CIT- określenia momentu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży towaru wysłanego kurierem na terytorium (...)

CIT- określenia momentu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży towaru wysłanego kurierem na terytorium Polski

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30.07.2010r. (data wpływu 09.08.2010r.) uzupełnione pismem z dnia 18.10.2010r. (data wpływu 21.10.2010r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 04.10.2010r. nr IPPB3/423-583/10-2/MC i IPPP3/443-771/10-2/PM o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • określenia momentu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży towaru wysłanego kurierem na terytorium Polski ? jest prawidłowe,
  • określenia momentu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży towaru wysłanego kurierem z Holandii ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.08.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży towaru wysługo kurierem na terytoriom Polski i sprzedaży towaru wysłanego kurierem z Holandii.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stany faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Obecnie Spółka sprowadza towar z Holandii do magazynu w Polsce i towar ten sprzedaje bezpośrednio z magazynu klientom w Polsce. Klientami są wyłącznie przedsiębiorcy, będący podatnikami VAT, nie sprzedaje się towarów osobom fizycznym. Zamówiony towar jest wysyłany kurierem a faktura sprzedaży wystawiana jest w momencie przekazania towaru kurierowi - co jest równoznacznie z powstaniem obowiązku podatku dochodowego oraz obowiązku podatku VAT.

W najbliższym czasie zmieni się sposób dostawy i towar do klientów w Polsce będzie wysyłany bezpośrednio z Holandii. Oznacza to, że w momencie gdy klient zamówi towar, to nie będzie on wysyłany z magazynu w Polsce, ale bezpośrednio z Holandii do klienta w Polsce. Stosowana metoda dostawy to Ex Works Holandia. Organizowaniem transportu z Holandii do klientów w Polsce zajmować się będzie spółka holenderska i ona będzie ponosić wszystkie koszty transportu. W momencie gdy towar zostanie przekazany kurierowi w Holandii w celu dostarczenia go do klienta w Polsce, wtedy w tym samym momencie spółka holenderska będzie wystawiać Spółce swoją fakturę sprzedaży ze stawką 0% (dla Wnioskodawcy to będzie wewnątrzwspólnotowe nabycie) a Spółka będzie wystawiać fakturę sprzedaży dla klienta z Polski (sprzedaż krajowa - stawka 22%).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Stan faktyczny:

  1. Czy Spółka postępuje prawidłowo wystawiając fakturę sprzedaży w momencie wydania towaru kurierowi i rozpoznając w tym samym czasie obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych...
  2. Czy Spółka postępuje prawidłowo wystawiając fakturę sprzedaży w momencie wydania towaru kurierowi i rozpoznając w tym samym czasie obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT...

Zdarzenie przyszłe:

  1. Czy Spółka postąpi prawidłowo wystawiając fakturę sprzedaży dla klienta w Polsce i rozpoznając w momencie wystawienia faktury sprzedaży obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w chwili gdy kurier odbierze towar z magazynu w Holandii w celu dostarczenia go do klienta w Polsce...
  2. Czy Spółka postąpi prawidłowo wystawiając fakturę sprzedaży dla klienta w Polsce i rozpoznając w momencie wystawienia faktury sprzedaży obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT (22%) w chwili, gdy kurier odbierze towar z magazynu w Holandii w celu dostarczenia go do klienta w Polsce i jednocześnie rozpoznane będzie wewnątrzwspólnotowe nabycie, gdy firma holenderska w tym samym czasie wystawi fakturę sprzedaży dla Spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad pytania nr 1

Podatnik postępuje prawidłowo wystawiając fakturę sprzedaży w momencie wydania towaru kurierowi i rozpoznając w tym samym czasie obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z art. 12 ust. 3 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodów związanych z działalnością gospodarczą uznaje się co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Ad pytania nr 3

Analogicznie do punktu 1. Podatnik postąpi prawidłowo wystawiając fakturę sprzedaży dla klienta w Polsce i rozpoznając w momencie wystawienia faktury sprzedaży obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w chwili, gdy kurier odbierze towar z magazynu w Holandii w celu dostarczenia go do klienta w Polsce. Również tutaj będzie miał zastosowanie art. 12 ust. 3 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm. dalej: pdop) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Art. 12 ust. 3 ustawy pdop stanowi natomiast, iż za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z treści art. 12 ust. 3a ustawy pdop wynika z kolei, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Dla ustalenia przychodu istotnym zagadnieniem jest określenie daty uzyskania przychodu, z którą ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych łączy moment powstania obowiązku podatkowego. Pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu należnego ma dzień dokonania czynności ? wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego wykonania usługi lub jej częściowego wykonania.

Z wniosku wynika, że Spółka obecnie sprzedaje towar sprowadzony z Holandii, który wysyła za pośrednictwem kuriera. Faktura sprzedaży wstawiana jest w momencie wydania towaru kurierowi i uznaje to za moment powstania obowiązku podatkowego zgodnie z ustawą pdop. W przyszłości zmieni się sposób dostawy - towar do klientów będzie wysyłany bezpośrednio z Holandii. W momencie gdy towar zostanie przekazany kurierowi w Holandii w celu dostarczenia do klienta w Polsce, wtedy Spółka wystawi fakturę sprzedaży dla klienta w Polsce.

Odnosząc powyższe uwarunkowania prawne, do przedstawionej przez Wnioskodawcę treści wniosku należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż najwcześniejszym ze zdarzeń określonym w tym przepisie (wydanie towaru, wystawienie faktury, zapłata należności) jest wystawienie faktury (które następuje w momencie wydania towaru kurierowi zarówno w Polsce jak i w Holandii), Spółka powinna wykazać przychód w dniu wystawienia faktury.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy stanowiska objętego pytaniami nr 1 i 3 w zakresie stanowiska dotyczącego pytań nr 2 i 4 zostanie wydana odrębna interpretacja.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w przedstawionym stanie faktycznym a także zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, 09-402 Płock, ul. 1 Maja 10.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika