Czy w opisanym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawca ma prawo rozpoznać koszt uzyskania przychodów (...)

Czy w opisanym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawca ma prawo rozpoznać koszt uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w CypCo w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółek X i Y zgodnie z odpowiednimi przepisami?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2010 r. (data wpływu 13 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 21 września 2010 r. na wezwanie tut. Organu z dnia 7 września 2010 r. nr IPPB3/423-461/10-3/JG, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółek akcyjnych z siedzibą w Polsce - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółek akcyjnych z siedzibą w Polsce. Wniosek został uzupełniony w dniu 21 września 2010 r. (data nadania 16 września 2010 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 7 września 2010 r., nr IPPB3/423-461/10-3/JG poprzez dokładne opisanie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą prawną mającą miejsce siedziby na terytorium Polski. Wnioskodawca posiada akcje dwóch innych spółek akcyjnych z siedzibą na terytorium RP zwanych dalej X oraz Y. W szczególności, wnioskodawca jest właścicielem pakietu ok. 40% akcji X oraz jest właścicielem 30% akcji Y. Wnioskodawca zamierza objąć udziały w spółce kapitałowej (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą na Cyprze . Wnioskodawca zamierza objąć nowe udziały CypCo poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci wszystkich przez siebie posiadanych akcji X i Y.

Zgodnie z przyjętą strategią businessową oraz praktyką rynkową wartość emisyjna nowych udziałów CypCo będzie wyższa od wartości nominalnej. W efekcie spowoduje to, iż wartość aportu zostanie wniesiona na pokrycie ceny emisyjnej z czego część zostanie ??aIokowana? na pokrycie kapitału zakładowego CypCo a pozostała część na kapitał zapasowy CypCo. Wartość emisyjna udziałów w Cypco odzwierciedlać będzie wartość rynkową akcji wnoszonych w formie aportu.

Uzupełniając wniosek w dniu 21 września 2010 r. Spółka dodała, że akcje w spółce X zostały nabyte za gotówkę, zaś akcje w spółce Y zostały nabyte w zamian za wkład niepieniężny w formie innej niż przedsiębiorstwo albo zorganizowana część przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawca ma prawo rozpoznać koszt uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w CypCo w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółek X i Y zgodnie z odpowiednimi przepisami...

Stanowisko Spółki:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W przypadku aportu w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, określenie wysokości kosztów uzyskania przychodów zależy od tego, co stanowi przedmiot wkładu do spółki. Stosownie do art. 15 ust. 1j pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część na dzień objęcia tych udziałów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy, w wysokości wartości:

  1. nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
  2. określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
  3. określonej zgodnie z ust. 1k, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni.

W przypadku wniesienia aportem akcji nabytych za gotówkę należy uznać, że Wnioskodawca zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 2b) w związku z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinien rozpoznać koszt w wysokości wydatków faktycznie poniesionych na nabycie tych akcji.

W przypadku wniesienia aportem akcji nabytych za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część to należy uznać, że Wnioskodawca zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 2a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinien rozpoznać koszt w wysokości wartości nominalnej wnoszonych akcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika