1. Czy otrzymane w wyniku likwidacji SKA środki pieniężne stanowić będą dla Wnioskodawcy przychód (...)

1. Czy otrzymane w wyniku likwidacji SKA środki pieniężne stanowić będą dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 2. Czy otrzymane w wyniku likwidacji SKA składniki majątku (w tym wierzytelności) stanowić będą dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 3. Czy otrzymane w wyniku likwidacji SKA wierzytelności wobec osób trzecich stanowić będą w momencie ich spłaty przez dłużnika, przychód podatkowy dla Wnioskodawcy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2012 r. (data wpływu 6 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych

  • otrzymania środków pieniężnych w wyniku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe,
  • otrzymania składników majątkowych (w tym wierzytelności) w wyniku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe,
  • uzyskania spłaty wierzytelności otrzymanych uprzednio jako składniki majątkowe pozostałe po likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 6 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych otrzymania w wyniku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej środków pieniężnych i innych składników majątkowych oraz uzyskania spłaty wierzytelności otrzymanych uprzednio jako składniki majątkowe pozostałe po likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka. S.A. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) rozważa nabycie akcji w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA). Akcje w SKA zostaną nabyte w drodze aportu do SKA składników majątku Wnioskodawcy, niestanowiących przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Wnioskodawca nie wyklucza, iż w przyszłości SKA zostanie zlikwidowana. Na moment likwidacji w SKA będzie istniał najprawdopodobniej zysk osiągnięty w roku obrotowym, w którym nastąpi likwidacja lub zysk z lat ubiegłych.

Wskutek likwidacji SKA Wnioskodawca może otrzymać określone składniki majątku likwidowanej SKA: środki pieniężne, jak i składniki majątku o charakterze niepieniężnym (składniki majątku ruchomego oraz nieruchomego Spółki) ? w tym wierzytelności wobec osób trzecich.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy otrzymane w wyniku likwidacji SKA środki pieniężne stanowić będą dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy otrzymane w wyniku likwidacji SKA składniki majątku (w tym wierzytelności) stanowić będą dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  3. Czy otrzymane w wyniku likwidacji SKA wierzytelności wobec osób trzecich stanowić będą w momencie ich spłaty przez dłużnika, przychód podatkowy dla Wnioskodawcy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Stanowisko Wnioskodawcy.


  1. Zdaniem Wnioskodawcy, środki pieniężne otrzymane w wyniku likwidacji SKA, nie będą stanowić dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
  2. Zdaniem Wnioskodawcy, składniki majątku (w tym wierzytelności wobec osób trzecich)
    otrzymane w wyniku likwidacji SKA, nie będą stanowić dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
  3. Zdaniem Wnioskodawcy, wierzytelności otrzymane w wyniku likwidacji SKA nie stanowią przychodu podatkowego Wnioskodawcy zarówno na moment ich otrzymania jak i na moment spłaty przez dłużnika.


Uzasadnienie


Ad. 1) W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) - dalej ustawa o CIT - przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy o CIT do przychodów podatkowych (o których mowa w art. 12 ust. 1 i 2 ustawy o CIT), nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

A zatem, stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy o CIT, otrzymanie środków pieniężnych, w związku z likwidacją spółki osobowej, nie stanowi przychodu dla jej wspólnika. Ustawa o CIT nie przewiduje w tym względzie żadnych wyjątków.

Potwierdzeniem stanowiska Wnioskodawcy może być również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 listopada 2011 r. (nr ILPB1/415-1065/11-2/AP), zgodnie z którą: ?W przypadku, gdy w wyniku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej Wnioskodawczyni otrzyma określone składniki majątku, w chwili likwidacji tej spółki po stronie Zainteresowanej nie powstanie przychód z działalności gospodarczej. Przychód ten powstanie dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia otrzymanych w wyniku likwidacji spółki składników majątku z zastrzeżeniem warunków, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 12 li. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawczynię z tytułu likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej nie będą stanowiły dla Niej przychodu z działalności gospodarczej, zgodnie 2 treścią art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.?


Powyższe stanowisko zostało również zaprezentowane w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 stycznia 2012 r. (nr IPPB1/415-962/11-2/ES);
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 4 lipca 2011 r. nr ITPB1/415-360b/11/MR;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 sierpnia 2011 r. (nr IPTPB1/415-97/11-2/MD);
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 czerwca 2011 r. (nr IBPBI/1/41 5-366/1 1/AB);
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 czerwca 2011 r. (nr ILPB1/415-361/11-3/AO).


Przedmiotowe interpretacje dotyczą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże przepisy w zakresie likwidacji spółki osobowej w przedmiotowej ustawie są tożsame z przepisami dot. przedmiotowej kwestii w ustawie o CIT. Tym samym, wnioski płynące z zacytowanej interpretacji dotyczą również wspólnika spółki osobowej będącego osobą prawną. Reasumując, otrzymane w wyniku likwidacji SKA środki pieniężne nie będą stanowić dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.


Ad. 2) Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska dotyczącego pyt. 1, ustawodawca w sposób jednoznaczny, określił, iż wspólnik spółki osobowej otrzymujące środki pieniężne z tytułu likwidacji spółki osobowej (w tym SKA) nie stanowią środków pieniężnych.

W sposób jednoznaczny została uregulowana również kwestia opodatkowania (a w zasadzie jego braku) pozostałych składników majątku otrzymywanych przez wspólnika spółki osobowej.

Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o CIT do przychodów podatkowych nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a (czyli środków pieniężnych) składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa - art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio;

W konsekwencji, w przypadku gdy w wyniku likwidacji spółki osobowej, Wnioskodawca otrzyma składniki majątku spółki, w momencie likwidacji spółki nie powstaje u Niego przychód podatkowy. Z powołanego art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o CIT, wynika jednoznacznie, że przychód powstaje dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki.


Przedmiotowe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Dyrektorów Izb Skarbowych, przykładowo:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 stycznia 2012 r. (nr IPPB1/415-962/11-2/ES);
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 czerwca
    2011 r. (nr IBPBI/1/415-366/11/AB);
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 lipca 2011 r.

    (nr IBPBI/1/415-400/11/AB);
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 czerwca 2011 r. (ILPB1/415-343/11-3/IM).


Zgodnie z art. 28 Kodeksu spółek handlowych majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Z kolei zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości wierzytelności (określane w przedmiotowej ustawie jako należności) stanowią składnik aktywów jednostki. Tym samym, do wierzytelności będą miały zastosowanie te same przepisy co do pozostałych składników majątku spółki otrzymanych przez Wnioskodawcę na moment likwidacji.

Reasumując powyższe, na moment likwidacji u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy z tytułu otrzymania składników majątku, w tym wierzytelności wobec osób trzecich.


Ad. 3) Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska w odpowiedzi na pytanie nr 2, wierzytelności jako składniki majątkowe SKA, na moment likwidacji nie będą stanowić dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego.

Dodatkowo, przychód podatkowy nie powstanie również na moment spłaty przedmiotowych wierzytelności. Zgodnie bowiem z powołanym już art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a (środki pieniężne) składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa - art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

W momencie spłaty wierzytelności nie dochodzi jednak do zbycia składnika majątkowego, a wyłącznie do uregulowania zobowiązania przez dłużnika. Przepisy art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy CIT przewidują opodatkowanie tylko w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku.

Stanowisko zgodnie z którym wierzytelności otrzymane w wyniku likwidacji spółki osobowej nie stanowią przychodu podatkowego wspólnika zarówno na moment ich otrzymania jak i spłaty przez dłużnika zostało potwierdzone m.in. w drodze interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 listopada 2011 r. nr IBPBI/1/415-815/11/AB.

Powołana interpretacja indywidualna dotyczy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednak przepisy ustawy o CIT są tożsame w omawianym zakresie, dlatego też argumentacja zawarta w powołanych interpretacjach ma zastosowanie również do niniejszego wniosku.

Reasumując powyższe, na moment likwidacji SKA u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy z tytułu otrzymania składników majątku, w tym wierzytelności wobec osób trzecich. Przychód podatkowy nie powstanie również na moment spłaty wierzytelności przez dłużnika.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytań od nr 1 do nr 3, uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika