkowy i obrotowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się w 2010 r. oraz kończy się 30 września 2011 r., na podstawie art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ?ustawa zmieniającą ustawę o PDOP?), Spółka powinna stosować do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego (tj. do 30 września 20111 r.) przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Wyjątki od powyższego dotyczą jedynie:

  • art. 19a ustawy o PDOP,
  • art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy o PDOP w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą ustawę o PDOP.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy zmieniającej ustawę o PDOP podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2 (czyli ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., z tym że:

  1. art. 19a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosuje się do tego dnia;
  2. art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.
  3. Przepisy art. 8-10 niniejszej ustawy stosuje się odpowiednio do: składników majątku wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez spółkę niebędącą osobą prawną, wkładu wniesionego do takiej spółki albo składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nabytego w drodze wkładu niepieniężnego - do ostatniego dnia roku podatkowego, o którym mowa w ust. 1.?

Spółka została założona i rozpoczęła działalność w drugiej połowie 2010 r. a jej pierwszy rok podatkowy i obrotowy rozpoczął się w drugiej połowie 2010 r. i kończy się 30 września 2011r. Z uwagi na powyższe, na podstawie art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Spółka musi stosować do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego (tj. do 30 września 2011 r.) ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Wyjątki od powyższego dotyczą jedynie:

  • art. 19a ustawy o PDOP,
  • art. 6 ust. 1 pkt 10ai 11a ustawy o PDOP w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą ustawę o PDOP.

Jednakże wyjątki te nie mają zastosowania do Spółki.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w związku z otrzymaniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, wartość dla celów podatkowych składników majątku, które nie zostały wykazane przez D i O (wnoszącego wkład) w rejestrze środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym w szczególności gruntów niezabudowanych oraz gruntów wraz z nakładami na toczący się na nich projekt budowlany (oraz ukończonych Dów przeznaczonych do sprzedaży), otrzymanych przez Spółkę w ramach aportu, powinna zostać ustalona w wartości rynkowej określonej na moment wniesienia wkładu do Spółki.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 2

W przedstawionym stanie faktycznym D i O wykazuje w ramach własnego majątku obrotowego grunty niezabudowane oraz grunty i nakłady na projekt budowlany (oraz ukończone domy przeznaczone do sprzedaży), które nie zostały przez ten podmiot wprowadzane do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Spółka po otrzymaniu aportu (z uwagi na kontynuowanie projektu deweloperskiego rozpoczętego przez D i O) również nie będzie wprowadzać tych składników do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ale będzie je ujmować w swoich księgach rachunkowych jako aktywa obrotowe. Innymi słowy, grunty niezabudowane oraz grunty i nakłady inwestycyjne (oraz ukończone Dy) są i będą do daty aportu traktowane przez D O, a po dacie aportu - przez Spółkę, jako aktywa niestanowiące środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ustawa o PDOP nie wskazuje wprost, jak Spółka powinna ustalić wartość dla celów podatkowych (koszt nabycia (cenę nabycia)) składników majątkowych nie stanowiących środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych w D i O, a także nie spełniających warunków uznania za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne po aporcie w Spółce. Przepisem, który zdaniem Wnioskodawcy powinien znaleźć pomocniczo zastosowanie jest w tym przypadku art. 16g ust. 10 ustawy o PDOP w związku z art. 16g ust. 10a tej ustawy, który dotyczy, co prawda, ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jednakże wobec braku innych specyficznych uregulowań, wskazany przepis, a ściślej wskazane w nim podejście, powinno znaleźć zastosowanie do ustalenia kosztu nabycia (ceny nabycia) tego rodzaju składników majątku. Takie podejście zapewnia zachowanie spójności logicznej i systemowej.

Co do zasady, na podstawie art. 16g ust. 10a ustawy o PDOP, w przypadku, gdy następuje nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny ustala się w oparciu o wartość określoną w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport.

Jednakże, przepis ten przewiduje wyjątek, który ma zastosowanie w sytuacji, gdy składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa będącego przedmiotem wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący ten wkład. W takim przypadku, w celu ustalenia wartości początkowej takich składników majątku, przepis ten nakazuje stosować odpowiednio art. 16g ust. 10 ustawy o PDOP.

Zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy o PDOP, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o PDOP.

Przy czym, zgodnie z powołanym art. 16g ust. 2 ustawy o PDOP, wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, z dnia wniesienia do spółki.

Powyższe oznacza, iż w przypadku, gdy składniki majątkowe przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącej przedmiotem wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, a po objęciu ich przez spółkę w wyniku aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa będą stanowić środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, to ich łączna wartość początkowa powinna być ustalona zgodnie z art. 16g ust 10a w powiązaniu z ust. 10 ustawy o PDOP, tj. jako suma ich wartości rynkowej, w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy.

Zdaniem Wnioskodawcy, wobec braku odrębnych przepisów, wartość składników majątkowych dla celów podatkowych (ich koszt nabycia! cenę nabycia) nie stanowiących środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych w D i O, a także nie spełniających warunków uznania za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne po aporcie w Spółce, należy ustalić w sposób analogiczny do wyceny wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych prawnych nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki wnoszącej aport, które będą stanowić środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne w spółce obejmującej aport (w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy).

W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, wartością dla celów podatkowych (kosztem nabycia (ceną nabycia)) w przypadku składników majątkowych nie stanowiących środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych Spółki, otrzymanych w ramach aportu, powinna być suma ich wartość rynkowej z dnia wniesienia aportu do Spółki.

Dodatkowo, zgodnie z art. 16g ust. 12 ustawy o PDOP, przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie m.in. z art. 16g ust. 10 stosuje się odpowiednio art. 14 tej ustawy. Ponieważ przepisy ustawy o PDOP nie zawierają odrębnych regulacji w tym zakresie w odniesieniu do składników majątku nie stanowiących środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, zdaniem Wnioskodawcy, ponownie należy odwołać się pomocniczo do analogicznych przepisów regulujących sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Biorąc zatem pod uwagę, że:

  • wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa wiązać się będzie z powstaniem dodatniej wartości firmy (oznacza to, iż wartość nominalna udziałów Spółki wydanych w zamian za wkład niepieniężny będzie wyższa aniżeli wartość rynkowa składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do Spółki przedsiębiorstwa),
  • w ramach aportu do Spółki zostaną wniesione składniki majątkowe, które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych D i O,
  • składniki te nie będą uznane za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne w Spółce,

w świetle powyższej argumentacji, zdaniem Wnioskodawcy, wartością dla celów podatkowych (kosztem nabycia (ceną nabycia)) poszczególnych składników majątkowych objętych w ramach aportu przedsiębiorstwa, które nie będą stanowiły środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych, powinna być wartość rynkowa ustalona odrębnie dla poszczególnych składników, z dnia wniesienia aportu.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach wydanych przez organy podatkowe.

Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w związku z otrzymaniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, wartość dla celów podatkowych składników majątku obrotowego, które nie zostały wykazane przez D i O (wnoszącego wkład) w rejestrze środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym w szczególności gruntów niezabudowanych oraz gruntów wraz z nakładami na toczący się na nich projekt budowlany (oraz ukończonych Dów przeznaczonych do sprzedaży), otrzymanych przez Spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa, powinna zostać ustalona w wartości rynkowej określonej na moment wniesienia wkładu do Spółki.

Spółka pragnie przy tym zauważyć, iż powyższe stanowisko ma zastosowanie przy założeniu, że wniesienie aportu nastąpi przed 30 września 2011 r., tj. przed końcem obecnego roku podatkowego Spółki, w którym to roku do rozliczeń Spółki, zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w pytaniu 1, mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 3

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w momencie sprzedaży przez Spółkę otrzymanych aportem aktywów, w szczególności niezabudowanych gruntów, Dów lub całego projektu mieszkaniowego (albo jego części), kosztem uzyskania przychodów Spółki będzie odpowiadająca wartość przyjęta dla celów podatkowych z dnia otrzymania aportu ustalona zgodnie ze stanowiskiem przestawionym do pytania nr 2 (tj. wartość rynkowa z dnia aportu otrzymanych gruntów niezabudowanych oraz gruntów wraz z nakładami poniesionymi na projekt deweloperski (oraz ukończonych domów przeznaczonych do sprzedaży)), powiększona o koszty dotyczące zbywanych składników poniesione przez Spółkę po dniu otrzymania aportu.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 3

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP za koszty uzyskania przychodu uważa się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP.

Jednakże ustawa o PDOP nie definiuje jak należy skalkulować koszty uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży innych niż środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne składników majątkowych otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z kolei zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy PDOP nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na:

  • nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  • nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione powyżej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,
  • ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych. stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych są jednak kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Ze względu na fakt, że od przedmiotowych składników majątkowych Spółka nie będzie dokonywała odpisów amortyzacyjnych, kierując się brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, zdaniem Wnioskodawcy, na moment sprzedaży przedmiotowych składników majątku otrzymanych w ramach wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, Spółka powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ich wartość przyjętą dla celów podatkowych, ustaloną zgodnie ze stanowiskiem w zakresie pytania nr 2 (tj. w wysokości ich wartości rynkowej z dnia aportu), oraz dodatkowe nakłady poniesione przez Spółkę na te składniki majątku po objęciu ich w ramach aportu.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika