1. Jakie są konsekwencje w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z uzyskania przez Spółdzielnię (...)

1. Jakie są konsekwencje w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z uzyskania przez Spółdzielnię dochodu z tytułu sprzedaży strychu na adaptację do celów mieszkaniowych dla członków spółdzielni? 2. Jakie są konsekwencje w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z uzyskania przez spółdzielnię dochodu z tytułu sprzedaży strychu na adaptację dla celów mieszkaniowych dla osób nie będących członkami spółdzielni? 3. Jakie są konsekwencje w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z uzyskania przez spółdzielnię dochodu z tytułu sprzedaży strychu na adaptację dla celów mieszkaniowych (dla członków spółdzielni i osób nie będących członkami spółdzielni) jeśli zostanie przeznaczony w całości uchwałą walnego zgromadzenia na fundusz remontowy spółdzielni?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 03.08.2010r. (data wpływu 11.08.2010r.) uzupełnione pismem z dnia 25.10.2010r. (data wpływu 28.10.2010r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 04.10.2010r. nr IPPB3/423-585/10-2/MC, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu sprzedaży strychu na adaptację do celów mieszkaniowych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11.08.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu sprzedaży strychu na adaptacje do celów mieszkaniowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia Mieszkaniowa już od kilku lat zamierza sprzedać cały strych na adaptację celów mieszkaniowych. W związku z tym w 2006 roku podpisała umowę przedwstępną o zobowiązaniach do zawarcia umowy o adaptację strychu dla celów mieszkaniowych położonego nad częścią centralną budynku z zainteresowanymi osobami fizycznymi z poza spółdzielni. W ostatnim okresie dokonano zmiany statusu większości lokali w budynku ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na prawo odrębnej własności.

W związku z tym, obecnie spółdzielnia jest właścicielem nieruchomości tylko w części odpowiadającej posiadanym udziałom. Zarząd nieruchomością wspólną sprawuje nadal spółdzielnia mieszkaniowa. Zamiar spółdzielni dotyczący sprzedaży strychu pozostał, i to w odniesieniu zarówno do członków spółdzielni, jak również i osób nie będących członkami spółdzielni.

W związku z powyższym zadano następujące pytania

  1. Jakie są konsekwencje w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z uzyskania przez Spółdzielnię dochodu z tytułu sprzedaży strychu na adaptację do celów mieszkaniowych dla członków spółdzielni...
  2. Jakie są konsekwencje w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z uzyskania przez spółdzielnię dochodu z tytułu sprzedaży strychu na adaptację dla celów mieszkaniowych dla osób nie będących członkami spółdzielni...
  3. Jakie są konsekwencje w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z uzyskania przez spółdzielnię dochodu z tytułu sprzedaży strychu na adaptację dla celów mieszkaniowych (dla członków spółdzielni i osób nie będących członkami spółdzielni) jeśli zostanie przeznaczony w całości uchwałą walnego zgromadzenia na fundusz remontowy spółdzielni...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2007r. przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności niż gzm.

W związku z tym dochód Spółdzielni pozyskany ze sprzedaży strychu (zaliczanego do zasobów mieszkaniowych) będzie wolny od podatku dochodowego (bez względu na to czy sprzedaż nastąpi dla członka, czy tez osoby nie będącej członkiem Spółdzielni), jeśli zostanie przeznaczony na utrzymanie zasobów mieszkaniowych (np. remonty).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika