CIT - w zakresie zasady ustalania wartości początkowej nieruchomości gruntowej wniesionej aportem (...)

CIT - w zakresie zasady ustalania wartości początkowej nieruchomości gruntowej wniesionej aportem przez Wnioskodawcę do spółki osobowej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 23.07.2009 r. (data wpływu 27.07.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej nieruchomości gruntowej wniesionej aportem przez Wnioskodawcę do spółki osobowej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.07.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej nieruchomości gruntowej wniesionej aportem przez Wnioskodawcę do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od sierpnia 2006 roku Wnioskodawca nabywa od syndyka masy upadłościowej Zakładów Przemysłu nieruchomości, w tym grunty pod zabudowę przemysłową (dalej: ?nieruchomości gruntowe?). Na gruntach tych znajdowały się nieużywane hale i fabryki, które nie przedstawiały istotnej wartości rynkowej. Wnioskodawca rozważa wykorzystanie części nieruchomości gruntowych w prowadzonej przez siebie działalności deweloperskiej (budowa i sprzedaż mieszkań, biur oraz powierzchni usługowej). Wnioskodawca zamierza wnieść posiadane nieruchomości do nowoutworzonych spółek, których zadaniem będzie realizacja konkretnych przedsięwzięć inwestycyjnych.

Nowe spółki zostaną utworzone w formie spółek jawnych, komandytowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. Wnioskodawca będzie wspólnikiem/komandytariuszem w spółkach jawnych/komandytowych i/lub akcjonariuszem w spółkach komandytowo ? akcyjnych. Zgodnie z poszczególnymi umowami spółek:

  • wszyscy wspólnicy spółek jawnych i/lub komandytowych zostaną zobowiązani do wniesienia wkładów do nowoutworzonych spółek,
  • wszyscy wspólnicy (komplementariusze i akcjonariusze) spółek komandytowo-akcyjnych zostaną zobowiązani do wniesienia wkładów do nowoutworzonych spółek.

Zarówno w przypadku przystąpienia Wnioskodawcy do spółki jawnej, komandytowej, jak i spółki komandytowo-akcyjnej, przedmiotem wkładu Wnioskodawcy będą posiadane przez niego nieruchomości, które nie będą stanowić przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - dalej ustawa o PDOP?). W przypadku wniesienia wkładu do spółek jawnych lub komandytowych Wnioskodawca uzyska ogół praw i obowiązków wspólnika (komandytariusza) spółki jawnej/komandytowej, natomiast w przypadku wniesienia wkładu do spółek komandytowo-akcyjnych Wnioskodawca uzyska akcje o wartości nominalnej równej wartości rynkowej wniesionego wkładu (nieruchomości) z dnia wniesienia.

Wartość wkładu (nieruchomości) zostanie wyceniona przez wyspecjalizowany w dokonywaniu wycen podmiot, według cen rynkowych na chwilę wniesienia wkładu do spółek jawnych komandytowych i/lub komandytowo ? akcyjnych. Wspólnicy w spółce jawnej/komandytowej (w tym Wnioskodawca) będą uczestniczyli w zyskach i stratach spółki w proporcji do wartości wniesionych wkładów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wniesienie do osobowej spółki handlowej (spółki jawnej spółki komandytowej, spółki komandytowo akcyjnej) aportu w postaci nieruchomości gruntowych będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ...
  2. Czy jako wartość nieruchomości gruntowych wniesionych aportem do osobowej spółki handlowej (spółki jawnej spółki komandytowej lub spółki komandytowo-akcyjnej) po której nieruchomości zostaną wprowadzone do ksiąg dla celów podatkowych osobowej spółki handlowej, należy przyjąć wartość określoną przez Wnioskodawcę w akcie konstytuującym osobową spółkę handlową jednakże nie większą niż wartość rynkowa aportu na dzień wniesienia wkładu...
  3. Czy w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowych przez osobową spółkę handlową (spółkę jawną spółkę komandytową lub spółkę komandytowo-akcyjna) kosztem uzyskania przychodów dla wspólników (ustalonym proporcjonalnie do posiadanego przez nich udziału) będzie wartość wkładu niepieniężnego (aportu) określona w akcie konstytuującym osobową spółkę handlową pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane przez osobową spółkę handlową (w przypadku, w którym nieruchomości będą stanowić środki trwałe spółki osobowej podlegające amortyzacji)...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 2. W przedmiocie pytania nr 1 i 3 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy(ad. do pytania nr 2):

Zdaniem Wnioskodawcy, za wartość nieruchomości gruntowych wniesionych w drodze aportu do osobowych spółek handlowych (spółki jawnej, spółki komandytowej lub spółki komandytowo-akcyjnej), po której nieruchomości te powinny być dla celów podatkowych wprowadzone do ksiąg osobowych spółek handlowych, należy przyjąć wartość określoną przez Wnioskodawcę w akcie konstytuującym osobowe spółki handlowe, jednakże nie większej niż wartość rynkowa aportu na dzień wniesienia wkładu.

Z uwagi, iż jednym ze wspólników osobowej spółki handlowej będzie Wnioskodawca, do ustalenia wartości początkowej wniesionych w drodze aportu nieruchomości gruntowych zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.

U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - dalej ustawa o PDOP?). Powyższe wynika również z brzmienia art. 5 ustawy o PDOP, zgodnie z którym przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Ustawa o PDOP nie zawiera przepisów szczegółowych regulujących zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych wniesionych aportem przez spółkę kapitałową do spółki osobowej. Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni, uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. W myśl art. 1 ust. 1 ustawy o PDOP, ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej ?podatnikami?. Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca będąc podatnikiem, do którego zastosowanie mają przepisy ustawy o PDOP, powinien ustalić wartość początkową nieruchomości gruntowych wniesionych aportem do osobowej spółki handlowej stosując odpowiednio przepis art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP. W opinii Wnioskodawcy, wobec braku szczegółowych regulacji w ustawie o PDOP w zakresie ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszonych aportem do spółki osobowej, art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP można zastosować odpowiednio do ustalania tej wartości w przypadku spółek osobowych, w których wspólnikami są spółki kapitałowe. Oznacza to, iż wartość nieruchomości gruntowych, które zostaną wniesione aportem przez Wnioskodawcę, może zostać ustalona w księgach rachunkowych (w szczególności w ewidencji środków trwałych) osobowej spółki handlowej w wysokości ustalonej przez Wnioskodawcę na dzień wniesienia wkładu, nie wyższej jednak niż wartość rynkowa nieruchomości gruntowych na ten dzień.

Zdaniem Wnioskodawcy dla określenia wartości nieruchomości gruntowych wnoszonych aportem do handlowej spółki osobowej bez znaczenia jest czy wniesione nieruchomości będą traktowane przez spółkę osobową jako jej środek trwały podlegający amortyzacji, środek trwały niepodlegający amortyzacji lub inwestycje. We wszystkich tych przypadkach, nieruchomości gruntowe powinny być wprowadzone do ksiąg osobowej spółki handlowej w wartości określonej przez Wnioskodawcę w akcie konstytuującym osobową spółkę handlową jednakże nie większej niż wartość rynkowa aportu na dzień wniesienia wkładu.

Przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko w zakresie sposobu ustalania wartości nieruchomości gruntowych wniesionych aportem do osobowej spółki handlowej znajduje również potwierdzenie w licznych interpretacjach przepisów prawa podatkowego wydanych przez organy podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB3/423-435/09-2/MS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika