Czy w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę części udziałów w Spółce zależnej, w celu (...)

Czy w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę części udziałów w Spółce zależnej, w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem w formie pieniężnej, przy założeniu, iż Wnioskodawca będzie nadal posiadał co najmniej 10% udziałów w Spółce zależnej, a tym samym w przyszłości spełniony zostanie warunek posiadania przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce zależnej nieprzerwanie przez okres dwóch lat, uzyskany przychód pozostanie zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 - 4b w związku z art. 10 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31.08.2010r. (data wpływu 02.09.2010r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.09.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia wskazanego w art. 22 ust. 4-4b w związku z art. 10 ust 1 pkt 2 podatku dochodowego od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca, oprócz zasadniczej działalności gospodarczej, jest także posiadaczem udziałów oraz akcji w innych podmiotach. W związku z reorganizacją działalności grupy, jak również poszczególnych podmiotów wchodzących w jej skład, możliwe jest, iż jeden z podmiotów zależnych wobec Wnioskodawcy (spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; dalej: Spółka zależna) dokona umorzenia swoich udziałów. W tym celu Spółka zależna odkupi część udziałów, będących w posiadaniu Wnioskodawcy, w celu ich dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem w formie pieniężnej. Pozostały po umorzeniu pakiet udziałów w Spółce zależnej pozostanie we władaniu Wnioskodawcy (po umorzeniu Wnioskodawca nadal będzie dysponował co najmniej 10% udziałów w Spółce zależnej). Na dzień umorzenia Wnioskodawca nie będzie posiadał udziałów w Spółce zależnej przez okres dwóch lat, niemniej pozostałe po umorzeniu udziały w Spółce zależnej utrzymywane będą przez Wnioskodawcę co najmniej przez okres dwóch lat (nieprzerwanie).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę części udziałów w Spółce zależnej, w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem w formie pieniężnej, przy założeniu, iż Wnioskodawca będzie nadal posiadał co najmniej 10% udziałów w Spółce zależnej, a tym samym w przyszłości spełniony zostanie warunek posiadania przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce zależnej nieprzerwanie przez okres dwóch lat, uzyskany przychód pozostanie zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 - 4b w związku z art. 10 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Stanowisko Spółki.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zostaną spełnione wszystkie warunki zwolnienia wskazane w art. 22 ust. 4 - 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Ustawy), a tym samym przychód (dochód) osiągnięty przez Wnioskodawcę z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz Spółki zależnej, w celu ich umorzenia, będzie objęty zwolnieniem z Ustawy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 Ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest m.in. dochód (przychód) uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki, w celu ich umorzenia. Jednocześnie, na mocy art. 22 ust. 4 Ustawy, przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mogą podlegać zwolnieniu z opodatkowaniu z Ustawy, jeżeli łącznie pozostają spełnione następujące warunki: (i) wypłacającym przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, (ii) uzyskującym przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub EOG opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, (iii) spółka uzyskująca przychód posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej wynagrodzenie; (iy) odbiorcą przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka uzyskująca przychód lub jej zagranicznych zakład.

Mając na uwadze powyższe, należy podnieść, że w przypadku uzyskania przez Wnioskodawcę przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz Spółki zależnej, w celu ich umorzenia spełnione zostaną wszystkie warunki wskazane w art. 22 ust. 4 Ustawy, ponieważ:

  • wypłacającym wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów będzie Spółka zależna ? tj. spółka kapitałowa, będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z siedzibą na terytorium Polski,
  • uzyskującym wynagrodzenie będzie Wnioskodawca ? tj. podmiot podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich uzyskania,
  • Wnioskodawca będzie posiadać wymagany, minimalny udział w Spółce zależnej (tj. co najmniej 10%) zarówno przed jak i po umorzeniu udziałów;
  • odbiorcą przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie Wnioskodawca.

Ponadto, na mocy art. 22 ust. 4a Ustawy, spółka uzyskująca przychody z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, w celu ich umorzenia (tj. Wnioskodawca) musi posiadać co najmniej 10% udziałów w spółce wypłacającej te należności (tj. Spółce zależnej), nieprzerwanie przez okres dwóch lat. W myśl art. 22 ust. 4b Ustawy, zwolnienie przedmiotowe będzie miało zastosowanie także w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów upłynie po dniu uzyskania dochodów (przychodów) z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, w celu ich umorzenia.

Z zestawienia przytoczonych regulacji wynika, iż przedmiotowe zwolnienie ma zastosowanie zarówno w sytuacji nieprzerwanego posiadania odpowiedniego pakietu udziałów przez dwa lata przed zbyciem udziałów w celu umorzenia jak i do sytuacji gdy okres dwuletni kończy się już po dacie zbycia części udziałów w celu umorzenia, ale posiadany pakiet udziałów nadal stanowi nie mniej niż 10% kapitału zakładowego spółki wypłacającej wynagrodzenie. Przedstawione stanowisko znajduje potwierdzenie w linii interpretacyjnej organów podatkowych. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, iż ?Wcześniejsza wypłata wynagrodzenia przy warunku posiadania 10% udziałów również uprawnia do zwolnienia przewidzianego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (IPPB3/423-293/09-3/GJ z 3 sierpnia 2009 r.).

Mając na uwadze, iż Wnioskodawca utrzyma wymagany udział kapitałowy w Spółce zależnej przez okres co najmniej 2 lat (warunek ten zostanie zrealizowany już po otrzymaniu wynagrodzenia z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, w celu umorzenia), w opinii Wnioskodawcy, warunki zwolnienia z Ustawy zawarte w art. 22 ust. 4-4b ustawy o PDOP zostaną spełnione. W konsekwencji, przychód Wnioskodawcy z tytułu zbycia udziałów Spółki zależnej w celu ich dobrowolnego umorzenia będzie zwolniony z opodatkowania podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB3/423-293/09-3/GJ, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika