CIT ? w zakresie generowania przychodów w Spółce celowej w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę (...)

CIT ? w zakresie generowania przychodów w Spółce celowej w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2010 r. (data wpływu 05.07.2010 r.) uzupełnionym w dniu 28.09.2010r. (data wpływu do BKIP w Płocku) na wezwanie z dnia 07.09.2010 r. Nr IPPB3/423-482/10-2/MS (data doręczenia 20.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • generowania przychodów w Spółce celowej w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego (pytanie nr 1) ? jest prawidłowe,
  • generowania przychodów u Wnioskodawcy w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (pytanie nr 2) ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.07.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie generowania przychodów w związku z wniesieniem przez spółkę kapitałową wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Powiązane kapitałowo spółki S. SA oraz S. sp. z o.o. (dalej również jako Spółki) planują powołać do życia spółkę jawną (dalej jako Spółka Celowa), do której S. SA zamierza wnieść wkład niepieniężny w postaci praw ochronnych na zarejestrowany znak towarowy S.. Prawo ochronne zostało przez Wnioskodawcę wytworzone, zarejestrowane w Urzędzie Patentowym a koszty jego wytworzenia zostały ujęte w kosztach podatkowych w dacie poniesienia. W konsekwencji, nie zostało ujawnione przez Wnioskodawcę w żadnej ewidencji jako wartość niematerialna i prawna i w związku z tym nie było amortyzowane. Znak zostanie wniesiony do Spółki Celowej wg wartości rynkowej, wynikającej ze stosownej wyceny biegłego.

S. Sp. z o.o. wniesie wkład pieniężny. S. S.A. odpowiadać będzie za bieżący zarząd Spółką Celową.

W dalszej kolejności zawarta będzie umowa licencyjna, na mocy której Spółka Celowa odda znak towarowy S. do korzystania Spółkom. Podmioty rozpoznają z tego tytułu odpowiednio przychody i koszty.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wniesienie przez Wnioskodawcę praw do zarejestrowanego znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej będzie skutkowało powstaniem przychodu w Spółce Celowej a przez to u Wnioskodawcy w wysokości służącego mu Udziału w zyskach Spółki Celowej (spółki osobowej) ...
  2. Czy wniesienie przez Wnioskodawcę praw do zarejestrowanego znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej będzie skutkowało powstaniem przychodu u Wnioskodawcy
  3. W jaki sposób należy ustalić wartość początkową prawa do zarejestrowanego znaku towarowego wniesionego w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych ...
  4. Czy Spółka Celowa będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych naliczonych od zarejestrowanego znaku towarowego nabytego przez nią w związku z otrzymaniem wkładu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawo to zostanie wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej (tj. od miesiąca następującego po miesiącu wniesienia wkładu do spółki osobowej)...
  5. Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości części tych odpisów odpowiadających udziałowi spółki w zyskach Spółki Celowej...
  6. Czy Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać opłaty ponoszone na rzecz Spółki Celowej z tytułu korzystania z zarejestrowanego znaku towarowego do kosztów uzyskania przychodów...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 1 i 2. W przedmiocie pytań nr 3 - 6 wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

W odniesieniu do Spółki Celowej i skutków podatkowych otrzymania przez nią znaku towarowego Wnioskodawca jest zdania, iż spółka ta jako spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Z tego względu uzyskanie przez Spółkę Celową wkładu niepieniężnego jest neutralne dla samej spółki jak i jej wspólników. Wynika to z samej treści przepisów. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Literalne brzmienie tego przepisu wskazuje, że znajduje on zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy aport wnoszony jest do spółek kapitałowych lub do spółdzielni. Mając na uwadze generalną zasadę interpretacji prawa podatkowego, zgodnie z którą niedopuszczalna jest rozszerzająca wykładnia przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że wniesienie wkładu do spółki osobowej nie spełnia wymogów określonych w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy w związku z czym nie powoduje to powstania przychodu.

Ad.2.

Wniesienie przez Wnioskodawcę praw do zarejestrowanego znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu u Wnioskodawcy. Zdaniem Wnioskodawcy, skoro spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, to opodatkowaniu podlegają wyłącznie jej wspólnicy ? w tym przypadku między innymi Wnioskodawca.

Wniesienie wkładu niepieniężnego do tego rodzaju spółki nie podlega opodatkowaniu, gdyż ustawa nie przewiduje opodatkowania transferów majątkowych pomiędzy wspólnikami spółek osobowych a tymi spółkami. Czynnością opodatkowaną jest wyłącznie objęcie udziałów/akcji w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo. Wniesienie wkładu w postaci znaku towarowego nie stanowi również przychodu z tytułu odpłatnego zbycia wartości niematerialnej i prawnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w części dotyczącej pytania nr 1 i 2 uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB3/423-482/10-7/MS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika