Czy wniesienie przez Spółkę wkładów niepieniężnych w postaci Nieruchomości do osobowych spółek (...)

Czy wniesienie przez Spółkę wkładów niepieniężnych w postaci Nieruchomości do osobowych spółek prawa handlowego (spółek komandytowych) będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego dla któregokolwiek ze wspólników spółek komandytowych, będących wyłącznie osobami prawnymi, w tym dla Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki , przedstawione we wniosku z dnia 26.06. 2009 r. (data wpływu 01.07 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę do spółki komandytowej nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.07. 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej j podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę do spółki komandytowej nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

E. Sp. z o.o. (dalej również jako ?Spółka) jest właścicielem nieruchomości, obejmujących grunty zakupione w 2007 oraz wzniesionych na nich dwóch budynków i towarzyszących im budowli o podstawowym przeznaczeniu handlowym, znanych jako Centrum Handlowe K 1 i Centrum Handlowe K 2. Centrum Handlowe K 1 (obejmujące jeden budynek centrum handlowego, towarzyszące mu budowle i grunty, na których zostały wzniesione) i Centrum Handlowe K 2 (obejmujące drugi budynek Centrum handlowego, towarzyszące mu budowle i grunty, na których zostały wzniesione) stanowią dwie, prawnie wyodrębnione nieruchomości (dalej jako ?Nieruchomości?). Obecnie Spółka zamierza objąć udziały w dwóch spółkach osobowych prawa handlowego (spółkach komandytowych) w zamian za wkłady niepieniężne w postaci Nieruchomości. W wyniku planowanych transakcji aportu, każda ze spółek komandytowych stanie się właścicielem jednej z powyższych Nieruchomości.

Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wartość wkładów niepieniężnych zostanie określona w uchwałach o podwyższeniu wkładu i będzie równa wartości rynkowej przedmiotów aportu na dzień ich wniesienia. Zgodnie z art. 678 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), spółki komandytowe z mocy prawa wstąpią w stosunki najmu lokali lub powierzchni w budynkach Centrum Handlowego K 1 i Centrum Handlowego K 2 w miejsce E. Sp. z o.o., co będzie uwzględnione w wycenie wartości rynkowej przedmiotów aportu.

Wkład niepieniężny wniesiony do każdej ze spółek komandytowych będzie obejmował:

  • jedną z Nieruchomości (i) z uwzględnieniem wstąpienia w stosunki najmu, wraz z prawami z tytułu zabezpieczeń prawidłowego wykonania umów najmu, w tym w szczególności gwarancji bankowych (lub ubezpieczeniowych% poręczeń, depozytów (kaucji) oraz oświadczeń o poddaniu się egzekucji, (ii) wraz z prawami (roszczeniami) z tytułu gwarancji i rękojmi, wynikającymi z umów z wykonawcami budynk6w oraz inwestorem zastępczym (wraz z prawami z zabezpieczeń),
  • prawa autorskie majątkowe do projektów architektonicznych budynków handlowych,
  • własność ok. 30 środków trwałych bezpośrednio związanych z każdym budynkiem handlowym, w tym w szczególności: totemów reklamowych na fasadzie budynku, masztu flagowego, kasetonów do logotypów, zegara słonecznego, sztucznych drzew, centrali telefonicznej itp., których wartość zostanie uwzględniona w wycenie Nieruchomości.

Spółki osobowe, do których wniesione zostaną przedmiotowe Nieruchomości będą prowadzić wynajem lokali w budynkach handlowych, ale nie wykluczają - w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości - zbycia Nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie :

Czy wniesienie przez Spółkę wkładów niepieniężnych w postaci Nieruchomości do osobowych spółek prawa handlowego (spółek komandytowych) będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego dla któregokolwiek ze wspólników spółek komandytowych, będących wyłącznie osobami prawnymi, w tym dla Spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki objęcie udziałów w spółce komandytowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości pozostaje neutralne na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654, ze zm. dalej: ?updop?) z punktu widzenia wspólników, będących wyłącznie osobami prawnymi w tym Spółki, jak i samej spółki osobowej, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 updop przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych - w przypadku objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny - podlega wyłącznie objęcie udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych albo wkładów w spółdzielni i to pod warunkiem, że przedmiotem wkładu nie jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W ocenie Spółki, wniesienie przez nią aportu do spółki komandytowej nie spowoduje również uzyskania przychodu z tzw. odpłatnego zbycia, określonego w art. 14 updop. Istnieje bowiem szereg argumentów, które wykluczają zastosowanie przywołanego przepisu do wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek osobowych. Przede wszystkim, mimo że na gruncie prawa cywilnego w stosunku do aportów wnoszonych do spółek osobowych można potencjalnie mówić o zbyciu przedmiotu wkładu niepieniężnego, to jednak na gruncie prawa podatkowego czynność ta pozostaje neutralna.

Należy bowiem podkreślić, że prawo podatkowe nie uznaje spółek osobowych za odrębnych podatników podatku dochodowego, natomiast podatek opłacany jest przez ich wspólników (stosownie do ich udziału w dochodzie danej spółki). W rezultacie, w przypadku wniesienia aportu do spółki osobowej nie dochodzi do wywołującego skutki podatkowe zbycia składników majątku stanowiących przedmiot wkładu niepieniężnego. Wprost przeciwnie trzeba zauważyć, że podatnik, który wniósł tego rodzaju aport, będzie w dalszym ciągu bezpośrednio opłacał podatek dochodowy należny od zysków wypracowanych z działalności prowadzonej przy wykorzystaniu przedmiotu aportu przez spółkę osobową. W konsekwencji, należy uznać, że na gruncie prawa podatkowego wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie może zostać uznane za zbycie przedmiotu takiego wkładu.

W rezultacie należy uznać, że objęcie udziałów w osobowych spółkach prawa handlowego pozostaje neutralne na gruncie updop z punktu widzenia wspólników, będących wyłącznie osobami prawnymi, w tym Spółki, jak i samej spółki osobowej, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W rezultacie planowanej transakcji ani Spółka, ani inni wspólnicy będący osobami prawnymi, nie osiągną zatem jakiegokolwiek przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) w szczególności przychodu przewidzianego w art. 12 ust. 1 pkt 7 lub art. 14 updop.

Analogiczne stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 marca 2008 r. (sygn. IBPB3/423-8/08/SD/KAN-3279/12/07) oraz z dnia 26 marca 2008 r. (sygn. IBPB3/423-244/08/SD/KAN-3279/12/07), a także w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 marca 2008 r. (syqn. IP-PB3-423-16/08-2/MB).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IBPB3/423-244/08/SD, interpretacja indywidualna

IBPB3/423-8/08/SD, interpretacja indywidualna

IP-PB3-423-16/08-2/MB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika