Czy odsetki od Pożyczki zaciągniętej przez Spółkę w celu sfinansowania ceny nabycia akcji w P. (...)

Czy odsetki od Pożyczki zaciągniętej przez Spółkę w celu sfinansowania ceny nabycia akcji w P. stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie zapłaty przez Spółkę tych odsetek (w tym ich kapitalizacji lub wykonania zobowiązania do zapłaty odsetek w innej formie, w szczególności w formie potrącenia

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2011 r. (data wpływu 4 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia odsetek od obligacji (wyemitowanych w celu nabycia akcji), do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty tych odsetek - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia odsetek od obligacji (wyemitowanych w celu nabycia akcji), do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty tych odsetek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. (dalej: ?Spółka? lub ?Wnioskodawca?) jest podmiotem należącym do międzynarodowej grupy kapitałowej T. (dalej: ?Grupa?), prowadzącej działalność w branży farmaceutycznej. Spółka nabyła akcje w innej spółce należącej do Grupy ? P. S.A. (dalej: ?P.?). Nabycie akcji w P. przez Spółkę od dotychczasowego akcjonariusza P. - H. B.V., spółki prawa holenderskiego, stanowiło istotny krok w stronę konsolidacji działalności Grupy w Polsce i było elementem realizacji strategii rozwoju Spółki. Celem wspomnianej konsolidacji jest m. in. zwiększenie efektywności zarządzania działalnością operacyjną, redukcja kosztów bieżących działalności, uproszczenie struktury organizacyjnej Grupy w Polsce oraz przede wszystkim wzmocnienie pozycji rynkowej Spółki. Dla osiągnięcia tych celów planowane jest w przyszłości połączenie Spółki z P. , przy czym Wnioskodawca będzie spółką przejmującą.

Spółka sfinansowała nabycie akcji w P. w całości ze środków pozyskanych z pożyczki (dalej: ?Pożyczka?). Pożyczka jest nominowana w walucie obcej (USD). Pożyczkodawcą jest H. B.V. - spółka z siedzibą w Holandii, prowadząca działalność w zakresie udzielania pożyczek. Pożyczka została zaciągnięta przez Spółkę z zachowaniem wymogów określonych w art. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Ustawy PDOP). Spółka jest zobowiązana wobec pożyczkodawcy do zapłaty odsetek naliczanych w stosunku rocznym od wartości nominalnej pożyczki, od daty udzielenia Pożyczki do daty jej spłaty. Odsetki od Pożyczki płatne są kwartalnie z dołu.

Wnioskodawca wyjaśnia, iż w odniesieniu do Pożyczki nie zachodzą przesłanki zastosowania przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 UPDOP (o tzw. niedostatecznej kapitalizacji), ponieważ: 1) pożyczkodawca nie posiada bezpośrednio co najmniej 25% udziałów w Spółce, ani też nie posiada udziałów w spółce będącej bezpośrednim udziałowcem Spółki, jak również 2) nie istnieje podmiot, który posiadałby jednocześnie co najmniej 25% udziałów w Spółce, jak i w pożyczkodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odsetki od Pożyczki zaciągniętej przez Spółkę w celu sfinansowania ceny nabycia akcji w P. stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie zapłaty przez Spółkę tych odsetek (w tym ich kapitalizacji lub wykonania zobowiązania do zapłaty odsetek w innej formie, w szczególności w formie potrącenia)...

Stanowisko Wnioskodawcy

Odsetki od Pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania ceny nabycia przez Spółkę akcji P. stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów potrącalne wdacie zapłaty przez Spółkę tych odsetek, dacie kapitalizacji tych odsetek lub dacie wykonania zobowiązania do zapłaty tych odsetek winnej formie, w szczególności w formie potrącenia. Na zasadach wskazanych powyżej odsetki od Pożyczki zaliczane będą do kosztów uzyskania przychodów Spółki zarówno przed planowanym połączeniem z P. jak i po tym połączeniu.

Zgodnie z art. 15 ust 1 Ustawy PDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1. Art. 16 ust. 1 Ustawy PDOP zawiera regulacje wyłączające z kosztów uzyskania przychodu odsetki w sytuacji gdy pożyczka jest objęta ograniczeniami tzw. niedostatecznej kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 Ustawy PDOP). Powyższe oznacza, iż wydatki odsetkowe, o ile nie stanowią kategorii enumeratywnie wymienionej w art. 16 ust. 1 Ustawy PDOP, stanowią koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem że pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu lub zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Celem zaciągnięcia przez Spółkę Pożyczki, a tym samym również powodem powstania po stronie Spółki zobowiązania do zapłaty odsetek od Pożyczki było nabycie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej akcji P. . Działania te mają prowadzić do zwiększenia majątku Wnioskodawcy, stanowiącego bazę dla prowadzenia działalności gospodarczej. Wydatki związane z pozyskaniem środków finansowych na czynności związane z działalnością gospodarczą Spółki stanowią co do zasady koszty uzyskania przychodów. W analizowanym stanie faktycznym celem nabycia akcji P. jest zabezpieczenie przez Spółkę źródeł przychodów podatkowych z działalności gospodarczej prowadzonej przez PIK. Takie przychody generowane będą w pierwszej kolejności przez Pl< a następnie, po połączeniu, w sytuacji gdy majątek PIK przeniesiony zostanie na Spółkę jako podmiot przejmujący, za pomocą przejętego majątku bezpośrednio przez Spółkę. Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 września 2004 r. (sygn. FSK 324/2004) odsetki płacone od kredytów lub pożyczek zaciągniętych na finansowanie nabycia udziałów są kosztami uzyskania przychodów wynikającymi z faktu posiadania tych udziałów. W rezultacie, odsetki od Pożyczki stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy PDOP.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji w spółce. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów / akcji. Jak wskazuje doktryna i praktyka organów skarbowych, termin ?wydatki na nabycie udziałów lub akcji? odnosi się jedynie do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie udziałów lub akcji, tj. takich, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe. Do wydatków takich zaliczają się np. zapłacona cena, opłaty notarialne podatek od czynności cywilnoprawnych prowizja maklerska. Natomiast odsetki z tytułu pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów lub akcji nie stanowią wydatków bezpośrednio warunkujących takie nabycie. Odsetki te są kosztami wynikającymi z wyboru sposobu finansowania zakupu akcji. Co do zasady Spółka mogłaby pozyskać potrzebne środki finansowe w inny sposób (np. w drodze sprzedaży aktywów, z pomocą których Spółka generuje obecnie przychody podatkowe). Decyzja Spółki o pozyskiwaniu środków na działalność gospodarczą poprzez zaciągnięcie Pożyczki jest decyzją biznesową i sensu stricto jest niezależna od decyzji o nabyciu akcji P. . W rezultacie odsetki od Pożyczki stanowią koszt zaciągniętej Pożyczki natomiast nie stanowią wydatków na nabycie udziałów lub akcji w rozumieniu art. 16 ust 1 pkt 8 Ustawy PDOP.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 kwietnia 2006 r. (sygn. II FSK 508/05) wskazał ze ?w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia?.

Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w tym zakresie potwierdzają także liczne interpretacje indywidualne, np. interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-710/09/SD, interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu sygn. ILPB3/423-702/08-2/MM, a także interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2008 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sygn. IP-PB3-423-651/08-2/AG. W konsekwencji do odsetek od Pożyczki nie znajduje zastosowania art. 16 ust 1 pkt 8 Ustawy PDOP.

Zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 10 lit a oraz pkt 11 Ustawy PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (i) wydatków na spłatę pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek oraz (ii) naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 marca 2009 r. (sygn. II FSK 1781/07) ?Skoro według art. 16 ust 1 pkt 11 u.p.d.o.p. nie są kosztami naliczone lecz niezapłacone odsetki od pożyczek, to a contrario są nimi naliczone i zapłacone odsetki od pożyczek?. Stanowisko to potwierdza także szereg interpretacji podatkowych np. interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2008 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. nr lP-PB3-423-266/08-2/PS. Z kolei, w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 października 2009 r. (sygn. III SA/Wa 960/09) trafnie wskazano, że ?zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 10a) u.p.d.o.p., za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), które pomimo, iż nie zostały wypłacone podlegały kapitalizacji na zasadach przewidzianych w umowach. (?) Kapitalizacja odsetek powoduje powstanie przychodu a po stronie pożyczkodawcy jest kosztem uzyskania przychodów. A zatem sama kapitalizacja jest formą zapłaty odsetek. Nie można uznać, iż w przypadku kapitalizacji odsetek nie mamy do czynienia z zapłatą odsetek. W ocenie Sądu jest to rodzaj zapłaty w przeciwnym razie płatnik nie byłby obowiązany na podstawie art. 26 ust 7 (Ustawy PDOP) do zapłaty podatku od skapitalizowanych odsetek, a przecież tak nie jest?. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2008 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sygn. IPPB3/423-559/08-2/MK.

W rezultacie odsetki od Pożyczki zaciągniętej przez Spółkę na cele związane z działalnością gospodarczą w tym na zakup akcji P. zrealizowany dla potrzeb zabezpieczenia źródła przychodów Spółki stają się kosztami uzyskania przychodów Spółki w dacie ich kapitalizacji lub efektywnej zapłaty w tym także dokonanej przez potrącenie wzajemnych zobowiązań Spółki oraz pożyczkodawcy.

Zgodnie z przepisami Ustawy PDOP koszty podatkowe dzieli się na koszty bezpośrednie, bezpośrednio związane z przychodami podatkowymi i koszty pośrednie inne niż koszty bezpośrednie, które ogólnie związane są z prowadzoną działalnością.

Spółka zaciągnęła Pożyczkę, aby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonać zakupu akcji P. . W związku z tą Pożyczką Spółka ponosi koszty spłaty odsetek. Wydatki te są tzw. pośrednimi kosztami uzyskania przychodu - mają pośredni związek z uzyskiwanymi przez Wnioskodawcę przychodami, służąc zabezpieczeniu i zachowaniu źródła przychodów. Jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27 kwietnia 2009 r. (sygn. IPPB5/423-66/09-2/PS) ?Jeśli zaciągnięcie pożyczki związane jest z działalnością podatnika, to wydatki na odsetki, ponoszone w związku z taką pożyczką, ponoszone są w celu uzyskania przychodów i stanowią wydatki inne niż bezpośrednio związane z przychodami?. Takie stanowisko znalazło potwierdzenie w licznych interpretacjach przepisów prawa podatkowego, np. interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2008 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-542/08-2/MC, interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2008 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423W-7/08-2/BN, interpretacja indywidualna z dnia 25 listopada 2008 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-32/08-2/DG.

W świetle art. 15 ust. 4d Ustawy PDOP, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Oznacza to zatem, że na podstawie art. 15 ust. 4d w związku z art. 16 ust. 1 pkt 10a i 11 Ustawy PDOP, Spółka uprawniona jest do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków w formie odsetek od Pożyczki wdacie ich poniesienia, tj. efektywnej zapłaty (gotówka, potrącenie) lub kapitalizacji tych odsetek.

Bez wpływu na zasady i moment kwalifikacji odsetek od Pożyczki w koszty uzyskania przychodów Spółki pozostaje również fakt, ze nabyte akcje P. (sfinansowane z Pożyczki) mogą ulec w przyszłości unicestwieniu w wyniku połączenia Spółki z P. .

Zgodnie z art. 491 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 200Cr. Nr 94 poz. 1037 ze zm.; dalej ?KSH?), spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą. Połączenie może być dokonane m.in. przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie; art. 491 § 1 pkt 1 KSH). Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, z uwzględnieniem art. 507 (art. 493 § 2 KSH). Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej (art. 494 § 1 i § 2 KSH).

Zgodnie z art. 93 Ordynacji podatkowej zarówno osoba prawna zawiązana w wyniku łączenia się osób prawnych (osobowych spółek kapitałowych, osobowych i kapitałowych spółek kapitałowych), jak i osoba prawna łącząca się przez przejęcie innej osoby (osób) prawnej (osobowej spółki handlowej) wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Ponadto, w wyniku połączenia spółka przejmująca nabywa majątek służący osiąganiu przychodów z działalności gospodarczej. Zachowana zostaje więc więź pomiędzy wydatkiem z tytułu odsetek od Pożyczki na nabycie akcji spółki przejmowanej (P. ) a przychodami spółki przejmującej (Wnioskodawca) i tym samym spełniony jest ogólny warunek określony w art. 15 ust 1 Ustawy PDOP, który dla potrzeb uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu wymaga związku tego wydatku z osiąganymi przychodami. Jednocześnie możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej na zakup akcji spółki, która następnie została połączona z nabywcą nie jest ograniczona przepisami art. 16 ust. 1 Ustawy PDOP.

Jak wynika z powyższych uregulowań, w przypadku połączenia spółek przez przejęcie, spółka przejmująca kontynuuje swój byt prawny bez zakłóceń (stając się dodatkowo następcą prawnym spółki przejmowanej). W konsekwencji, połączenie nie będzie miało wpływu na dotychczasowy sposób rozliczania przez Spółkę kosztów z tytułu odsetek od Pożyczki. Połączenie nie wpłynie również negatywnie na związek kosztów odsetkowych z przychodami Spółki. Przeciwnie, związek ten będzie jeszcze ściślejszy, gdyż dotychczasowy składnik majątku Spółki, jakim były akcje P. zostanie po połączeniu zastąpiony (w sensie operacyjnym i bilansowym) aktywami należącymi do spółki przejmowanej - PR. Aktywa te będą wykorzystywane po połączeniu przez Spółkę do kontynuowania działalności operacyjnej, którą przed połączeniem prowadziła P. .

Reasumując, również po połączeniu z P. , odsetki od Pożyczki będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów w dacie efektywnej zapłaty (w tym poprzez potrącenie) lub kapitalizacji odsetek. Znajduje to potwierdzenie w stanowisku organów skarbowych dotyczących tej kwestii zaprezentowanym m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 24 lutego 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1466/09/M0, w której stwierdzono, że ?połączenie spółek, tj. przejęcie spółki zależnej, której udziały zakupione zostały ze środków uzyskanych z pożyczek pozostaje bez wpływu na możliwość zaliczenia odsetek od owych pożyczek do kosztów uzyskania przychodów?. Analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 29 marca 2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-23/11/CzP, interpretacji indywidualnej z dnia 8 maja 2008 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-266/08-2/PS, interpretacji indywidualnej z dnia 8 maja 2008 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB3/423-352/08/BG oraz interpretacji indywidualnej z dnia 9 lipca 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-235/10-2/MC, interpretacji indywidualnej z dnia 10 października 2008 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-1091/08-2/KB, interpretacji indywidualnej z dnia 4 czerwca 2009 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-168/09-4/KK oraz interpretacji indywidualnej z dnia 6 maja 2008 r. wydanej przez Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-265/08-2/PS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika