Czy wniesienie przez Wnioskodawcę praw do zarejestrowanego znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego (...)

Czy wniesienie przez Wnioskodawcę praw do zarejestrowanego znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej będzie skutkowało powstaniem przychodu w Spółce Celowej a przez to u Wnioskodawcy w wysokości służącego mu Udziału w zyskach Spółki Celowej (spółki osobowej) ?
Czy wniesienie przez Wnioskodawcę praw do zarejestrowanego znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej będzie skutkowało powstaniem przychodu u Wnioskodawcy?
W jaki sposób należy ustalić wartość początkową prawa do zarejestrowanego znaku towarowego wniesionego w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych ?
Czy Spółka Celowa będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych naliczonych od zarejestrowanego znaku towarowego nabytego przez nią w związku z otrzymaniem wkładu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawo to zostanie wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej (tj. od miesiąca następującego po miesiącu wniesienia wkładu do spółki osobowej)?
Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości części tych odpisów odpowiadających udziałowi spółki w zyskach Spółki Celowej?
Czy Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać opłaty ponoszone na rzecz Spółki Celowej z tytułu korzystania z zarejestrowanego znaku towarowego do kosztów uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2010 r. (data wpływu 05.07.2010 r.) uzupełnionym w dniu 28.09.2010r. (data wpływu do BKIP w Płocku) na wezwanie z dnia 07.09.2010 r. Nr IPPB3/423-482/10-2/MS (data doręczenia 20.09.2010 r.), dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zasady ustalania (dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych) wartości początkowej prawa do zarejestrowanego znaku towarowego wniesionego w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej (pytanie nr 3) ? jest nieprawidłowe,
  • uprawnienia Spółki Celowej do dokonywania odpisów amortyzacyjnych naliczonych od zarejestrowanego znaku towarowego nabytego przez nią w związku z objęciem aportu (pytanie nr 4) ? jest nieprawidłowe,
  • uprawnienia Wnioskodawcy do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości części odpisów, o których mowa w pytaniu nr 4 - odpowiadających udziałowi spółki w zyskach Spółki Celowej(pytanie nr 5) ? jest nieprawidłowe,
  • uprawnienia Wnioskodawcy do zaliczania opłat ponoszonych na rzecz Spółki Celowej z tytułu korzystania z zarejestrowanego znaku towarowego do kosztów uzyskania przychodów (pytanie nr 6) ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.07.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie zasady ustalania (dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych) wartości początkowej prawa do zarejestrowanego znaku towarowego wniesionego w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej, uprawnienia Spółki Celowej do dokonywania odpisów amortyzacyjnych naliczonych od zarejestrowanego znaku towarowego nabytego przez nią w związku z otrzymaniem wkładu, uprawnienia Wnioskodawcy do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości części tych odpisów odpowiadających udziałowi spółki w zyskach Spółki Celowej oraz uprawnienia Wnioskodawcy do zaliczania opłat ponoszonych na rzecz Spółki Celowej z tytułu korzystania z zarejestrowanego znaku towarowego do kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Powiązane kapitałowo spółki S. S.A. oraz S. sp. z o.o. (dalej również jako Spółki) planują powołać do życia spółkę jawną (dalej jako Spółka Celowa), do której S. S.A. zamierza wnieść wkład niepieniężny w postaci praw ochronnych na zarejestrowany znak towarowy S.. Prawo ochronne zostało przez Wnioskodawcę wytworzone, zarejestrowane w Urzędzie Patentowym a koszty jego wytworzenia zostały ujęte w kosztach podatkowych w dacie poniesienia. W konsekwencji, nie zostało ujawnione przez Wnioskodawcę w żadnej ewidencji jako wartość niematerialna i prawna i w związku z tym nie było amortyzowane. Znak zostanie wniesiony do Spółki Celowej wg wartości rynkowej, wynikającej ze stosownej wyceny biegłego.

S. Sp. z o.o. wniesie wkład pieniężny. S. S.A. odpowiadać będzie za bieżący zarząd Spółką Celową.

W dalszej kolejności zawarta będzie umowa licencyjna, na mocy której Spółka Celowa odda znak towarowy S. do korzystania Spółkom. Podmioty rozpoznają z tego tytułu odpowiednio przychody i koszty.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wniesienie przez Wnioskodawcę praw do zarejestrowanego znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej będzie skutkowało powstaniem przychodu w Spółce Celowej a przez to u Wnioskodawcy w wysokości służącego mu Udziału w zyskach Spółki Celowej (spółki osobowej) ...
  2. Czy wniesienie przez Wnioskodawcę praw do zarejestrowanego znaku towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej będzie skutkowało powstaniem przychodu u Wnioskodawcy
  3. W jaki sposób należy ustalić wartość początkową prawa do zarejestrowanego znaku towarowego wniesionego w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych ...
  4. Czy Spółka Celowa będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych naliczonych od zarejestrowanego znaku towarowego nabytego przez nią w związku z otrzymaniem wkładu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawo to zostanie wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej (tj. od miesiąca następującego po miesiącu wniesienia wkładu do spółki osobowej)...
  5. Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości części tych odpisów odpowiadających udziałowi spółki w zyskach Spółki Celowej...
  6. Czy Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać opłaty ponoszone na rzecz Spółki Celowej z tytułu korzystania z zarejestrowanego znaku towarowego do kosztów uzyskania przychodów...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 3 - 6. W przedmiocie pytań nr 1 - 2 wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.3.

Odnośnie wartości początkowej znaku towarowego Wnioskodawca uważa, iż wartość początkowa praw ochronnych na zarejestrowane znaki towarowe wniesione w postaci wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej jest ustalana zgodnie z wartością określoną przez wspólników w umowie spółki osobowej, nie wyższą jednak od jej wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Ustawa pdop nie reguluje kwestii ustalania wartości składników majątkowych wnoszonych aportem do spółki osobowej.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy przy braku przepisów szczególnych ustawy regulujących zasady określania wartości składników majątkowych wnoszonych przez osoby prawne do spółki osobowej odpowiednie zastosowanie powinien znaleźć art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy pdop określający sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wnoszonych aportem do spółki kapitałowej.

Zgodnie z brzmieniem art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy pdop, co do zasady za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych trwałych prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. W konsekwencji, zarejestrowany znak towarowy wniesiony przez Wnioskodawcę do Spółki Celowej powinien zostać wprowadzony do ewidencji Spółki Celowej po wartości określonej przez wspólników w umowie spółki osobowej, nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej. Potwierdza to stanowisko wyrażone w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 lipca 2009 r.IPPB3/423-363/09-2/MS.

Ad. 4

Zdaniem Wnioskodawcy Spółka Celowa będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych naliczonych od zarejestrowanego znaku towarowego nabytego przez nią w związku z otrzymaniem wkładu, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawo to zostanie wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej. Zdaniem Wnioskodawcy wynika to z faktu, iż prawo ochronne do zarejestrowanego znaku towarowych nabytego przez spółkę osobową stanowi wartość niematerialną i prawną w rozumieniu ustawy pdop. W związku z tym, Spółka Celowa będzie uprawniona do rozpoznawania kosztów z tytułu naliczania odpisów amortyzacyjnych od tych praw.

Ad. 5

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości części tych odpisów amortyzacyjnych odpowiadających jego udziałowi w zyskach Spółki Celowej. Odpisy amortyzacyjne stanowią bowiem koszt uzyskania przychodu u wspólników spółki w takiej proporcji w jakiej uczestniczą oni w jej zyskach/stratach. Wynika to z zasad wskazanych w art. 5 ustawy pdop. Artykuł 5 ust. 1 ustawy pdop stanowi bowiem, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną z zastrzeżeniem art. 1 ust. 5, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Biorąc pod uwagę powyższą regulację przedstawioną w art. 5 ustawy pdop, neutralność (transparentność) podatkowa spółki osobowej oznacza, iż przychody osiągane w ramach spółki osobowej opodatkowane są podatkiem dochodowym wyłącznie na poziomie jej wspólników. Powyższa zasada ma ponadto odpowiednie zastosowanie również w zakresie ustalania kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie, bowiem z art. 5 ust. 2 ustawy pdop, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Zasady wykładni systemowej nakazują przy tym przyjąć, że podział przychodów i kosztów uzyskania przychodów między wspólników spółki osobowej powinien być dokonany w takiej proporcji, w jakiej poszczególni wspólnicy partycypują w zyskach tej spółki (nie zaś w oparciu o inne wartości np. proporcję udziału w stratach, wartości wkładów, ewentualnie sumy komandytowe itp.).

Ad.6.

Opłaty za korzystanie ze znaku towarowego ponoszone przez Wnioskodawcę stanowię koszt podatkowy. Kosztami uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy pdop są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Biorąc pod uwagę, że w przypadku, w którym znaki towarowe byłyby udostępniane odpłatnie Wnioskodawcy, służąc prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, wydatki z tytułu korzystania ze znaków towarowych ponoszone będą przez Wnioskodawcę w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo ich zabezpieczenia. Zatem spełniony zostanie warunek, przewidziany w art. 15 ust. 1 ustawy pdop, pozwalający na rozpoznanie wydatków z tytułu korzystania ze znaków towarowych, jako kosztów uzyskania przychodów. Potwierdza to stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 marca 2009 r. IBPBI/1/415-1019/08/BK).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem znaku towarowego wytworzonego we własnym zakresie i objętego prawami ochronnymi wynikającymi z rejestracji w Urzędzie Patentowym. Spółka jawna otrzymująca wkład niepieniężny w postaci przedmiotowych praw ochronnych na znak towarowy rozpozna te prawa, jako wartości niematerialne i prawne, ujawni w stosownej ewidencji i ustali ich wartość początkową w wysokości równej wartości określonej na dzień ich wniesienia w akcie notarialnym. Spółka jawna na podstawie umowy licencyjnej odda znak towarowy do korzystania udziałowcom spółki jawnej.

W przedmiotowej sprawie istotnym jest, iż wniesienie wkładu niepieniężnego przez spółkę kapitałową do spółki osobowej (w tym przypadku spółki jawnej) nie spowoduje przysporzenia po stronie Wnioskodawcy (co, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ; dalej: ustawa o PDOP), ma miejsce w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej) a co za tym idzie w związku z tą operacją gospodarczą nie powstanie też u Wnioskodawcy przychód podatkowy. W świetle ustawy o PDOP, wniesienie wkładu niepieniężnego przez spółkę kapitałową do spółki osobowej nie wiąże się ze zbyciem składników majątkowych przez spółkę wnoszącą wkład kreującym przychód podatkowy z tego tytułu na podstawie innych przepisów ustawy o PDOP, w tym art. 14 ust. 1. W powyższej sprawie nie można stwierdzić, iż dochodzi do zbycia przedmiotu aportu w sensie podatkowym. Wynika to między innymi z braku opodatkowania omawianej transakcji na zasadzie analogicznej do wniesienia wkładu niepieniężnego innego niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część do spółki kapitałowej lub spółdzielni.

Polskie prawo podatkowe nie rozpoznaje transakcji między transparentną spółką osobową a jej wspólnikiem, gdyż byłoby to nielogiczne i sprzeczne z zasadą transparentności spółek osobowych. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z wyłączeniem art. 5, należy interpretować bez dokonywania analogii w sytuacji, gdy w zdarzeniu gospodarczym bierze udział spółka osobowa.

Art. 16b ustawy o PDOP zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, od których odpisy amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodu. Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte (podkr. Organu) nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.),
  7. wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Artykuł 16g ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ww. ustawy stanowi z kolei, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia, a w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia.

Za cenę nabycia, w myśl art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto zgodnie z art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych (...).

Stosownie do ust. 14 art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Reasumując, z treści powołanych przepisów wynika jednoznacznie, że jednym z podstawowych warunków zaliczenia określonego składnika majątku do wartości niematerialnych i prawnych jest jego nabycie przez podatnika.

Z uwagi na fakt, iż na gruncie przepisów ustawy o PDOP spółka osobowa nie jest rozpoznawana jako podatnik podatku dochodowego ( art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o PDOP w związku z art. 4 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych) nie można uznać, że zgodnie z art. 16b ust. 1 nabyła oraz poniosła wydatki na nabycie praw ochronnych na znak towarowy S.. Wydatki na wytworzenie poniósł bowiem wspólnik spółki osobowej ? Wnioskodawca wnoszący wkład niepieniężny. On też zaliczył je do swoich kosztów uzyskania przychodów. Dlatego ocena praw ochronnych na znak towarowy wniesiony do spółki osobowej pod kątem czy stanowią one wartości niematerialne i prawne powinna być dokonywana z uwzględnieniem ich podatkowego traktowania przez spółkę wnoszącą te prawa jako wkład.

Przyjęcie stanowiska Spółki, w odniesieniu do wytworzonych przez nią wartości niematerialnych i prawnych, prowadziłoby do powtórnego ujęcia w kosztach tego samego podatnika - spółki wnoszącej wkład ? tego samego wydatku na wytworzenie wartości niematerialnej i prawnej:

  • raz jako koszt związany z jej wytworzeniem zaliczany do kosztów podatkowych bezpośrednio w momencie wytworzenia i
  • ponownie poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane przez spółkę osobową i alokowane do kosztów podatnika na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o PDOP.

Takie rozliczenie byłoby sprzeczne z podstawową zasadą wykładni systemowej w podatku dochodowym, zgodnie z którą ten sam wydatek nie może być uwzględniony więcej niż jeden raz, jako koszt uzyskania przychodu u tego samego podatnika. Jak stwierdził WSA w Warszawie w wyroku z dnia 30.01.2009r. sygn. akt III SA/Wa 2247/08 ?Zasada ta co prawda nie jest w sposób wyraźny wyrażona w żadnym z przepisów ustawy dotyczącym podatku dochodowego (zarówno od osób prawnych jak i fizycznych), niemniej jednak zestawienie istniejących przepisów dotyczących sposobu konstruowania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym uzasadnia przyjęcie takiego założenia?.

Podkreślić należy, że przyjęta na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych konstrukcja kosztów uzyskania przychodów oznacza, że do kosztów podatkowych podatnik zaliczać może jedynie wydatki faktycznie poniesione, w tym na nabycie lub wytworzenie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Za wydatek poniesiony zarówno przez spółkę osobową jak i jej wspólnika nie może być uznana wartość określona przez wspólników w akcie notarialnym - nie wyższa od wartości rynkowej składników majątku stanowiących przedmiot wkładu. Wycena przedmiotu wkładu na dzień wnoszenia aportu dokonywana jest dla potrzeb określenia wzajemnych praw i obowiązków wspólników spółki osobowej i na gruncie ustawy PDOP nie może być utożsamiana z ?poniesieniem? wydatku ? zarówno przez spółkę osobową jak i przez jej wspólnika.

Reasumując, spółka jawna -dla potrzeb podatkowych - nie ma prawa do ujawnienia w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych praw ochronnych, które na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie stanowiły wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy PDOP u wnoszącego aport. W konsekwencji brak jest podstaw do ustalania ich wartości początkowej oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych a stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 3 i 4 uznaje się za nieprawidłowe.

Uwzględniając stanowisko organu w zakresie pytania nr 3 oraz pytania nr 4 - Wnioskodawca, jako wspólnik spółki osobowej, również nie ma prawa do wykazania w kosztach uzyskania przychodów jakichkolwiek odpisów dokonanych przez spółkę jawną od praw ochronnych na znak towarowy wytworzony przez Wnioskodawcę oraz wniesiony przez Spółkę do spółki osobowej jako wkład niepieniężny. W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5 również uznaje się za nieprawidłowe.

W zakresie pytania nr 6 stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe. Co do zasady opłaty wynikające z umowy licencyjnej ponoszone przez spółkę kapitałową na rzecz spółki osobowej, której jest udziałowcem - za korzystanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ze znaku towarowego stanowią koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy PDOP, ponieważ są poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie:

  • zasady ustalania (dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych) wartości początkowej prawa do zarejestrowanego znaku towarowego wniesionego w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej (pytanie nr 3) ? jest nieprawidłowe,
  • uprawnienia Spółki Celowej do dokonywania odpisów amortyzacyjnych naliczonych od zarejestrowanego znaku towarowego nabytego przez nią w związku z otrzymaniem wkładu (pytanie nr 4) ? jest nieprawidłowe,
  • uprawnienia Wnioskodawcy do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości części odpisów, o których mowa w pytaniu nr 4 - odpowiadających udziałowi spółki w zyskach Spółki Celowej(pytanie nr 5) ? jest nieprawidłowe,
  • uprawnienia Wnioskodawcy do zaliczania opłat ponoszonych na rzecz Spółki Celowej z tytułu korzystania z zarejestrowanego znaku towarowego do kosztów uzyskania przychodów (pytanie nr 6) ? jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB3/423-482/10-6/MS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika