Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie że transakcja opisana w Scenariuszu B nie będzie skutkowała powstaniem (...)

Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie że transakcja opisana w Scenariuszu B nie będzie skutkowała powstaniem przychodu dla Wnioskodawcy na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11.07.2011 r. (data wpływu 14.07.2011 r.) doprecyzowanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 28.09.2011r. nr IPPB3/423-603/10-2/AG (data doręczenia 30.09.2011r.) pismem z dnia 04.10.2011r. (data wpływu 05.10.2011r.) poprzez wskazanie, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku spełni się Scenariusz B - w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.07.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) należy do grupy kapitałowej A. (dalej: Grupa). Grupa zajmuje się produkcją i przetwórstwem mięsa, drobiu, produkcją paszy, puchu i pierza, a także sprzedażą tych produktów w kraju i za granicą Spółka jest rezydentem podatkowym w Polsce, tj. ma siedzibę oraz zarząd w Polsce i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Obecnie planowane jest przeprowadzenie transakcji, których celem jest restrukturyzacja struktury własnościowej w ramach Grupy. Efektem transakcji będzie skupienie własności całościowych lub większościowych pakietów akcji/udziałów w kilku spółkach z Grupy w rękach holenderskiej spółki (A. B.V.), która następnie będzie mogła wnieść cały pakiet akcji/udziałów do innego podmiotu.

A. B.V. jest spółką utworzoną według prawa holenderskiego, określaną jako ?besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid?, której udziałowcem jest obecnie A. Sp. z o.o.A. B.V, jest rezydentem podatkowym w Królestwie Niderlandów (tj. w Holandii).A. Sp. z o.o. na dzień transakcji, której dotyczy niniejszy wniosek, będzie posiadał 100% udziałów/akcji w następujących spółkach należących do Grupy: G. Sp. z o.o., R. Sp. z o.o., P. S.A. (dalej: spółki zbywane).

A. Sp. Sp. z o.o., R. Sp. z o.o. oraz P. S.A. są polskimi rezydentami podatkowymi, tj. podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Planuje się, że A. Sp. z o.o. przeniesie posiadane przez siebie udziały/akcje w poszczególnych spółkach zbywanych na rzecz A. B.V, poprzez wniesienie tych udziałów/akcji aportem do A. B.V.

Rozważany jest scenariusz, w którym A. Sp. z o.o. wniesie do A. B.V. wszystkie posiadane przez siebie udziały i akcje w wymienionych wyżej trzech spółkach w jednym kroku, tj. w ramach jednego podwyższenia kapitału zakładowego (Scenariusz B). W wyniku takiej transakcji A. B.V. uzyskałby w ramach jednego podwyższenia kapitału zakładowego 100% udziałów/akcji, oraz 100% praw głosu na Zgromadzeniu Wspólników/Walnym Zgromadzeniu, w następujących podmiotach: G. Sp. z o.o., R. Sp. z o.o. oraz P. S.A. W zamian za wniesione udziały/akcje w spółkach zbywanych A. sp. z o.o. otrzymałby udziały w A. B.V. W przypadku realizacji Scenariusza B A. sp. z o.o. nie otrzyma w związku z wniesieniem akcji/udziałów zapłaty w gotówce lub wynagrodzenia w innej postaci niż przez udziały w A. B.V. Wartość nominalna udziałów może być równa lub niższa od łącznej wartości przenoszonych na A. B.V. udziałów/akcji w spółkach zbywanych.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:

Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie że transakcja opisana w Scenariuszu B nie będzie skutkowała powstaniem przychodu dla Wnioskodawcy na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Stanowisko wnioskodawcy

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że transakcja opisana w Scenariuszu B, tj. transakcja polegająca na zbyciu na rzecz A. B.V. w ramach jednego podwyższenia kapitału zakładowego 100% udziałów w G. Sp. z o.o. i R. Sp. z o.o. oraz 100% pakietu akcji P. S.A. w zamian za udziały tej holenderskiej spółki, nie będzie skutkowała powstaniem przychodu dla Wnioskodawcy na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; dalej: ustawy UPDOP), jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10 % wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

W świetle powyższego przepisu spółka wnosząca udziały (akcje) do innej spółki (tu: do A. B.V. będącej podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do UPDOP) nie rozpoznaje przychodu podatkowego, pod warunkiem łącznego spełnienia następujących wymogów:

  1. podmioty biorące udział w transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia; oraz
  2. w zamian za zbywane udziały (akcje), spółka wnosząca otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej albo udziały (akcje) spółki nabywającej wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej tych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej, wartości rynkowej tych udziałów (akcji); oraz
  3. w wyniku nabycia udziałów:
    1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu na Zgromadzeniu Wspólników/Walnym Zgromadzeniu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
    2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu na Zgromadzeniu Wspólników/Walnym Zgromadzeniu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce.


Biorąc zatem pod uwagę, iż:

  • A. B.V., A. Sp. z o.o., G. Sp. z o.o., R. Sp. z o.o. oraz P. S.A. podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania w państwach członkowskich Unii Europejskiej, tj. odpowiednio w Holandii i Polsce, przy czym A. B.V. jest spółką określaną zgodnie z prawem holenderskim jako besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid, a więc na podstawie Załącznika nr 3 do UPDOP jest objęta regulacją art. 12 ust. 4d UPDOP;
  • w zamian za zbywane udziały i akcje w spółkach zbywanych, A. Sp. z o.o. otrzyma wyłącznie udziały spółki nabywającej - A. B.V.;
  • Spółka nabywająca, tj. A. B.V., uzyska w ramach transakcji bezwzględną większość praw głosu na Zgromadzeniu Wspólników/Walnym Zgromadzeniu we wszystkich nabytych spółkach (odpowiednio: G. Sp. z o.o., R. Sp. z o.o. oraz P. S.A.) należy uznać, iż transakcje opisane w Scenariuszu B nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i nie spowodują powstania przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Zgodnie z pismem Spółki z dnia 04.10.2011r., kwota (80,00zł) wpłacona przez nią w dniu 12.07.2011r. podlega zaliczeniu na poczet wniosków złożonych w dniu 07.10.2011r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika