Czy wniesienie do osobowej spółki handlowej (spółki jawnej spółki komandytowej, spółki komandytowo (...)

Czy wniesienie do osobowej spółki handlowej (spółki jawnej spółki komandytowej, spółki komandytowo akcyjnej) aportu w postaci nieruchomości gruntowych będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - dalej ustawa o PDOP?)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 23.07.2009 r. (data wpływu 27.07.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę do spółki osobowej aportu w postaci nieruchomości gruntowej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.07.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę do spółki osobowej aportu w postaci nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od sierpnia 2006 roku Wnioskodawca nabywa od syndyka masy upadłościowej Zakładów Przemysłu nieruchomości, w tym grunty pod zabudowę przemysłową (dalej: ?nieruchomości gruntowe?). Na gruntach tych znajdowały się nieużywane hale i fabryki, które nie przedstawiały istotnej wartości rynkowej. Wnioskodawca rozważa wykorzystanie części nieruchomości gruntowych w prowadzonej przez siebie działalności deweloperskiej (budowa i sprzedaż mieszkań, biur oraz powierzchni usługowej). Wnioskodawca zamierza wnieść posiadane nieruchomości do nowoutworzonych spółek, których zadaniem będzie realizacja konkretnych przedsięwzięć inwestycyjnych.

Nowe spółki zostaną utworzone w formie spółek jawnych, komandytowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. Wnioskodawca będzie wspólnikiem/komandytariuszem w spółkach jawnych/komandytowych i/lub akcjonariuszem w spółkach komandytowo ? akcyjnych. Zgodnie z poszczególnymi umowami spółek:

  • wszyscy wspólnicy spółek jawnych i/lub komandytowych zostaną zobowiązani do wniesienia wkładów do nowoutworzonych spółek,
  • wszyscy wspólnicy (komplementariusze i akcjonariusze) spółek komandytowo-akcyjnych zostaną zobowiązani do wniesienia wkładów do nowoutworzonych spółek.

Zarówno w przypadku przystąpienia Wnioskodawcy do spółki jawnej, komandytowej, jak i spółki komandytowo-akcyjnej, przedmiotem wkładu Wnioskodawcy będą posiadane przez niego nieruchomości, które nie będą stanowić przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu przepisów updop. W przypadku wniesienia wkładu do spółek jawnych lub komandytowych Wnioskodawca uzyska ogół praw i obowiązków wspólnika (komandytariusza) spółki jawnej/komandytowej, natomiast w przypadku wniesienia wkładu do spółek komandytowo-akcyjnych Wnioskodawca uzyska akcje o wartości nominalnej równej wartości rynkowej wniesionego wkładu (nieruchomości) z dnia wniesienia.

Wartość wkładu (nieruchomości) zostanie wyceniona przez wyspecjalizowany w dokonywaniu wycen podmiot, według cen rynkowych na chwilę wniesienia wkładu do spółek jawnych komandytowych i/lub komandytowo ? akcyjnych. Wspólnicy w spółce jawnej/komandytowej (w tym Wnioskodawca) będą uczestniczyli w zyskach i stratach spółki w proporcji do wartości wniesionych wkładów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wniesienie do osobowej spółki handlowej (spółki jawnej spółki komandytowej, spółki komandytowo akcyjnej) aportu w postaci nieruchomości gruntowych będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - dalej ustawa o PDOP?)...
  2. Czy jako wartość nieruchomości gruntowych wniesionych aportem do osobowej spółki handlowej (spółki jawnej spółki komandytowej lub spółki komandytowo-akcyjnej) po której nieruchomości zostaną wprowadzone do ksiąg dla celów podatkowych osobowej spółki handlowej, należy przyjąć wartość określoną przez Wnioskodawcę w akcie konstytuującym osobową spółkę handlową jednakże nie większą niż wartość rynkowa aportu na dzień wniesienia wkładu...
  3. Czy w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowych przez osobową spółkę handlową (spółkę jawną spółkę komandytową lub spółkę komandytowo-akcyjna) kosztem uzyskania przychodów dla wspólników (ustalonym proporcjonalnie do posiadanego przez nich udziału) będzie wartość wkładu niepieniężnego (aportu) określona w akcie konstytuującym osobową spółkę handlową pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane przez osobową spółkę handlową (w przypadku, w którym nieruchomości będą stanowić środki trwałe spółki osobowej podlegające amortyzacji)...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 1. W przedmiocie pytania nr 2 i 3 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy(ad. do pytania nr 1):

W wyniku wniesienia nieruchomości gruntowych tytułem wkładu do osobowych spółek handlowych (spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej), Wnioskodawca nie uzyska przychodu podatkowego na podstawie przepisów ustawy o PDOP. Zdaniem Wnioskodawcy aport nieruchomości gruntowych do osobowych spółek handlowych nie będzie powodował dla niego żadnych konsekwencji podatkowych w świetle przepisów tej ustawy.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - określanej w dalszej części skrótem ?ustawa o PDOP?), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału.

Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Z powyższego przepisu wynika, że osobowa spółka handlowa jest transparentna dla celów podatkowych. Tak więc skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki osobowej a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę o PDOP. Ponieważ Wnioskodawca będzie jednym ze wspólników osobowej spółki handlowej, przepisy mające zastosowanie do kwalifikacji prawnopodatkowej opisywanego stanu faktycznego zawarte są w ustawie o PDOP.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 powołanej ustawy, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 12 ust. 1b ustawy o PDOP, przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki kapitałowej albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm. - dalej: ?KSH?) w art. 4 § 1 pkt 2 definiuje spółkę kapitałową jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialną i spółkę akcyjną. Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 KSH, spółka jawna, spółka komandytowa oraz spółka komandytowo-akcyjna należą do spółek osobowych a zatem nie są spółkami kapitałowymi.

Z treści powołanego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP bezsprzecznie wynika, że dotyczy on jedynie określenia przychodu powstałego w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółek kapitałowych oraz spółdzielni. Przychodem w rozumieniu tego przepisu nie jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce jawnej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej objęta w zamian za wkład niepieniężny, ponieważ spółki te nie są spółkami kapitałowymi. Hipoteza powołanego przepisu w sposób jednoznaczny ogranicza się do wkładów niepieniężnych wnoszonych wyłącznie do spółek kapitałowych, a nie osobowych.

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia przez niego aportu do osobowej spółki handlowej bez znaczenia dla rozliczeń podatkowych Wnioskodawcy będzie różnica powstała między wartością księgową nieruchomości gruntowych a ich wartością rynkową (ustaloną przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego), po której nieruchomości te będą wnoszone do osobowej spółki handlowej. Wskazana różnica nie będzie stanowiła przychodu podatkowego Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP.

W świetle powyższych argumentów należy stwierdzić, że wniesienie przez Wnioskodawcę nieruchomości gruntowych do osobowych spółek handlowych tytułem wkładu niepieniężnego, nie będzie zdarzeniem powodującym powstanie przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy. W konsekwencji, aport nieruchomości gruntowych do osobowych spółek handlowych będzie zdarzeniem neutralnym dla Wnioskodawcy w świetle przepisów ustawy o PDOP.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach przepisów prawa podatkowego wydanych przez organy podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IBPBI/2/423-1638/09/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-275/10-2/PD, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-435/09-3/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-435/09-4/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-996/09-2/PD, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika